נפלאות הפילאטיס להתמודדות עם סרטן השד / דליה מנטבר

בימים אלו (אוקטובר) מתקיים חודש המודעות הבינלאומי לקידום המאבק בסרטן השד, המחלה השכיחה ביותר בקרב המגדר הנשי. כוהנת הפילאטיס דליה מנטבר, מעבירה מזה שנים בהתנדבות שיעור שבועי עבור נשים החולות בסרטן השד, בשיתוף המחלקה לקידום הבריאות בבית החולים אסותא.

נתחיל דווקא בחדשות מעודדות – כיום חיות בישראל 22,481 נשים שאובחנו עם סרטן השד (שהחלימו או שעדיין מתמודדות עם המחלה) – מגמת ירידה מובהקת בתמותה מסרטן השד של כ-2% בכל שנה וכ-25% ירידה בתמותה מאז שנת 2005, על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות. גם שיעורי הריפוי וההישרדות מסרטן השד בישראל גבוהים בין מדינות ה-OECD ומגיעים ל-89.7% בקרב יהודיות, ו-84.4% בקרב ערביות. אך עדיין מדובר במחלה השכיחה ביותר בקרב המגדר הנשי. נכון להיום, האמצעי היעיל ביותר נגד סרטן השד הינו הגילוי המוקדם. ככל שהמחלה מאובחנת בשלבים המוקדמים עולים סיכויי הריפוי לכ-90% ויותר.

“ההתמודדות עם סרטן השד היא קשה ומורכבת בכל החזיתות, גם לחולות וגם למחלימות”, אומרת דליה מנטבר. “מחקרים רבים שנעשו בתחום ממחישים כי נשים אשר ביצעו פעילות גופנית בזמן הטיפולים, שיפרו באופן משמעותי את הסיכוי שלהן להגיע לכדי החלמה מהירה ומלאה. אחת מבין פעילויות הספורט המומלצות לנשים שנלחמות במחלה הוא הפילאטיס. נשים אשר חוו את מחלת סרטן השד, עוברות ניתוח להסרת הגידול. בזמן הטיפולים הן סובלות מנדודי שינה, חוסר תיאבון, חולשה והיעדר אנרגיה, מה שגורם לחלקן לאבד את הביטחון בהחלמה. היכולות הפיזיות הופכות מוגבלות, קיים פחד מלהניע את הכתפיים, הזרועות, בית החזה והגב, והיציבה הופכת שפופה יותר. טכניקת הפילאטיס העוסקת בגוף ובנפש ופועלת בצורה מבוקרת ומדויקת, ומאפשרת למטופלות הרגשה טובה, מעניקה כוח שרירי רב יותר, יכולת תנועתית ושחרור מתחים. בזכות הפילאטיס, הביטחון העצמי צומח והפחד נעלם”.

“תהליך ההחלמה הארוך והמייגע, המתקיים בעיקר בעקבות הטיפולים המתישים, תובע מהנשים המתמודדות עם המחלה מאמצים פיזיים ונפשיים רבים, וחלקן נמצאות במצב נפשי מרוסק. דרך האנרגיה המטורפת של השיעורים, אנו בונות יחד את הגוף והנשמה מחדש, והן יוצאות נשים אחרות לחלוטין ממה שהגיעו. החשיבה היא – אני מתחילה חיים חדשים זו ההזדמנות הגדולה שלי לצמוח מתוך המשבר, ולהניח אותו מאחור, באהבה”.

טיפים מדליה מנטבר להתמודדות עם המחלה

“למרות התחושה הרווחת שלא רצוי להעמיס על הגוף, וכדאי לנוח ב-48 השעות הראשונות שלאחר טיפול, חשוב מאוד שנאסוף את עצמנו בזמן התשישות הראשונית, למרות כל הקשיים, ונחליט להחזיר לגוף ולנפש את החיוניות שכל כך חשובה לחיים. מחקרים שנעשו בתחום מאששים את העובדה שפעילות גופנית בזמן הטיפולים למניעת המחלה מעצימים את יכולת הגוף לעבור אותם ביתר קלות. חשוב מאוד לבצע סדרת תרגילים המותאמת בדיוק לזמנים לא פשוטים אלו. הפילאטיס שנחשבת לפעילות מומלצת ביותר, מאפשרת שינה שקטה יותר, הרגשת חופש ,חוזקה וגמישות. בעזרת הפילאטיס  הטיפולים המתישים משפיעים פחות על הנשים החולות, ומחזקות אותן – הן בגוף והן בנפש”.

לפניכם מוצגים מספר תרגילים שתוכלו לבצע באופן אישי, מהבית –  לחיזוק השרירים, לתנועתיות המפרקים ולשיפור ההרגשה הכללית.

 1. ידיים עולות מהצדדים, מתקפלות, מתיישרות ויורדות
 2. בעמידה שניה, סגירה. ופתיחת מרפקים לפני החזה.
 3. בעמידה שניה כפופה, הרמת עקב
 4. ידיים שלובות מאחור, הרמת ברך כפופה קדימה.
 5. בשכיבה, אגן גבוה, הנפת רגל ישרה.

צילום: אילן בשור

קצת על דליה מנטבר

הכוהנת הגדולה מאחורי שגעון הפילאטיס שכבש את המדינה:

 • בעלת פינה קבועה בתכניתה של מיכל צפיר ‘לחיות נכון’ בערוץ 10
 • מכשירה מידי שנה כ- 250 מורי פילאטיס חדשים
 • מנהלת כ 15 קורסים שנתיים בביה”ס להכשרת מורים הגדול בישראל שבניהולה, ובשיתוף המכללה האקדמית בוינגייט
 • מנהלת רשת פילאטיס המופעלת על ידי 25 מדריכות ובנות קבלה (רשת על ‘טהרת הנשים’ בלבד) ובה מעל 850 תלמידים
 • אימפריית הפילאטיס שהקימה היא הגדולה בישראל והשלישית בגודלה בעולם
 • לאורך השנים עברו תחת שרביטה מעל 25 אלף תלמידים (!!!)
 • קרוב ל- 4,000 מתאמנים השתתפו לפני מספר חודשים בשיעור הפילאטיס הגדול בישראל (שכמעט שבר את שיא גינס) אותו יזמה והעבירה בעצמה, אשר זכה לחשיפה תקשורתית גדולה.
 • בסוף שנות השמונים הינחתה את “שעת כושר” המיתולוגית בטלוויזיה החינוכית
 • ב-2002 נבחרה לאשת השנה בעסקים וניהול של ‘פורום נשים בעסקים’
 • ב-2008 זכתה במקום השני בתחרות יזם השנה של חברת ‘ארנסט אנד יאנג’

https://www.facebook.com/mantver.pilates/

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר