המשביח מרוויח

מאת: יפה רזיאל, מעצבת פנים.

אחת הדילמות הקשות בה נתקלים בעלי דירות היא האם להשביח נכס ישן בבעלותנו, שאנו מעוניינים למכור או להשכיר, אם קיבלנו בירושה מהסבתא (איזה מזל) או שרכשנו להשקעה (זכינו בלוטו). החדשות הטובות – ההשקעה הכספית בשדרוג נכס ישן, משתלמת בהחלט וניכרת גם בחשבון הבנק בסוף התהליך.  

במהלך עבודתי כמעצבת פנים, אני נתקלת לא אחת בהתלבטויות של לקוחותיי, האם לשפץ דירה ישנה ומתפוררת בבניין לא חדש. “למה לנו להכניס כסף בקירות של דירה ישנה? הרי ממילא נקבל עליה שכר דירה גבוה באזור תל אביב”. את המשפט הזה אני שומעת לעתים קרובות, ומשכנעת את בעלי הדירה שטעות גדולה ורווחת ביסודו.

אמבטיה לפני
אמבטיה לפני

אמבטיה אחרי
אמבטיה אחרי

דירות ישנות – צרות צרורות

כל בעל דירה משנות ה- 50 ואילך יודע, כי דירה שלא שופצה כהלכה עשרות שנים, מהווה מטרד מתמשך וטלפונים בהולים באמצע הלילה. פה הלך הצינור של הביוב, שם התקלקלה מערכת החשמל, ולא אמרנו מלה על סדקים בקירות, רטיבות מהגשם, תריסים מתפרקים ואמבטיה עם עובש שמסוכן לבריאות. ואז מתחילות הדרישות המציקות (והצודקות) מהשוכרים שאיכות חייהם נפגמת קשות מהתקלות החוזרות ונשנות. כך, יודעים בעלי הניסיון,  מתחיל מחול השדים במרוץ אחר בעלי המקצוע, חלקם חאפרים (כי חבל על הכסף) שעושים רק “קוסמטיקה קלה” – עד התקלה הבאה וחוזר חלילה. 

וזו לא הבעיה היחידה – ככל שהלקוחות מזניחים ודוחים את השיפוץ הגדול והיסודי, כך גובר הסיכוי שבבוא העת, שיפוץ כולל יעלה הרבה יותר.

לפיכך, הצעתי כמעצבת, למי שרוצה להימנע מכאב ראש והתרוצצות בסתימת חורים – לתכנן ולשפץ את הדירה הישנה באופן יסודי, וכך, לא זו בלבד שערכה יעלה באחוזים ניכרים, גם בשכר הדירה וגם במכירה, אלא גם תיהנו משקט לאורך שנים, וזה הרווח הגדול.

 

מטבח ישן בגבעתיים
מטבח ישן בגבעתיים
מטבח- אחרי
מטבח- אחרי

מהפך – מדירת שני חדרים מעופשת לדירת בוטיק של שלושה חדרים

דוגמה מהחיים: משפחה ירשה דירה ישנה מקרובת משפחה, באחת מערי המרכז המבוקשות בארץ. הדירה בת שני חדרים ומרפסת גדולה, כ- 60 מ”ר, ממוקמת בבניין ישן בן שישים שנה ומעולם לא עברה שיפוץ. המטבח מעופש, חדר האמבטיה חלוד, הסלון חשוך. קירות בצבע שמן מתקלף ובקיצור, הדירה לא ראויה למגורי דיירים נורמטיביים.

בעלי הדירה הבינו שיש לשפץ את האמבטיה והמטבח, כדי להשכיר את הדירה ובעתיד למכור אותה. המעצב המקצועי מבחין במבט ראשון, שניתן להפוך את הדירה משני חדרים לשלושה חדרים עכשוויים ומרווחים, ובתוספת של סכום לא גדול: המרת המטבח הישן לחדר עם חלון גדול, ושילוב המטבח בחלל הסלון שהוגדל על ידי פתיחת המרפסת לגינה האחורית. גם חדר האמבטיה הפך לחלל גדול ומרווח בזכות שבירת קירות.

לאחר שיפוץ שארך חודש וחצי בלבד, בעלי הדירה הבינו שהמהלך היה נכון. לקוחות שהגיעו לדירה במטרה להשכיר אותה, הציעו להם מחיר גבוה מהמחיר שנקבו, כי התאהבו בדירה החדשה, למרות שהבניין ישן ולא שופץ שנים רבות.

“קיבלנו דירה חדשה ועכשיו יש לנו שקט לשנים רבות”, סיכמו הבעלים, וברור כי המסקנה המתבקשת – השבחת נכס מהממסד עד הטפחות לעולם משתלמת יותר מ”עזרה ראשונה” בנכס ישן.

ובנוסף, חשוב לזכור כי קל בהרבה למכור נכס חדש ומשופץ, ולכן ההשקעה בשיפוץ משתלמת מאוד גם כלכלית. לפי הערכות של מומחים בנדל”ן, ערכו של נכס משופץ עולה בכ- 10-15 אחוז מערך נכס ישן, שבדרך כלל מעורר דחייה בקרב קונים, החוששים שיאלצו להשקיע סכום גבוה נוסף בשיפוץ במטרה להשיג מחיר הוגן על הדירה. ולכן לכל המתלבטים, החדשות הטובות – ההשקעה הכספית בשדרוג נכס ישן משתלמת בהחלט וניכרת גם בחשבון הבנק בסוף התהליך.  

סלון לפני
סלון לפני
הסלון אחרי
הסלון אחרי

טיפים: השבחת  נכס – ברכה לדורות

  1. בבואכם להשביח נכס השתמשו בשירותי מעצב אמין ובעל ניסיון. עם כל הכבוד לשיפוצניקים של השכנה, מעצב רואה מכאן, מה שאתם לא רואים משם. למשל, תוספת חדר לדירה.
  2. קבלו לפחות שלוש הצעות מחיר מפורטות מבעלי מקצוע שונים. ההבדלים ביניהם יכולים להסתכם בעשרות אלפי שקלים.
  3. כנסו להרפתקה רק עם בעלי מקצוע שקיבלתם עליהם המלצות.
  4. זכרו כי ניתן לחסוך הרבה כסף, בתכנון מקצועי ומדויק מראש.
  5. צלמו את הנכס לפני ואחרי. זה בהחלט מסייע במכירה/השכרה.
  6. גם אם הפנטזיה שלכם מכתיבה קיר אדום בחדר השינה, כדאי לשמור על קו רגוע בצבעים ובחומרים.
  7. היו מעורבים בתהליך כאילו מדובר בדירה שאתם עוברים להתגורר בה. התוצאות לא יאחרו להגיע.

חזרה לחדשות ועדכונים