נפש לוחמת / יואב אסא

סיפורו האישי של יואב אסא, מומחה ליציאה ממשברים, הוא סיפור ניצחון הרוח על הגוף וגילוי חוזקות במצב מאתגר של סבל וכאב. מפגש וירטואלי ראשון מתוך סדרת מפגשים לקהל הרחב, יפגיש אתכם עם דמותו מעוררת ההשראה של יואב, שרואה בעזרה לאחרים את ייעודו, במיוחד בימי הקורונה

“גם כשנשללות ממך כל היכולות והחירויות, עדיין נשארות בך היכולת והחירות לבחור איך להתייחס למצב שבו אתה נמצא” (ויקטור פראנקל/ “האדם מחפש משמעות”). את המשפט הזה נוהג יואב אסא (41), מומחה ליציאה ממשברים ובעל מועדון אימוני כושר לנוער ובוגרים, לצטט בכל המפגשים שלו עם קהל ברחבי הארץ והעולם. כמי שעבר חוויה מטלטלת ומשנת-חיים על בשרו (תרתי משמע…), הוא מעיד כי מילת המפתח בהתמודדות עם מצב קשה כמו משבר הקורונה הנוכחי אותו כולנו חווים, היא: ‘חירות’; החירות מגדירה מצב פנימי שבו, גם אם אדם נמצא בכאב ובמצוקה, הוא עושה בחירה לקבל את המצב, לצאת ממנו מחוזק ואפילו למצוא בו נקודות של אור ושמחה.

“קול של זמזום, פיצוץ חזק, להבה”, כך תיארו חניכיו ההמומים של יואב אסא את המחזה המחריד שנגלה לעיניהם, כאשר המאמן הנערץ עליהם, התחשמל ונפגע קשה במהלך אימון כושר קרבי. התאונה התרחשה ב-16 בספטמבר 2011, בגבעת חול מלאכותית בחפץ חיים. יואב וחניכיו התאמנו על הגבעה, ששיפוליה עברו מתחת לקו מתח. לקראת סוף האימון יואב ירד מהגבעה, החל להוריד את משקפי השמש מעל עיניו וכף ידו התקרבה למרחק של כחצי מטר מקו המתח החשמלי. למרבה הצער, זה הספיק בשביל לסגור מעגל ולגרום ל’קשת חשמלית’, והחל מאותו רגע, יואב אינו זוכר דבר.

מסוק של יחידת העילית 669, יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס של חיל האוויר (שיואב נמנה על בוגריה), הטיס אותו בבהילות לבית החולים. במשך 12 יום הוא שכב בתרדמת, ללא כל יכולת לתקשר עם הסביבה. יואב התעורר לכאבי תופת. הכוויות כיסו 70% משטח גופו, כולל ידיו ורגליו את מה שקרה לאחר מכן אפשר להגדיר כשילוב של נס וניצחון הרוח על הגוף. מצבו של יואב השתפר בהדרגה, בעזרת התמיכה של הצוות הרפואי, החניכים והמשפחה. לאחר חודשיים וחצי יצא מיחידת הכוויות ועבר למחלקת שיקום, לתדהמת הרופאים, שהאמינו כי תהליך ההחלמה יהיה ארוך בהרבה. הוא חווה תהליך שיקום ארוך ומייסר והתמודדות ארוכה עם כאבים, דיכאון וסיוטים. בד בבד, לא פסקה אצלו התקווה לחזור ולהתאמן כמו פעם. את התובנות שרכש בעקבות שנת ההתמודדות המאתגרת באשפוז ובשיקום, הוא חולק עם הקהל בהרצאותיו.

יואב: “בעשור האחרון, בשל הטכנולוגיה שהשתלטה על כל חלקה טובה בחיינו, אנחנו נוטים להסתגר, כל אחד בבועה שלו, ובימים אלו, בגלל הקורונה, על אחת כמה וכמה. כולנו מכונסים, מכווצים ואף חשים פחד ואי ודאות. דווקא בגלל הטראומה של הפציעה אותה חוויתי, שגרמה למציאות השגרתית ובטוחה שלי להשתנות כהרף עין, אני מציע לראות בתקופה זו הזדמנות לשינוי, אישי וכללי; אנחנו צריכים לנצל את המצב על מנת לצאת ממנו מחוזקים וזאת בעזרת הדחף לפעול למען אחרים. אני מייעץ לאנשים לשנות את המצב התודעתי והמנטלי; להתעסק במעגל ההשפעה של כל אדם על היקרים לו ועל החברה בכלל, ולא להצטמצם למעגל הדאגה והפחד, וכך לקבל כוח מניע ואנרגיה לפעולה.

יואב מספר שבימי המשבר שלו, הוא שאב השראה מאימרה ידועה של ניטשה: “מי שיש לו איזה ‘למה’ בעבורו יחיה – יוכל לשאת כמעט כל ‘איך'”. הוא חוזר ואומר כי הכוח הגדול ביותר עבורו הגיע מהסביבה. הוא הרגיש שהוא חייב להחלים, כדי להיות חזק עבור המשפחה והחניכים שלו. יואב מדבר על היכולת שלנו להיות אחראים לאופן ההתייחסות לסיטואציה אליה נקלענו. לא תמיד אנו יכולים לבחור את המצב בו אנו נמצאים, אבל הדרך בה אנו בוחרים להתנהג או להתייחס למה שקורה לנו, היא בידינו.

המפגש הווירטואלי עם יואב אסא, הראשון מתוך סדרת מפגשים, מתאים לכל מי שמעוניין להתפתח גם בתקופת משבר הקורונה ולצאת ממנו מחוזק יותר, על ידי אימון לשכל, לרגש ולגוף.

המפגש דרך הזום יתקיים מחר, יום שלישי, 14 באפריל בשעה 20.00 ללא עלות

לעמוד פייסבוק של יואב אסא >>

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר