כשמדברים על החלמה/נתיב הלב

החופש לעורר את הניצוץ הפנימי / אבי חברוני – מנהל מקצועי, ‘נתיב הלב’

כשמדברים על החלמה מדגישים בין השאר, ואולי בעיקר, את נושא הבחירה החופשית של האדם – בחירה בדרך, בתפקיד ועוד. היכולת לבחור מקנה לאדם תחושה של משמעות, ממשות, ונוכחות בעולם. בחירה חופשית וייחודיות אישית – שני גורמים מעצימים שהולכים שלובי זרוע. הרצון לבחור את הדרך (בניגוד לקבלה של דרך שמוצעת על ידי אחרים) מתעורר באופן טבעי כשהאדם מרגיש שיש אפשרות לבחור, ושבדרך הזו יתבטא משהו ייחודי שיש בו. מתוך כך, שמנו למטרה, בנתיב הלב -מרכז הכשרה ותעסוקה, לעשות בדיוק את זאת – לעורר במשתתפים את הניצוץ הפנימי, את הרצון לעשות משהו שנובע מחיבור פנימי, דחף להרגיש בעלי משמעות ולבצע משהו משמעותי. בהתאם לכך, מרכז ההכשרה והתעסוקה שם דגש על הכשרות לשני כוונים עיקריים – לפיתוח כוחות נפש ורגש הדרושים כדי לעורר את הניצוץ (ולעמוד בדרך הנדרשת כדי להוציא אותו לפועל), ולאופק תעסוקתי המאפשר ביטוי של משהו ייחודי באדם.

כשמדברים על החלמה מדגישים בין השאר, ואולי בעיקר, את נושא הבחירה החופשית של האדם – בחירה בדרך, בתפקיד ועוד. היכולת לבחור מקנה לאדם תחושה של משמעות, ממשות, ונוכחות בעולם. היכולת לבחור מתקנת גם מצב ארוך שנים, לחלק לא קטן מהמתמודדים, של שהיה במערכות שלא אפשרו חופש, שלא לומר כפו עליהם דרך חיים והתנהגות. בחירה חופשית וייחודיות אישית – שני גורמים מעצימים שהולכים שלובי זרוע. הרצון לבחור את הדרך (בניגוד לקבלה של דרך שמוצעת על ידי אחרים) מתעורר באופן טבעי כשהאדם מרגיש שיש אפשרות לבחור, ושבדרך הזו יתבטא משהו ייחודי שיש בו.

בנתיב הלב, כמפעל מוגן, אנו מציעים לעובדים המשתקמים מגוון של עבודות. באופן מסורתי מדובר בעבודות שמאפשרות גם למי שלא ניחן כרגע בתפקוד גבוה למצוא עיסוק שהוא יכול לעשות, לתת לו מסגרת של כללים, וגם לקבל תגמול כספי בסיסי. עם זאת הכרנו בכך שעבודה מסורתית כזו אינה מאפשרת הרבה בחירה ובעיקר אינה מעוררת את הצורך לבחור. מתוך כך פיתחנו את מרכז ההכשרות לתעסוקה ששם לו למטרה לעשות בדיוק את זאת – לעורר במשתתפים את הניצוץ הפנימי, רצון לעשות משהו שנובע מחיבור פנימי, דחף להרגיש בעלי משמעות ולעשות משהו משמעותי.

בהתאם לכך, מרכז התעסוקה וההכשרה שם דגש על שני כיוונים עיקריים – פיתוח כוחות נפש ורגש הדרושים כדי לעורר את הניצוץ ולעמוד בדרך הנדרשת כדי להוציא אותו לפועל, ואופק תעסוקתי המאפשר ביטוי של משהו ייחודי באדם. אופק זה מורכב, נכון לעכשיו, משני מסלולים המתווספים לעבודה בפסי הייצור הקיימים: מסלול לימודי החלמה והכנה לקראת עבודה כצנ”שים, ומסלול של טרום יזמות בו מתנסים המשתתפים במיזם קבוצתי.

שני מסלולים אלה מאפשרים לאדם ביטוי של משהו אישי וייחודי. האחד מאפשר לעשות שימוש בניסיון חיים אישי, ודרכי התמודדות ייחודיות.
השני מאפשר לקחת רעיון אישי, נטייה פנימית, או תשוקה מיוחדת, ולהפוך אותה למוצר או שירות שיש לו פוטנציאל השתכרותי. ולאן תלך הדרך לאחר מכן? האמת היא שזה לא לגמרי חשוב. הבחירה יכולה להיות עבודה כצנ”ש, פיתוח מוצר אישי, עבודה בשוק החופשי, חזרה למפעל המוגן או כל כוון אחר. הדרך עצמה אינה הדבר החשוב, אלא העובדה שהאדם בחר בה הפעם בעצמו. מאוחר יותר יוכל לשנות את דרכו ולבחור אחרת. תחושת החופש הפנימי לבחור היא הדבר החשוב, שמביא תיקון לנפשו.

לאתר >> https://bit.ly/2ZqS7Xp

לדף הפייסבוק של ארגון יוזמה דרך הלב >> https://bit.ly/2lejtxW

לדף הפייסבוק של תכנית ‘נתיב הלב’ >> https://bit.ly/2Fcwin4

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר