” הנוף הוא רק סיבה ” – A Cause for Landscape 

תערוכה חדשה של האמנית רותי סגל

פתיחתה החגיגית של התערוכה ” הנוף הוא רק סיבה ” תתקיים ביום חמישי  4.6.15 בשעה 20:00  ב’מונטיפיורי מכירות פומביות וגלריה’ רחוב גורדון 36, ת”א 

כאשר נכנסים לסטודיו של האמנית רותי סגל הנוף מיד מקיף אותך – תחילה אלו הם ציורי הנוף שלה, המרחבים הצבעוניים, האין-סופיים. אחר-כך נוף מפרץ חיפה ממרומי הר-הכרמל, והכתם הכחול של הים התיכון המציץ מבעד לחלונות הגדולים של הסטודיו. נוף המפרץ הוא נוף ציבורי השייך לכלל, אך הנופים של סגל הם הנופים הפרטיים שלה – נופי הנפש כפי שהם באים לידי ביטוי על גבי הבד. אמצעי הביטוי הם המכחול והצבע, והנפש היא מובילת דרכו של הציור.

7

מרחבי הנופים הם מקומיים, ים-תיכוניים. סגל היא בת-המקום והיא חשה היטב את האור הים-תיכוני על צבעי הצהוב-כחול-ירוק המאפיינים את האזור. הציורים הם שלה, הם אינם מושפעים מאחרים. אין היא מנסה לתאר תיאור ריאליסטי של הנוף, אלא מציירת ליד הקווים של הטבע. הטבע הוא הסיבה, הבסיס, ומשם הנפש ממשיכה. את הנוף היא מצלמת תוך שהיא מחפשת באופן אינטואיטיבי קומפוזיציה שמושכת אותה, וזו תהיה בדרך-כלל חסרת שקט, בנויה מנקודת אופק ומאלכסונים. היא אינה ניגשת אל הנוף מיד, אלא מפנימה אותו עד שהוא מתגבש אצלה בפנים ואז מתפרץ אל הבד. תחילה תבנה את הקומפוזיציה הראשונית על ידי רישום במכחול. אז ממשיכה עבודת המכחול בקווים יצריים הנבנים מחדש על הבד. פעמים רבות התוצאה תהיה שונה מהתכנון.

סגל היא יוצרת מנוסה ותערוכה זו נותנת הצצה לציורי הנוף שלה מן התקופה האחרונה. אך זהו אינו הנושא היחיד בו היא עוסקת. את עולמה הרוחני היא מביאה לידי ביטוי גם בציורי טבע דומם, נוף עירוני, ציורי ים, דמות האדם וכן קולאז’ים שהם למעשה שילוב של כל האלמנטים ביצירתה. בתקופה האחרונה היא מוציאה תחת ידיה נופים האוצרים בתוכם את הכאב שבה, הצבעים הופכים עמוקים יותר והקווים אמוציונאליים יותר.

מוטיב חוזר של סגל הם העצים – הם דמויות האנוש בציוריה, “כי האדם הוא עץ השדה”. שורשיהם נטועים עמוק באדמה, ענפיהם מרקדים כמו ידיים – עדינות ושבירות לעיתים, מונפות לאוויר ויוצרות מקצבים וחזרות. העצים תמיד עשויים בצבעים עמוקים (כחולים בעיקר) ובמשיכות מכחול שבאות ממעמקים.

3

את מסתרי הנפש הבאים לידי ביטוי על גבי הבד לא תמיד ניתן להבין או לפרש. כאשר נכנסים אל תוך הציור חשים לעיתים רוגע ולעיתים סערת רגשות של ימים קשים – תוצר של מאורעות חייה, לטוב ולרע. הסערה נראית בבירור – במשיכות מכחול מלאות עוצמה ורגש היא בונה את הצורות עד שהן הופכות כמעט מופשטות. למתבונן בציור נותר ליהנות מהנוף אך גם לחוש את רבדיו הנסתרים.

רותי: “בחלומי אני נעה בדרכים, במסעות, בשבילים נעלמים ובמרחבי האינסוף. דרך חלומותיי אני נודדת ברחבי ארצות הים התיכון. בהגיעי למקומות העלומים והמתגשמים, הרי הם מתחברים לפסיפס נופים, כה דומים וכה שונים…”

הסטודיו של רותי סגל נמצא במרומי הר הכרמל, שם היא נושמת, חיה ועובדת. בעבודותיה עוסקת סגל בנופים בעלי קשת רחבה, בנופים סביבה, ובנופי ארצות המזרח התיכון בהם היא אוהבת לשוטט ומהווים את הטריגר לעבודתה. היא שואבת את השראתה מן המרחבים האינסופיים של תצורות הטבע והנופים, ובמיוחד מנופי הנפש, המשקפים ימים של שקט ורוגע, אך גם ימים קשים וסוערים. המתבונן יכול ליהנות מהיצירה עצמה, אך גם לחוש את הרבדים הנסתרים מתחת לצבע.

8

 רותי סגל היא בת הארץ הזאת, ונוף ואדמה תמיד היו חלק מהאמנות שלה. היא ציירה נוף שנשקף מחלון ביתה, נוף שרוף על הר הכרמל, נופו של עמק יזרעאל, וגם נופים אחרים שאליהם נחשפה במרוקו, בצרפת, באיסלנד. עצים הם חלק בלתי נפרד מהנוף הזה, אך לאחרונה, העצים קיבלו תפקיד מפתח ועלו למרכז הבמה, ויחד עם מפנה זה מופיעים כוח רב ואנרגיות חדשות בציוריה של סגל, הבאים לידי ביטוי ביצירות המוצגות בתערוכתה החדשה.

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר