האמן גד אולמן חוזר עם תערוכה חדשה

האמן גד אולמן מעלה את “מעוכים’, תערוכת הדפסים ייחודית המעבדת את אובדן כלבתו סופי, אשר באופן טרגי נדרסה על ידי אוטובוס.

פתיחה: יום ה’, 24.10.19, 20:00, בית האמנים ע”ש זריצקי, אלחריזי 9, ת”א.

נעילה: יום שבת, 16.11.19. שעות פתיחה: ב’-ה‘ 13:00–10:00, 17:00–19:00, ו’ 13:00–10:00, שבת 11:00-14:00, א’ – סגור. תיאום מראש בטלפון: 03-5246685

 שיח גלריה:

 שבת 02.11.19, 12.00, כולל מיצג.

 שבת 16.11.19, 12.00, כולל מיצג.

פסי הפרדה,הדפסים מוקליטו, 2019

 

התערוכה ‘מעוכים‘ תפתח בבית האמנים ע”ש זריצקי ב-24 לאוקטובר. בתערוכה יעסוק האמן גד אולמן באובדן כלבתו סופי, שנדרסה בתאונת דרכים טרגית. אולמן משתמש באמצעים מינימליים ואפקטיביים על מנת להפוך את התאונה לאמירה על נזילות החיים, על אובדנם האקראי וחסר המשמעות, על הזקנה ובגידת הגוף, ועל הקשר הנרקם בין אדם ליצור על ארבע, שמשך חייו קצר באופן משמעותי מחייו.

התערוכה כולה מתמקדת בשלוש הדקות האחרונות של חיי הכלבה סופי. כל יצירה מהווה מקטע אחד בשרשרת האירועים, וביחד כולן  מתחברות לכדי סיפור סופה העצוב.
“סופי הכלבה שלי הזדקנה. היא החלה לברוח מדי פעם ולשוטט בשכונה, אולי כי כלבים מבוגרים לא רוצים למות במקום שהם רגילים לחיות בו. בכל פעם הייתי מקבל שיחת טלפון לבוא לאסוף אותה” מספר אולמן. “יום אחד היא ניצלה פרצה בחצר ויצאה לשוטט. חלפה שעה ארוכה, ולבסוף הגיע טלפון המיוחל שאכן נמצאה, אבל דרוסה! עליתי על אופני ונסעתי במהירות הבזק. הגעתי לרחוב הומה וסואן, והבחנתי בסופי, מעוכה על קו הפרדה של כביש דו-סיטרי. הנוכחים במקום גררו אותי הצידה מיד, בתקווה לחסוך ממני את המחזה. עם זאת, המעט שהספקתי לראות נחרט בראשי. לאחר מכן הסתבר לי שסופי נדרסה על ידי שלושה אוטובוסים, בזה אחר זה.”

‘מעוכים’ היא לכאורה תערוכת הדפסים, אך כאמור אולמן מרחיב את תחום ההדפס למספר כיוונים, והופך את התערוכה למיצב רב תחומי. גליל עטוף בהדפסים מסתובב לו, תלוי באוויר, והופך את ההדפס לגוף תלת ממדי בתנועה. צורה עשויה נייר אריזה חום, המעוררת אסוציאציה של יצור חי מעוך, כלואה בתוך גלגל אופניים מסתובב. חיבור הדפסים זה לזה יוצר פס ארוך במיוחד המזנק לו מהקיר, מתפתל, ולבסוף חוזר אל הקיר, באופן המחייב את הצופה לעקוב אחריו במעין פיתול ראש אינטראקטיבי. הדפסה של גלגלי אופנים ביצירה ”שוטטות” בפתיחה יהפוך פעולה זו מיצג, בו יגלגל האמן גלגל אופניים מרוח בצבע על פני הקיר החשוף.

במרכז החלל בתוך גליל במרכז החלל מסך וידאו, המשחזר בלופ את ריצתה האחרונה של סופי על פסי ההפרדה, בדיוק במקום בו נדרסה. “מצאתי עצמי מתעורר עם זיעה קרה, אז לילה אחד החלטתי שבבוקר למחרת אני הולך אל המקום בו נדרסה, ומצלם את נקודת מבטה לפני הסוף.” מספר אולמן. “ואכן בבוקר למחרת עשיתי זאת. הלכתי באמצע הכביש מכופף וצילמתי בגובה עיני כלב, בעוד אני נושף בכבדות, כמוה. מסביב המכוניות צפרו בכעס, אך אני הרגשתי שאני כפוי להנציח את המהלך האחרון שהיא עשתה. חזרתי על כך שוב ושוב.”

גלגל האופניים המלווה את התערוכה הוא אלמנט אוטוביוגרפי: אולמן עדיין רוכב על אופנים למרות שעבר כבר את גיל 84, וסופי המנוחה רצה כל ימי חייה לצד אותו גלגל אופניים.

סרטון “מעוכים”, 2019

https://www.youtube.com/watch?v=qZL4T8W13y8&feature=youtu.be

 

 

 

 

חזרה לחדשות ועדכונים