מסביב לעולם

“מסע יוצר” – מפגש קצוות חוויתי עם תרבות עכשווית

אל בוצ'ו בסמטה עמוסת  סטריט ארט באיזור הקשה הופה בברלין
אל בוצ’ו בסמטה עמוסת סטריט ארט באיזור הקשה הופה בברלין

טרנד חדש של חופשות קצרות לחו”ל עם טוויסט – מסע אל עבר מפגשי קצוות חווייתיים המאיר את מרכזי הערים המרתקות באירופה באור חדש ומפתיע. המסע כולל ביקור באתרים שמחוץ למפת התיירות הקונבנציונאלית ויצירת הקשרי רוחב מפתיעים המאפשרים מבט עדכני ויצירתי גם על אתרים בהם ביקרנו בעבר. הוגה הרעיון ומוביל המסע הינו אבי וינוגרד, איש אקדמיה, יוצר מוערך ומומחה לתקשורת המונים וחשיבה יצירתית. המסע מתקיים בקבוצות של עד 12 משתתפים ונערך בסופ”ש ארוך בן 5 ימים מלאים.

אמן סטריט ארט בעבודתו
אמן סטריט ארט בעבודתו

המסע הקרוב ייערך באביב הקרוב, בין ה-17-22/4 ויעדו – ברלין, הבועה הקוסמופוליטית הכה מרתקת, המקדשת שקיפות, סובלנות, רב תרבותיות וחדשנות, יותר מכל עיר אחרת בעולם. נפילת החומה ואיחוד העיר בשנת 1990, חשפה עיר הרוסה וכאוטית אשר היוותה כר פורה לפריחה תרבותית-עכשווית חסרת תקדים. תנאי המחיה הזולים עודדו נהירה מצד יוצרים צעירים מכל רחבי תבל אשר באו להשתכן בצידה המזרחי הנטוש. מנגד, יוזמות עסקיות גדולות היקף של ענקי תעשייה גלובליים שינו את פניה של ברלין ללא הכר בבנייה חדשנית ואקספרימנטלית.

אמנות רחוב של ROA בקרוייצברג בברלין
ROA – אמנות רחוב בקרוייצברג בברלין

עיר קצוות
המסע בא לגלות ולחשוף את פניה הנסתרות של העיר גם לכל אשר ביקר בה בעבר, דרך גלריות עכשוויות ונחשבות, הנחבאות בחצרות אחוריות ברחבי העיר המזרחית, בסקוואטים שהפכו למתחמי יצירה מדהימים, או במבנים ארכיטקטוניים ייחודיים שצמחו בעיר לא מכבר. כאמור, רוב המקומות הללו נפקדים ממפת התיירות המוכרת. במהלך המסע מתיידדים המשתתפים עם שפת האמנות בת זמננו ולומדים להבין בבהירות את מרכיביה, ללא כל צורך בידע קודם באמנות או בעיצוב, דרך מפגשי עומק עם יצירות “Street Art” מרהיבות של טובי האמנים בעולם, על קירות העיר המזרחית ובאמצעות עבודות אמנות עכשווית מצוינות, שחובקו ע”י הממסד, במוזיאונים לאמנות מודרנית.

ציורי ענק על בנינים  על גדות נהר השפרה והתנחלות ספונטנית באוהלים במגרש נטוש.
ציורי ענק על בנינים על גדות נהר השפרה והתנחלות ספונטנית באוהלים במגרש נטוש

כחלק מהמחקר התרבותי המהנה, המשתתפים יבחנו חנויות קונספט ייחודיות בתחומי צריכה שונים, כגון מזון, עיצוב הבית או אופנה אוונגרדית פרי ידם של יוצרים מקומיים, ויעמדו על ההבדלים בין וינטג’ ורטרו. בין המקומות בהם יבקרו נכללים מלון המוסיקה החדשני על גדות השפרה וחנות הסקס העדכנית הנדמית כמרכז גאדג’טים לחובבי היי-טק. שני המקומות עוצבו ע”י כארים ראשיד, מחשובי המעצבים המשפיעים של זמננו. כמו כן, הספרייה העתידנית החדשה של אוניברסיטת הומבולד שכיכבה לאחרונה באחדי מתשדירי “העולם הפנטסטי” של חברת פלאפון ומעוררת מחשבות אל מול הספרייה הריקה, אתר ההנצחה של היוצר הישראלי, אולמן, הנמצאת בטבורה של העיר.

אמנים מכל העולם הוזמנו לפסטיבל סטריט ארט בשכונת פרידריכסהיין בברלין
אמנים מכל העולם הוזמנו לפסטיבל סטריט ארט בשכונת פרידריכסהיין בברלין

 עיר חושנית
“מסע יוצר” מזמן לקבוצה הקטנה מפגשים קולינריים בלתי אמצעיים עם האוכל המקומי, דרך מסעדות פועלים בעיר המזרחית ובתי אוכל תורכיים אותנטיים בקרוייצברג – רובע המתפקד כעיר התורכית העשירית בגודלה בעולם. בערבים תצא הקבוצה לבילוי במועדון ג’אז מקומי ואיכותי, לבית בירה ברלינאי החבוי ביער, על גדות אגם, ולבריכת מים מוסיקלית הממוקמת במבנה מהפנט דמוי איגלו, בה ניתן לצוף ולחוש את השלווה המדיטטיבית של המקום. המסע מיועד לשוחרי תרבות הרוצים להכיר את ברלין באופן חדש ושונה, במסגרות חברתיות ועצמאיות, ולא נדרש כל ידע קודם באמנות. ייחודו של המסע בפיענוח הקשר בין אורח החיים היומיומי וטרנדים עכשוויים, למלאכת היצירה וסוגיה השונים, לאור עברה המיוחד של העיר.

אנה פרנק, ציור קיר של האמן הבינלאומי ג'ימי.סי בברלין המזרחית
אנה פרנק, ציור קיר של האמן הבינלאומי ג’ימי.סי בברלין המזרחית

למידע נוסף:
אבי וינוגרד I avi.vinograd2@gmail.com SMS I 0505517581

חזרה לחדשות ועדכונים