אמנות עולם

יונה דור שני בברלין
“מסע יוצר” – לגלות ברלין אחרת עם אבי וינוגרד

   דשגשדגדשגשדגשדגשדגג 

Street Art עברי במרכז ברלין
לאחרונה, משכה את תשומת לבם של מבקרים ישראלים בברלין, עבודה גראפית מסקרנת (cut-out) של יונה צהובה ענקית על קירות במרחב העירוני התוסס של ברלין המזרחית. היונה הצהובה, הדפס דיגיטלי צבעוני שגודלו 2 מטרים בקירוב, נושאת טלאי לבן וריק דמוי מגן דוד, עליו נרשם בעברית בצבע כחול: דור שני רגשי אשם. העבודה יוצאת הדופן, נתלתה בין השאר גם בסמטה עתירת street art, סמוך למוזיאון קטן המנציח את אנה פרנק ומול בית המלאכה לעיוורים של אוטו ויידט שהסתיר יהודים בעת מלחמת העולם השנייה. ”vino tlv” חתום על העבודה בכינוי המרמז על ארץ מוצאו של היוצר – tlv – תל אביב. השימוש הנורמטיבי בכינוי ולא בשם המוכר, משמר צורך עבר של היוצר להסתיר את זהותו, מן הסתם בשל חשש מענישה בעקבות השחתת רכוש ציבורי. כיום, הפך ציור הרחוב לחלק אינטגרלי מהמרחב הציבורי ואומץ ע”י הרשויות כביטוי אמנותי לגיטימי. כל זאת כמובן באתרים לגביהם יש הסכמה שבשתיקה, או אישור פורמלי לכיסוי הקירות באמנות רחוב.

רגש אשמה דור שני פרט צילום אבי וינוגרד

אבי וינוגרד – האיש מאחורי “יונה דור שני” ו-”מסע יוצר”
מסתבר כי היצירה – “יונה דור שני” , היא מעשה ידיו של אבי וינוגרד. יוצר ישראלי (דור שני), מומחה לתקשורת המונים ולפיתוח תהליכי חשיבה קריאטיבית ואיש אקדמיה מוערך. זו לא הפעם הראשונה וכנראה שלא האחרונה, שאבי וינוגרד מתכתב עם זהותו כישראלי דור שני, בברלין ובעברית. בעבר הדביק על קירות העיר סטיקרים של יונה צהובה עם מגן דוד לבן וסטיקרים הנושאים את הכיתוב “רגשי אשם דור שני” ו“דור שני היה כאן”. מחשש שתוסר בשל תכניה הטעונים, הדביק וינוגרד את היצירה עם שחר, בסיוע של משתתפי ”מסע יוצר”. סיור תרבות יחודי בן 5 ימים לברלין אותו הוא מוביל מזה מספר שנים. למרות השימוש בדבק חזק ומהיר יבוש, הושחתה העבודה ונעשה נסיון להסיר אותה מהקיר שלוש שעות לאחר תלייתה. יונים נוספות וסטיקרים שלא הוסרו, נותרו ברחבי העיר ובאיזור הרובע היהודי ברחוב אוגוסטה ובסמיכות לבית הכנסת. אחת היונים הודבקה בסמיכות לכרזות מופע של עברי לידר שהופיע באותה עת בברלין ומשכה את תשומת ליבם של ישראלים וגרמנים חובבי שיריו.

היוצר רבי וינוגרד מדביק את יונה דור שני סמוך לציור ענק של ג'ימי סי צילום ליאורה חשין

“מסע יוצר” – חוויה תרבותית מרגשת במרחב האורבני של ברלין
בד בבד עם זכרון העבר, מקיים אבי וינוגרד, מסע חוויתי לברלין הממקד את תשומת הלב בתרבותה העכשיוית ובוחן ביטויים של התרבות הקוסמופוליטית המפעפעת בה, יותר מאשר בכל עיר באירופה – להמשך קריאה לחצו כאן>>

כנראה שלא רק דור שני היה כאן צילום אבי וינוגרד

למידע נוסף והרשמה:
אבי וינוגרד Avi Vinograd I
avi.vinograd2@gmail.com I 0505517581

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר