ישוב כפרי ושקט? הצחקתם אותנו…

יישובים פסטורליים מצפון לנתב”ג הופכים בימים אלו לקורבן רעש המטוסים הנוחתים בנתב”ג. משרדנו מוביל בשם יישובים רבים את המאבק להגנת התושבים אל מול המפגע הסביבתי החמור כנגד רשות התעופה האזרחית ורשות שדות התעופה

בכל מספר דקות מתרחשת נחיתה בשדה התעופה בן גוריון החולפת מעל בתי תושבי היישובים מצפון לנתב”ג ברעש מחריש אוזניים ההופך את חייהם לסיוט מתמשך. אדם החולף באזור יכול לטעות ולחשוב כאילו הוא נמצא ברגע זה בתוך שדה התעופה ממש. משרדנו מייצג יישובים רבים הנמצאים מצפון לנתב”ג  (ראש העין, כפר קאסם, אורנית, ג’לג’וליה, כפר ברא, כוכב יאיר, קיבוץ איל והמועצה האזורית שומרון) הסובלים מהפגיעה החמורה באיכות חייהם.

הוגשה על ידי משרדנו עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי מרכז בשם אותם יישובים כנגד ראשות תעופה אזרחית ורשות שדות התעופה, לביטול החלטתו של גיורא רום, מנהל רשות התעופה האזרחית (רת”א) אשר על פיה נקבעה תבנית תפעול חדשה לנחיתות בנתב”ג, וזאת ללא כל סמכות ובסתירה מוחלטת להוראות התמ”א (תוכנית מתאר ארצית). העתירה נדונה ביחד עם עתירות נוספות שהוגשו באותו עניין על ידי מספר יישובים נוספים וכן ביחד עם עתירה שהגישה עיריית תל אביב אשר תקפה את ההחלטה מכיוון שונה להגנת האינטרסים העומדים בניגוד לאינטרסים של היישובים מצפון לנתב”ג.   

3317728082246408142no

תבנית התפעול של נתב”ג הוסדרה לפני שנים רבות בתכנית מתאר ארצית (תמ”א) אשר קבעה במפורש שהמסלול המועדף לנחיתות הוא מסלול 12 הנמצא ממערב למזרח, ורק בשעות העומס ינחתו המטוסים גם על מסלול 21 מצפון לדרום. בשנים האחרונות הושקעו מאות מיליוני שקלים בשיפוץ והארכת מסלול 21 ועם סיום העבודות, החליט מנהל רת”א להפכו למסלול הנחיתה המרכזי, בניגוד גמור לתמ”א ותוך הפיכת חייהם של התושבים מצפון לנתב”ג לבלתי נסבלים.

על פי העתירה שהוגשה, מנהל רת”א איננו הרשות המוסמכת לשנות את הוראות תמ”א ובוודאי שאיננו מוסמך לקבל החלטות העומדות בסתירה להוראות אלה, מה גם שבהחלטתו לא טרח להתייעץ אם אף אחד מהגורמים המוסמכים והרלוונטיים.

המשרד מוביל את המאבק של אותם יישובים שלווים הסובלים מעוול גדול ומהתנהגות דורסנית של המדינה. כפי שהוכח בחוות דעת של מומחי תעופה אמריקאיים שהוגשה לבית המשפט, ניתן היה להתמודד עם הבעיה בדרכים רבות אחרות המקובלות בעולם, מבלי לפגוע ביעילות ובבטיחות אך למזער את הפגיעה באיכות הסביבה ובאוכלוסיית היישובים מצפון לנתב”ג.

לטענת היישובים המיוצגים על ידי משרדנו, הפיכתו של מסלול 21 למסלול הנחיתה העיקרי הופכת את חייהם של תושבי הצפון לבלתי נסבלים תוך פגיעה דרמטית באיכות חייהם, כאשר בעולם המודרני, התפיסה הרווחת היא שאיכות הסביבה גוברת על צרכי התעופה.

טרם ניתן פסק דין בעתירות.

חזרה לחדשות ועדכונים