חשיבות האסטרטגיה ביחסי ציבור של בניית מותג

עידן הגלובליזציה והמעבר לייצור ושיווק גלובאליים מחזק עוד יותר את חשיבות המותג. מותג טוב הוא  מותג מוכר, ידוע ואהוד על ידי קהל המטרה אליו הוא נועד.

מאת: יעל לוטן, בעלים ויו”ר לוטן תדמיות

עידן הגלובליזציה והמעבר לייצור ושיווק גלובאליים מחזק עוד יותר את חשיבות המותג. מותג טוב הוא  מותג מוכר, ידוע ואהוד על ידי קהל המטרה אליו הוא נועד. הדרך להבאתו לידיעת קהל המטרה היא דרך יחסי ציבור מקצועיים הפועלים עפ”י אסטרטגיה מיוחדת אשר נבנתה במיוחד עבור זה. בעידן של היום, האסטרטגיה כובשת לה מקום בעל חשיבות עליונה במיומנות של יועץ יחסי ציבור  

מותג הינו הזהות והבידול של מוצר וללקוח יש בדרך כלל יחס רגשי למותג, המיתוג ואופני החדרתו לתודעה הן פן בלתי נפרד מהמערך השיווקי של החברה. זה מתחיל עם בניית המותג וממשיך באופן שיטתי ומתוכנן על מנת לבסס אותו, לחזק  ולהקנות לו יציבות לאורך זמן. החדרת המותג חייבת לעורר הדים ומכאן ביסוסו בתודעת קהל המטרה צריכה להתבצע תוך דבקות  באסטרטגיה אשר נבנתה במיוחד בשביל זה.

מהי אסטרטגיית יחסי ציבור?

אסטרטגיה ביחסי ציבור הינה תכנון מערך יעדים וצעדים של פעולות יחסי ציבור לטווח קצר וארוך המותאמות לחזון ולמטרות הלקוח. לכל לקוח נבנית אסטרטגיה המותאמת לצרכיו הייחודים.

בבניית המותג הקריאטיב צריך להיות חדשני ,מעניין ופורץ גבולות. האסטרטגיה שוקלת צרכים עתידיים של הלקוח, מיצובו בקהל המטרה, וראייה עתידית של בניית המוניטין והתדמית הציבורית שלו. בניית האסטרטגיה מתבססת על מחקר ומכוונת לעתיד, היא משקפת את החזון של העסק ומציגה דרכים אופרטיביות להשגת המטרות ארוכות הטווח וקצרות הטווח ברמה התדמיתית,  והתקשורתית. אסטרטגיה תדמיתית בוחנת את העסק מבחינת תדמית/מותג ומיצוב הלקוח ומתמקדת בפעילות יצירתית המכוונת למיצוב וביסוס התדמית והמותג, כזאת, שתשמש כמפת הדרכים של הפירמה ותיצור הסכמה וצפייה של קהל המטרה של הלקוח.

מהן מטרות האסטרטגיה?

תהליך יצירת המותג ובידולו נדרשת לכל מוצר, המיתוג בדרך כלל מתבקש עם צאת מוצר חדש לשוק. מטרת המותג היא לייצג את ערכי החברה ולגרום לזיהויו ע”י קהל המטרה בצורה חיובית אשר תגרום לו להתחבר למוצר, לאהוב אותו ולרכושו. בבניית המוניטין של מותג חשוב להאיר את עיני קהלי היעד, ולגרום להם להעדיף אותו על פני מוצרים אחרים.

בשוק לא ממותג הצרכנים כמעט ולא יכולים להבדיל בין מוצר אחד למשנהו והיצרנים מתחרים ביניהם בעיקר על המחיר ולא על איכות המוצר, נדבך אשר פוגע בעיקר ברווחיות שלהם. החשיבות העיקרית של המותג היא בכך שהוא יוצר בידול בין חברות או מוצרים דומים. זוהי ההבטחה שלך ללקוחותיך הצורך להיות מותג חזק ומבודל נובע היום מהרצון אסטרטגית מדויקת ביחסי הציבור שלו לאורך כל הדרך.

המאמר נכתב ע”ייעל לוטן, מייסדת בית ספר לוטן ליחסי ציבור. לוטן תדמיות הינו פלטפורמה חדשה וייחודית לקבלת הכשרה עיונית ומעשית בתחום יחסי הציבור. בי”ס זה הוא המוסד הראשון מסוגו בארץ המכשיר אנשי יח”צ על פי כללי אתיקה קפדניים ואמות מידה מקצועיות, מוגדרות ומדויקות. אנו מציעים דרך אחרת להסתכל על יחסי הציבור, תפקידם ומשמעותם. ערכי PuReComm הם: חדשות טובות, טוהר מידות, הסכמות, יצירתיות ותקשורת בחברה ובקהילה.

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר