“יד מכוונת” של המגזר הפרטי: חוות דעת רפואית תוך 72 שעות

DocuMedic - פלטפורמה אינטרנטית חדשנית ומתוחכמת נותנת תקווה למאות אלפי אזרחים שממתינים חודשים ארוכים לחוות דעת רפואית

 

לפני 7 שנים סיימה את עבודתה אחת מהוועדות הציבוריות החשובות בישראל, ועדת אלאלוף, שחיברה מסמך רחב היקף שתכליתו מיגור העוני במדינת ישראל. ההמלצה הראשונה של צוות הבריאות של הוועדה הייתה פתיחת מרכזי מידע ומיצוי זכויות בקהילה: “מרכזים אלו יהוו חלק ממרכזי מיצוי הזכויות שראוי שייפתחו בכל רחבי הארץ” (עמוד 35 בדו”ח שהוגש לשר הרווחה והשירותים החברתיים, מאיר כהן).

לדברי חברי צוות  הבריאות, “מערכת זכויות הבריאות הינה מורכבת ומחולקת בין כמה גופים ממשלתיים, מצב המקשה על קבלת המידע ומוביל לשיעור גבוה של אי מיצוי הזכויות ואי מימוש השירותים המגיעים לאנשים החיים בעוני.” זו אמנם לא הייתה הפעם הראשונה בה הוזכר הקשר בין הנגשת מידע בעניין זכויות רפואיות לעוני, אך למרות זאת, ההמלצה הזו לא יושמה.

במהלך השנים שחלפו מאז שהוגש הדו”ח, שוק התביעות ו”הזכויות הרפואיות” לא הפסיק לצמוח, בשנים 2018-2019 נפתחו למעלה מ-500,000 תביעות נכות מול גופים שונים, כאשר כל תביעה נדרשת בממוצע ל-2 חוות דעת רפואיות. במקביל לתביעות הנכות, שוק “חוות הדעת הרפואיות-משפטיות” צומח בקצב מהיר בשנים האחרונות.

התביעות בנושא נזקי גוף מוגשות כנגד המוסד לביטוח לאומי, משרד הביטחון, משרד הבריאות, חברות הביטוח, קרנות הפנסיה ועוד – כמות הוועדות הרפואיות לצורך הערכת נכות רפואית ותפקודית בתביעות כנגד הגופים שצוינו, מוערכת בכ – 400 אלף בשנה ואם מוסיפים למספר הזה את ועדות הערר השונות הנתון כמעט מכפיל את עצמו ומגיע לסך של כ – 700 אלף בשנה. מבחינת שווי כספי, על-פי הערכות שפורסמו בעבר בתקשורת הכלכלית מדובר על שוק שמגלגל מאות מיליוני שקלים בשנה.

על מנת לסייע לאוכלוסיות החלשות לתבוע זכויותיהן, המדינה הקימה אמנם מרכזי “יד מכוונת” שפועלים תחת הביטוח הלאומי, אך ממחקר של הביטוח הלאומי עצמו, שהתפרסם במארס שנה זו, עולה כי עשרות אלפי משקי בית לא מנצלים את זכויותיהם על מנת לקבל את המגיע להם. “האור בקצה המנהרה”, מגיע דווקא מהמגזר הפרטי.

בדיקה והערכת נכות תוך 72 שעות

תכירו את DocuMedic, פלטפורמה דיגיטלית חכמה המבוססת על טכנולוגיות ביג דאטה ואינטליגנציה מלאכותית, המותאמת גם לסלולר, שמחברת במהירות ובנוחות עם ממשק משתמש קל ונח, בין עורכי דין לרופאים (זהו רק היישום הראשוני) ובעתיד בין כל מבקשי שירות לבין כל נותני שירות שהם מומחים בתחומם, אשר נדרשים לצורך חוות דעת רפואיות ואחרות.

לכאורה מדובר ברעיון פשוט, אבל ניצני מהפכת הנגישות מצויה בפרטים הקטנים. הרעיון המרכזי שהביא להקמת המיזם המהפכני עלה מהשטח, מתוך צורך אמיתי ומציאות עגומה שחווה עורך הדין שי אשכנזי, שמאחוריו ניסיון של עשרות שנים בתחום נזקי הגוף והרפואה התעסוקתית.

הקושי הראשוני והבסיסי ביותר שחווה אשכנזי במהלך שנות פעילותו בתחום היה חוסר במידע מקיף ומהימן על המומחה וכן משך הזמן הארוך שיש להמתין כדי לקבוע ללקוחותיו פגישה עם רופא מומחה למתן שירותים כגון בדיקה והערכת נכות, חוות דעת רפואית ועוד.

בנוסף, הקושי באיתור המומחה הרפואי המתאים ביותר לתיק הספציפי, התאמת המומחיות הראשית ותת המומחיות שלו, הוותק שלו, ניסיונו בכתיבת חוות דעת, כותב לתובעים או לנתבעים, עלויות השירותים שהמומחה מעניק, נושא ניגוד עניינים בינו ובין התובעים/הנתבעים ועוד.

הקשיים שחווה עו”ד אשכנזי היוו את אחד מהעקרונות המנחים של DocuMedic – לאפשר מפגש עם הרופא המומחה לצורך ייעוץ, בדיקה והערכת נכות בתוך 72 שעות (3 ימי עסקים) מרגע קביעת התור – זאת, מבלי להתפשר על איכות, טיב ומקצועיות השירות הניתן על ידי הרופא המומחה.

כולם מרוויחים

בבסיס המנגנון של הפלטפורמה החדשה עומד צורך הדדי של עורכי הדין בתחום הנזיקין (הפועלים עבור לקוחותיהם) לקיצור משמעותי בלוחות הזמנים, מצד אחד, ומצד שני, רופאים מומחים ברמות שונות שכיום לא יכולים להיכנס למעגל המומחים המספקים הערכות נכות וחוות דעת רפואית-משפטיות.

הסיבה לכשל השוק הינה שלכל עורך דין בתחום יש את “אנשיו”, עימם הוא רגיל לעבוד, ועד היום לא הייתה שום דרך “לרבע את המעגל” הזה. חשוב להבין (בעיקר לרופאים) שחלק גדול מהערכות הנכות ומחוות הדעת הרפואיות אינן מוגשות לבתי המשפט כך שרמת ה”מומחיות הרפואית”, הנדרשת בוועדות השונות, שהן חלק משמעותי מהפעילות בשוק יכולה להיות הרבה יותר מגוונת – כך לדוגמא, עובד ניקיון המשתכר שכר מינימום, ואשר נפגע בברכו פגיעה אשר מקנה לו נכות בשיעור 10%, לא זקוק לחוות דעת רפואית-משפטית ממנהל מח’ אורתופדית מבית חולים גדול.

המשמעות המיידית של המהלך, היא כניסה על מאות רופאים לשוק הערכות הנכות וחוות הדעת הרפואיות שיוצגו בתוך מאגר הרופאים של DocuMedic – “צוואר הבקבוק” של השוק כולו ייפתח ואלפי אזרחים לא יצטרכו להמתין חודשים ארוכים לפיצוי כספי במקרים של פגיעה בעבודה, פנסיית נכות, תגמולי ביטוח כגון אובדן כושר עבודה וכדומה.

זו היא רק ההתחלה. בעתיד, כאמור, יורחב המאגר של החברה לשורה ארוכה של נותני שרותים כמו רואי חשבון, שמאים, פסיכולוגים ועוד. לדברי עו”ד שי אשכנזי, המייסד של DocuMedic, לנגד עיניו עמדו ועדיין עומדים עשרות ואף מאות לקוחות בהם טיפל לאורך השנים שנאלצו להמתין חודשים ארוכים לכסף שמגיע להם. “כמה סבל ועוגמת נפש היו נחסכים להם אם לא היו נאלצים להמתין זמן רב”, אומר אשכנזי, ומוסיף, “אני שמח שנפלה בחלקי הזכות להקל ולסייע לא רק ללקוחותיי, אלא לכל אזרחי ישראל”.

https://www.documedic.co.il/

 

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר