דוברות ויחסי ציבור

מידע חדשותי נע בין אנשים במהירות מסחררת. בני אדם וארגונים קמים ונופלים בעקבות השפעתה של המילה הכתובה, בין אם בדיו ובין אם בדיו וירטואלית. בכדי שהחברה, או הארגון שלנו יגיעו לציבור הרחב יש לעסוק בפרסום. עם זאת, אמצעי התקשורת עוסקים בארגונים וחברות גם כשלא מדובר במודעה פרסומית ואוהדת בצורה פורמאלית. בכדי להתמודד מול כלי התקשורת ומפעיליה בצורה יעילה ואפקטיבית יש להפעיל מערך דוברות שימנע מראש נזק לארגון ויצמצם נזקים במידה ויש צורך. מלבד זאת, בכוחו של מערך הדוברים להשתמש באותם אפיקים תקשורתיים בכדי לשפר את התפיסה הציבורית של הארגון.

דוברות

הדובר בדרך-כלל אחראי לתפקיד בתור ‘פניו’ של הארגון במתן תשובות רשמיות לתקשורת ובאופן כללי בהופעה באמצעי התקשורת. זה הוא רק חלק קטן מעבודתו מכיוון שתפקידו המלא הינו לכסות את כל הקשור להתנהלותו של הארגון מול אמצעי התקשורת בפרט והציבור הרחב בכללותו.

הציבור הרחב נחשף לתכנים פרסומיים במידה רבה. ככל שאנו מתקדמים מבחינה טכנולוגית, כך גם גדלה החשיפה לתכנים פרסומיים ברורים. הציבור מפתח הגנות מסוימות בכדי להתמודד עם שטף המידע הזה ומתייחס מראש בחשדנות לכל פרסומת אליה הוא נחשף. אנשים מתייחסים לכתבות עיתונאיות ולמידע מסוג זה בגישה אמינה בהרבה.

עבודה במקצוע זה דורשת הבנה מקצועית ועמוקה של תחום התקשורת ושל הפסיכולוגיה והסוציולוגיה שנמצאים מאחורי פעולותיהם פרטים וקבוצות. דובר מקצועי יכול לשנות בהרף עין פגיעה פוטנציאלית במוניטין של הארגון ולהפוך אותה למדרגה לקידום התפיסה הציבורית של הארגון.

יחסי ציבור

תחום יחסי הציבור או בראשי התיבות – יח”צ, מהווה תת-תחום בעולם הדוברות. יחד עם זאת, אין להיצמד להגדרה זו מכיוון שיש המתייחסים להם בתור דבר אשר הינו-הך, לכן לא ניצמד כאן להגדרות.

יח”צ מתייחס לעבודה הפרקטית יותר שכוללת שחרור מידע לעיתונאים בעבור כתבות, ארגון אירועים ועבודה שדלנית בכדי לגייס תמיכה בארגון מגורמי חוץ.

תחום היח”צ דורש עבודה מתמדת מסביב לשעון בשוק התקשורת המשתנה והדינמי. ניתן להפעיל אנשי יח”צ מתוך הארגון או מחוצה לו. ישנם אנשי מקצוע רבים אשר טוענים כי עבודתו של איש יח”צ מוכשר יכולה לשנות את מפת השוק לגמרי וכי קשה לעיתים לאמוד את שוויה של עבודתם בכסף.

דוברות ויחסי ציבור מהווים חלק מכריע בכל ארגון או חברה. פנו תמיד לאנשי מקצוע מהשורה הראשונה בכדי לנהל את מימד התקשורת של ארגונכם.

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר