הצעה לתיקון החוק לאישור הסכמים לנשיאת עוברים (פונדקאות)

מאת: אברהם אלטלף, עו”ד מומחה לחוק הפונדקאות ולהליכי פונדקאות בארץ ובחו”ל

 

מדינת ישראל הינה מהמדינות המתקדמות בעולם בכל הקשור לסיוע לזוגות הנזקקים לטיפולי פוריות שונים. חוק ההסכמים לנשיאת עוברים המכונה ‘חוק הפונדקאות’ נחקק בישראל בשנת 1996 והוא מופעל במקרים רבים ומסייע עד כה לזוגות נשואים להביא ילדים לעולם בדרך של פונדקאות.

עם השנים, התעורר הצורך לסייע גם לזוגות חד מיניים, בעיקר גברים, וכן למי שאינם נשואים (גברים ונשים), להיעזר בשירותי פונדקאות. החוק במתכונתו הקיימת כיום מאפשר רק לזוגות נשואים להסתייע בשירותי פונדקאות.

תיקון חוק הפונדקאות
תיקון חוק הפונדקאות

 

כתוצאה מכך נוצר מצב שזוגות גברים חד מיניים או מי שאינם נשואים, נאלצו לבצע הליכי פונדקאות בחו”ל. חשוב להבהיר שרוב המדינות המאפשרות הליכי פונדקאות, מאשרות אותם רק לזוגות נשואים ומספר המדינות שבהם זוגות חד מיניים או מי שאינם נשואים, יכולים לבצע בהם הליכי פונדקאות מצומצם ביותר.

כמו כן, במהלך השנים פנו הרבה זוגות ישראליים לביצוע הליכי פונדקאות בחו”ל וזאת מסיבות שונות. כיון שהחוק לא עוסק כלל בהליכי פונדקאות בחו”ל נוצר מצב שהליכים אלה לא מוסדרים ונוצר נוהג משפטי שהתפתח עם השנים, אך לא הוסדר בצורה מלאה ובמסגרת הוראות חוק ספציפיות.

ב- 27 לאוקטובר אושרה בכנסת, בקריאה ראשונה, הצעת חוק לתיקון חוק הפונדקאות. במסגרת ההצעה מבוקש להסדיר כמה נושאים הקשורים להליכי הפונדקאות בארץ.

התיקונים העיקריים בהצעה החדשה הם אלה:

  1. הרחבת מעגל הזכאים לבצע הליכי פונדקאות בישראל, כך שגם מי שאין להם בן או בת זוג יוכלו לבצע הליכי פונדקאות בישראל ולא יהיו חייבים למצוא מקומות שונים בעולם לשם כך.
  2. להסדיר את מעמד האימהות הנושאות – הפונדקאיות ולקבוע תשלום מקסימלי לפונדקאית.
  3. להסדיר את הליכי הפונדקאות בחו”ל גם ברמה של הפיקוח על המרכזים המטפלים בהליכים אלה וגם בכל מה שקשור למעמדם של הילדים הנולדים בהליכים אלה, בדומה להסדרת המעמד של מי שנולדים בהליכי פונדקאות המבוצעים בארץ.

 

התיקון לחוק מעלה לא מעט שאלות מוסריות ואתיות ביחס למעמדן של הנשים הפונדקאיות. האם מדובר בהיתר לסחר בנשים (כשם שאין היתר לסחר באיברים) או האם מדובר במעשה נאצל שאין כל הצדקה שלא לקבל עליו תמורה כספית. כמו כן, עולה שאלת הרכבו של התא המשפחתי ועד כמה נכון וראוי להתיר, במסגרת חוק, ובמימון חלקי של מוסדות רפואיים ממשלתיים, את הטיפולים הללו.

מאידך עולה הטענה שהנושא קיים ומבוצע בחו”ל ואין כיום כל מניעה, עקרונית, מצד מי שאינם נשואים או זוגות חד מיניים לקיים הליכים כאלה בחו”ל, כך שהדבר כשלעצמו לא ניתן למניעה. אז עולה השאלה מדוע שלא להקל באותם מקרים על המבקשים להביא ילדים לעולם, ולחסוך מהם את הבעיות והקשיים הכרוכים בביצוע הליכים כאלה בחו”ל, שכן מדובר בהליכים מורכבים בעבור זוגות חד מיניים או מי שאינם נשואים.

חשוב לציין שביחס לזוגות נשואים, לעיתים ביצוע ההליכים בחו”ל פשוט יותר מאשר ביצועם בארץ. עם זאת נושא זה גם אמור להיות מוסדר במסגרת הצעת התיקון לחוק, כאשר ההליך יבוצע בפיקוח  על הגופים המטפלים בהליכים אלה ומעמדם של הילדים יוסדר אף הוא בצורה דומה להסדרת מעמדם של מי שנולדו בהליכי פונדקאות בישראל. כך אמור לקבל הנוהג הקיים מסגרת משפטית מסודרת בחוק.

בשלב זה אמור החוק לעבור לדיון בוועדות הכנסת לבחינת ההסתייגויות השונות שעולות ממנו ולהכנתו לקריאה שניה ושלישית.

 

הכותב הינו עו”ד, מומחה בתחום המעמד האישי ובתחום הפונדקאות, שותף במשרד עורכי הדין אלטלף.

 לאתר אלטלף

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר