מוזיאון מגדל דוד מציג: ‘בלילה ההוא’ – סיפור על אהבה וחרם

מוזיאון מגדל דוד מציג:

כל אחד יכול ללמוד את שפת הסימנים

מגדל דוד שמח לקחת חלק בפרוייקט המיזם “תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים” של עמותת ‘נגישות ישראל’. מתוך ההבנה כי ההיכרות הטובה ביותר עם הקהילה החירשת וכבדי השמיעה היא מתוך מפגש פעיל עימם, כל המדריכים בפרויקט הינם חירשים או כבדי שמיעה הדוברים את שפת הסימנים כשפת אם. ברזומה הפרויקט ‘תעביר את זה הלאה’ מספר הלומדים הגבוה ביותר בישראל – אלפי ישראלים שלמדו את בסיס שפת הסימנים הישראלית וכעת הם בעלי יכולת תקשורת מסומנת.

קורס ‘תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים’, ימי שני I בין השעות 17:00 – 19:00

קורס המתחילים יתקיים במתכונת של שישה מפגשים במוזיאון מגדל דוד  24.12.18

 

עמותת ‘נגישות ישראל’ הוקמה ב- 2008 על ידי שר-אל אורן אוחנה במטרה להגביר את המודעות לקהילת החירשים וכבדי השמיעה בישראל, ובכדי לעודד ולהפיץ את השימוש בשפת הסימנים. החל מאוקטובר 2014 מוזגה העמותה עם עמותת “נגישות ישראל”, וכעת פועלת במסגרת סל הפרויקטים לקידום המודעות לאנשים עם מוגבלויות ושילובם בחברה הישראלית. פרויקט “תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים” פועל להגברת המודעות לקהילת החירשים וכבדי השמיעה, קידום נגישות שפתית והכרה בשפת הסימנים, גישור בין אנשים שומעים וקהילת החירשים וכבדי השמיעה בישראל באמצעות הקניית כלים לתקשורת ישירה, ועידוד העסקת אנשים עם מוגבלות בשמיעה ואף שיווק עסקיהם של אנשים חירשים וכבדי שמיעה כנגישים בשפת הסימנים.

קורסי שפת הסימנים מהווים חלק ממעטפת השירותים הרחבה, המעניק מוזיאון מגדל דוד לאנשים בעלי צרכים מיוחדים. מתוך מודעות למיעוט האפשרויות התרבותיות העומדות בפני אוכלוסיות אלו, מקיים מוזיאון מגדל דוד פעילות ענפה עבור משפחות לילדים עם צרכים מיוחדים. בחופשות, בחגים ובאירועים מיוחדים, נפתח המוזיאון במיוחד עבורם. בנוסף, המוזיאון מקיים קורס הדרכה לבוגרים עם צרכים מיוחדים, אשר מעבירים בעצמם הדרכות ביום פעילות מיוחד. שיטת הדרכה ייחודית ופורצת דרך, המשמשת כמודל לחיקוי עבור המוזיאונים המובילים בישראל ובעולם. כדי לשתף בסיפורי ההצלחה ובתובנות של שיטת ההדרכה החדשה,  הקים המוזיאון פורום בנושא נגישות  עבור מוזיאונים ומוסדות תרבות בירושלים. פרויקט הנגישות של מוזיאון מגדל דוד זוכה להצלחה גדולה ולמבקרים רבים מקרב האוכלוסיות המיוחדות, הנוהרים למוזיאון מכל רחבי הארץ. ולראייה, תודה מרגשת אחת (מני רבות) מאימא לילד עם צרכים מיוחדים: “רציתי לומר תודה על הפעילויות המונגשות שאתם יוזמים. מרגש מאוד שבכל חופשה וחג אתם חושבים גם על הילדים המיוחדים ועל המשפחות שלהם. זה ממש אבל ממש לא מובן מאליו. תודה רבה!”.

“מוזיאון מגדל דוד שם לו למטרה להיות מוזיאון מכיל ונגיש לכל מבקריו”, אומרת אילת ליבר, מנכ”ל מוזיאון מגדל דוד. “לכל מבקר הזכות ליהנות מחוויה תרבותית וללמוד על היסטוריית וארכאולוגית העיר ירושלים, ללא הבדלה בין אם מדובר במבקר עם מוגבלות פיזית, קוגניטיבית או רגשית. לשם קידום מטרה זו, המוזיאון הקים תכנית ייחודית המציעה מגוון פעילויות לאנשים עם צרכים מיוחדים המשלבת חידושים טכנולוגים”.

הקורס מיועד לתושבות ותושבי ירושלים (אך לא רק) המעוניינים ללמוד שפת סימנים ישראלית מהבסיס. כל אחד ואחת יכול ויכולה להצטרף. קורס המתחילים יתקיים במתכונת של שישה מפגשים במוזיאון מגדל דוד:

יחידה 1: הכרות וסימנים טבעיים, פעולות מנטאליות חיוב ושלילה, סימנים טבעיים ואיות בשפת הסימנים הישראלית

יחידה 2: ביטויי הכרות נימוס, אייקוניות, משמעויות שונות לאותו מילה – קשה, אוהב, יפה

יחידה 3: משפחה, מספרים וערים, נקודת התייחסות –אינדקס

יחידה 4: משפטי שאלה וזמנים

יחידה 5: רגשות ותכונות – בסיס, צבעים

מפגש אחרון: חזרה כוללת, הגשת מטלה מסכמת, קבלת תעודות

דגשים מיוחדים:

  • הקורס מועבר ללא שימוש בקול – המורים החרשים מלמדים כבר מהשיעור הראשון כיצד ניתן לתקשר ללא קול
  • בתחילת כל שיעור (החל מהשיעור השני) תהיה חזרה על חומר מהשיעור הקודם
  • תחולק חוברת לימוד ויזואלית. הלמידה היא דרך צפייה במצגות וסרטונים ותרגול בזוגות ובקבוצות
  • בתום כל שיעור יישלחו במהלך השבוע לינקים לסרטונים במייל על מנת לתרגל

הרשמה לקורס בדא”ל fwdit@aisrael.org או בהודעת טקסט: 054-33141515 (יהונתן)

נשמח לתאם עבורך ראיון עם רעות דדון-קוזק, רכזת הנגישות של מוזיאון מגדל דוד, שתרחיב על הפרויקט המיוחד, ועל שיטות ההדרכה פורצות הדרך שפיתח המוזיאון עבור האוכלוסיות המיוחדות

מוזיאון מגדל דוד בירושלים הוא הרבה יותר ממוזיאון. זהו אתר היסטורי וארכיאולוגי בו מתרחשים כל העת אירועי תרבות ואמנות, תערוכות מתחלפות, פעילויות חינוך, הופעות ומסיבות. אירועי התרבות והפעילויות במגדל דוד מיועדים לכולם – לישראלים ולתיירים בכל גיל, מכל דת ולאום. הם מחברים בין מזרח ומערב, בין קודש לחול, בין ימי קדם לימינו אנו, ומציגים את ירושלים הנצחית והעכשווית, האוניברסלית והרב-תרבותית. מגדל דוד של כולם!

לאתר

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר