להרגיש בבית / אדריכל יואל יושפה

האדריכל יואל יושפה יוצר בתי אבות שהם, בראש ובראשונה – בתים, המשדרים אווירה נעימה ואינטימית ומעוצבים בסגנון הנושק לעיצוב בתי מלון

מה עולה לנו בראש כשאנחנו שומעים את צמד המילים “בית אבות”?

רובנו מדמיינים מסדרונות ארוכים, אפורים, משמימים ומדכאים, קשישים סיעודיים מובלים בכיסאות גלגלים, ואחרים, תשושי נפש, בוהים ללא תנועה בקירות ריקים. סביבה עצובה ומדכאת.

לאדריכל יואל יושפה היה ברור, כשניגש לתכנון ועיצוב בית אבות “נווה אורנים” בגדרה, כי הוא יתכנן מקום שונה, שאינו דומה כלל ואפילו ‘בורח’ מכל הקשר לבית חולים, ולעומת זאת מתקרב ואף נושק לבתי מגורים יוקרתיים ולבתי מלון.

כאדריכל ייחודי, החובש לצד כובעו כארכיטקט גם כובע של אמן, ליואל יושפה יש ראייה אחרת; אמנותית, יצירתית, מקורית ואינטואיטיבית. הוא בעל vision שחי ומרגיש ממש ‘מהבטן’ כיצד צריך להיראות מקום בו יחיו אנשים במשך שנים, ואפילו רבות. יושפה מבין שבית האבות הוא אכן, קודם כל: בית לאבות, להורים המבוגרים, וצריך להיות בשבילם בית אמיתי; אופטימי, חמים, הרמוני ונעים.

בית אבות “נווה אורנים” בנוי כמעין כפר וכולל ארבעה מבנים בני 3-1 קומות. בכל מחלקה מתגוררים כ-36 דיירים. בימים אלה עוסק יושפה בשיפוץ המבנים הקיימים ובהוספת שמונה מחלקות חדשות (נוסף על חמש המחלקות הקיימות), אשר ייבנו על פי סכימה חדשנית הנקראת “שיטת האשכולות”: כל מחלקה תהיה מושתתת על שלוש תתי-מחלקות, שלכל אחת יהיו אזור יומי, אזור אכילה (עם מטבחון עצמאי) ואזור שינה. הדיירים יתחלקו בין שלוש תתי המחלקות לקבוצות בנות כ-12 דיירים כל אחת, וכך כל דייר יהיה 1 מ-12 בלבד (במקום 1 מ-36), וזאת לרווחת הדיירים והצוות וליצירת אווירה טיפולית אישית.

יושפה מסביר: “בכל העולם רואים היום את תכנון בתי אבות בעין אחרת מבעבר – לא עוד תכנון מוסדי אלא יותר תכנון של מגורים באיכות חיים טובה. כאדריכל שעוסק רבות בעיצוב וילות ובתי יוקרה למגורים, אני תמיד שואף ליצור מקומות מפנקים לאנשים. המגמה שלי בתכנון ‘נווה אורנים’ היא יותר צבעונית וחייכנית. שמתי דגש במיוחד על תחושת הרווחה של אנשי הצוות, שמאד פעיל וחי במקום. רציתי ליצור מקום שיהיה הכי מפנק בשבילם; הרי אם הם ירגישו רגועים, הם גם יתנו את השירות הכי טוב לדיירים. גם לילדים, שהוריהם דיירי המקום, תהיה חוויית ביקור טובה יותר ושקט נפשי מהידיעה שאימא או אבא מתגוררים, בשלב זה של חייהם, במקום יפה וצבעוני, שופע אור וצמחייה”.

ביקור ב”נווה אורנים” אכן מעביר את התחושה שמדובר במקום שונה מהסטנדרט הקיים. האולמות מלאים באור טבעי, החללים והריהוט מעוצבים בגוני תכלת, ורוד וכתום בהיר רעננים ואופטימיים. צמחייה ירוקה בתוך המבנה, ציורי פרחים צבעוניים או תמונות ענק של ציירים אימפרסיוניסטים מעטרים את קירות המסדרונות וחדר האוכל, שכסאותיו מרופדים בבד בגון התפוח. על הרצפה פרוש שטיח בגוונים חמים, מזמין לסעודה. באזורי הישיבה, הכורסאות והספות הכחלחלות מתכתבות עם קירות התכלת שבחדרים, שגם בהם הריהוט מעוצב בסגנון ביתי, נוח ומזמין. כשיוצאים החוצה, לצד המעברים והשבילים בין המבנים, זרועים עצים, שיחים וערוגות פרחים יפהפיות. החזיתות החיצוניות של המבנים הן בגוני צהוב, ירוק וכחול, ושבכות כחולות בדוגמה גיאומטרית משמשות כמסגרת עיצובית למרפסות.

בימים אלה עוסק יואל יושפה בתכנון בית אבות נוסף ברמלה, שיהיה היחיד בעיר ברמה הגבוהה ביותר מבחינת תכנון ותשתיות וכמובן יעוצב על פי הקו הייחודי של משרדו.

לדברי הבעלים והיזם של שני בתי האבות: “יואל חי את רוח האנשים שיחיו בבית האבות. הוא יודע להיות בנעליהם של השוהים במקום ולחוות את צרכיהם. יש לו את החזון, היצירתיות והאינטואיציה הנכונה להבין מה המשמעות של חיי אנשי הצוות והדיירים במתחם, בדגש על יצירת חמימות ואינטימיות, כמו בבית אמיתי. כל זאת הוא מצליח לתכנן תוך עמידה בתקציב הפרויקט ובמסגרת הכלכלית שנקבעה מראש”.


“יואל יושפה אדריכלים” הוא משרד בוטיק המלווה את הלקוחות באופן קשוב ואינטימי, ומספק להם מענה אדריכלי ליצירת חיים טובים יותר. יואל יושפה נאמן לאמת שלו כבר 40 שנה, ללא פשרות או כניעה לקונבנציות. כאדריכל, הוא מביא עמו לפרויקטים אנרגיה אמיצה ויוצאת דופן, ומפצח בדיוק אינטואיטיבי את צרכי הלקוח.

לאתר יואל יושפה >>

 

חזרה לחדשות ועדכונים