אורית פדר היא המנכ”לית החדשה של בית חינוך טבע הדברים, הפותח בשנה הבאה גם חטיבה צעירה לילדי גן

בבית חינוך "טבע הדברים" בשכונת טירת שלום בנס ציונה, תיפתח בשנה הבאה חטיבה צעירה המיועדת לילדי גן בגילים 6-3, ממנה יוכלו להמשיך לכיתה א'. לצוות החינוכי רחב האופקים של בית החינוך מצטרפת אורית פדר, אשת חינוך ותיקה ומוערכת, שייסדה וניהלה במשך 22 שנה את המרכז למחוננים ומצטיינים ברחובות ומביאה עמה רוח של חדשנות וקידמה

 

“בבית חינוך טבע הדברים אנחנו מקדמים למידה אוטונומית המעצימה עצמאות, אחריות, חקירה וסקרנות. אנחנו רוצים לגדל ילדים חושבים וסקרנים”, כך אומרת אורית פדר,

אורית: “המטרה שלנו היא ליצור תנופה חדשנית לתהליכים חינוכיים, גיוון הפדגוגיה, שכלולה והתאמת שיטות ההוראה-למידה-הערכה למאה ה-21. יצירת סביבה לימודית המאפשרת לתלמידים מרחב בטוח ותומך ומעודדת אותם לרכוש כלים ומיומנויות, תסייע להם להצליח בעולם דינמי ומשתנה. המוטו שלנו הוא: ‘כל ילד הוא מצוין, רק צריך לעזור לו לגלות במה'”.

למידה אחרת, ברוח דמוקרטית, שונה וייחודית מתקיימת זו השנה החמישית בבית חינוך טבע הדברים בשכונת טירת שלום בנס ציונה, בית ספר דמוקרטי צומח הפועל במתכונת רב-גילאית, סביבו נבנתה קהילה של הורים השותפים לעשייה הבית ספרית.

ב”טבע הדברים” מאמינים כי כל ילד הוא חשוב ומיוחד. הלמידה מותאמת לקצב האישי של כל ילד, תוך טיפוח הנטיות, החוזקות והסקרנות הטבעית שלו והתייחסות חינוכית כוללנית לכל תחומי התפתחותו- התחום האינטלקטואלי, הרגשי, החברתי והגופני.
בניגוד לדעה הרווחת שבבית ספר דמוקרטי כל ילד עושה מה שמתחשק לו, ב”טבע הדברים” הילדים מחויבים למערכת שעות של מקצועות הליבה, ולא תראו פה ילדים מסתובבים בחצר בזמן השיעורים. יש מסגרת, גבולות והכוונה, מבלי לוותר על חופש ובחירה, הבאים לידי ביטוי ברצועת העשרה, מתוכה בוחר הילד תחומים אותם ירצה לחקור, כמו מדע, אמנות, חקלאות, זיאולוגיה ועוד.
הלימוד נעשה בשיטות חווייתיות ופורצות את מסגרת הכיתה, בתכניות המתקיימות במרחבי למידה מגוונים – מרחבים ירוקים פתוחים בהם טובל בית החינוך, גינה אקולוגית, מרחב זואולוגי (מעין גן חיות קטן בו הילדים מטפלים בחיות וגם מנקים) ועוד.

בשנת הלימודים הבאה תיפתח ב”טבע הדברים” חטיבה צעירה, השוכנת בתוך חורשה יפהפייה ומיועדת לילדי גן בגילי 6-3, ממנה יוכלו הילדים להמשיך לכיתה א’ ועד כיתה ח’. בהתאם לרוח הכללית של המקום, גם בחטיבה הצעירה יהיו אנשי צוות איכותיים (שתי גננות מוסמכות בקבוצה), קבוצות קטנות במתכונת רב-גילאית, מרחבי למידה מגוונים ועשירים, בית אוהב לכל ילד וילדה, המאפשר חיבור לטבע ומזמין ילדים לגלות ולחקור תוך הקשבה ודיאלוג אמיתי.

ד”ר אלעד ברקן, מדען במכון וייצמן, היה ממייסדי ומובילי בית החינוך ושלוש בנותיו לומדות בו: “רציתי עבור הבנות שלי בית ספר שייהנו ללכת אליו וילמדו בו איך ללמוד באמת. בית ספר שמאפשר יחס אישי וכיתות קטנות ותואם את הערכים והתפיסות הדמוקרטיות שלנו כהורים”.
שרית גלעדי, אימו של ירדן הלומד בכיתה ד’, מספרת: “הצטרפנו לבית החינוך השנה, ובשורה התחתונה – אנחנו מצטערים שלא רשמנו אותו לכאן כבר בכיתה א’. ירדן ניחן באינטליגנציה גבוהה אך סובל מהפרעת קשב וריכוז. החינוך הרגיל לא ידע לתת לו מענה, ועד כיתה ג’ הוא סרב לקריאה וכתיבה. אחרי חודש ב’טבע הדברים’, הוא קורא וכותב היטב ואף ביקש ממני לקנות לו ספר לקרוא”… רותי סורוז’ון היא אימו של עמית הלומד ב”טבע הדברים” מכיתה א’ (היום הוא ב-ג’) והייתה בצוות המייסד של המקום: “בית החינוך הוא מקום אינטימי, משפחתי וביתי, והמורים בו קשובים לחלק הרגשי והחברתי של כל ילד. עמית, למשל, מצטיין במתמטיקה ולומד עם כיתות ד’-ה’ מקצוע זה, אך בשפה הוא עדיין מתמודד (ציטוט שלו…). אין תחרותיות, יש למידה אישית, ולכל ילד טוב היכן שהוא נמצא”.
בבית חינוך מתקיים יום לימודים ארוך עד השעה 14.00 ולמי שרוצה יש גם מועדון העשרה לכל הגילים כולל ארוחה חמה עד השעה 16.45.
בית החינוך פתוח לכל אחד ומציע מלגות למשפחות הזקוקות לכך.

לאתר >>

 

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר