סימפוניה פוליטית בלתי גמורה / עו”ד מרקוס וסרמן

 

“מהפך ! זה מה שנדרש במדינת ישראל”. כך פותח עו”ד מרקוס וסרמן (86) את ספרו ‘ניאו ציוניות וישראליות – המהפך הנדרש’, היוצא לאור בימים אלו בהוצאת סטימצקי. ללא שום שאיפות פוליטיות או מטרות רווח, פורס עו”ד וסרמן את משנתו הפוליטית, המדינית והחברתית, כולל מערכת צעדים מפורטת, דרמטית ומרחיקת לכת, לשינוי פניה של החברה הישראלית. בין כל סיסמאות הבחירות הנבובות והשיח הפוליטי הרדוד הכה נפוץ במחוזותינו, בולט עו”ד וסרמן ביכולת ניתוח מעמיקה ומבריקה, המפרטת על פני 130 עמודים, את דרכו להפיכת ישראל למדינה דמוקרטית, ליברלית ומתקדמת במאה ה-21. משנתו של עו”ד, סופר והוגה מבריק, שגם בגיל 86 עדיין ממשיך לפעול וליצור במלוא התנופה.

“סימפוניה פוליטית בלתי גמורה, שגבולותיה אינם מוגדרים סופית ושאופייה טרם גובש”, כך מתאר עו”ד וסרמן את מדינת ישראל במצבה הנוכחי. “שאלת הלאום, מאיימת להפוך את ישראל למדינת גטו מזרח אירופאית, או למדינה לבנטינית בעלת סממנים תיאוקרטיים שהשלום כרוח רפאים בה. הספר מהווה זעקת אזהרה לבל נמשיך לזלזל בסכנות, לא רק החיצוניות, אלא במיוחד אלו הפנימיות, הנובעות מהרוחות התיאולוגיות הקיצוניות של אלה המסכנים את קיומנו כמדינה ריבונית. ישראל היא מדינתו של העם היהודי, אך לא רק מדינה יהודית. במקביל, היא מדינה של כל אזרחיה, על פי מגילת העצמאות”.

רעיונותיו המקוריים והמהפכניים מועלים לראשונה בספרו, המתבסס על פמפלט אותו פרסם ב-1988 בשם ‘לקראת הרפובליקה של ישראל – תכנית להתחדשות לאומית, רעיונות והצעות’, שתורגמה לארבע שפות וזכתה להדים רבים ולתגובות מפרגנות מצד אנשי אקדמיה ופוליטיקאים, כדוגמת שמעון פרס שכתב עליה: “עוד חזון למועד”. חלק מרעיונותיו הייחודיים כוללים את הפיכתה של ישראל למדינה נשיאותית, מעבר לשיטת בחירות אזוריות, בחירת ‘מועצת העם’ (ע”י העם) ככנסת מחוקקת, ובממשלת מעבר לתקופה מוגבלת, בכדי לחוקק חוקה שתהווה את יסוד המהפכה (שתהיה כמובן לא אלימה). בנוסף, על פי משנתו, כל יהודי העולם (וגם צאצאיהם ובני זוגם) יוכלו לקבל מיד אזרחות ישראלית באופן אוטומטי (שתכלול דרכון בצבע שונה מזה של הישראלי תושב הארץ). “הוויכוח ‘מיהו יהודי’ הינו זר למדינה מודרנית וחילונית”, הוא כותב. “השאלה העכשווית צריכה להיות ‘מיהו ישראלי?’. עלינו להגדיר מי מוכן להצטרף אלינו, וזאת, לא דרך שערי הדת”. על פי משנתו, הישראלים תושבי החוץ יהיו מיוצגים ב”קונגרס הלאומי הגדול” ע”י נציגים שיבחרו מתוכם, ובמקום מושבם, בבחירות אישיות, ללא כל השתייכות מפלגתית כלשהי. ה”קונגרס הלאומי הגדול” יתכנס פעם בשנה למשך שבועיים, כדי לדון ולחוקק בעניינים הנוגעים לישראלים תושבי החוץ בלבד.

סוגיית החוקה מקבלת התייחסות רבה בספרו, ובין סעיפיה ניתן למנות איסור על כל התארגנות פוליטית על יסוד של גזע, לאום או דת (וכן איסור על הקמת מפלגות סקטוריאליות – מפלגה דתית, מפלגה ערבית, מפלגת גימלאים וכו’), הפרדה מוחלטת ואי תלות בין הרשות המחוקקת, המבצעת והשופטת. בהיותה של ישראל מדינה חילונית, רק חגיה הלאומיים (יום העצמאות, יום הזיכרון, יום השואה והגבורה וחג החירות) יחשבו לימי שבתון חובה, וחגיה הדתיים כימי שבתון על פי בחירה. יום ראשון יהיה יום המנוחה האזרחי ויחול על כל תושבי המדינה, הסמכות המשפטית תהיה בידי בתי המשפט האזרחיים בלבד, רק הנישואים האזרחיים יהיו הרשמיים והמחייבים, חינוך חובה אחיד וחילוני יוענק לכל האזרחים, ללא לימודי דת כלשהם בבתי ספר ממלכתיים. העברית תהיה השפה הרשמית היחידה, ותתבצע לטיניזציה של השפה הכתובה (ליטון).

בפרקו המסכם ‘הורסים לנו את המדינה הציונית’, הוא אינו חוסך את שבטו על מצבה של מדינת ישראל: “עלינו להיאבק בחלומות באספמיה של זרמים השואפים להגדרות טריטוריאליות מסוכנות ולנטרל אותם. המושג ‘התנחלויות’ חייב להימחק לנצח. ישנם אלה שכבר מתכננים את בניית בית המקדש השלישי, ולא מסתירים איך ואיפה. למען עתידנו עלינו לחתור להפרדה מוחלטת של הדת והמדינה. יגידו לי מה אכפת לך? אכפת לי מאוד! לא חלמתי לחיות במדינה תיאוקרטית המנוהלת על ידי קיצוניים דתיים שיוציאו לפועל בעתיד את חוקיהם הפרימיטיביים. מדינה הנותנת אפשרות לגורמים מסוימים להובילה להרפתקאות מיליטריסטיות, המסרבת להכיר בכך כי השלום הינו ערך עליון למדינה. במיוחד כאשר הדבר כרוך בהכרת הצורך שבהקמת מדינה פלשתינאית לצדנו, בשיתוף פעולה ובשלום. כך נהיה אור לגויים, כפי שחזו נביאנו”.

לרכישת הספר לחצו כאן >> https://bit.ly/2JuWoW3

 

קצת על ע”וד מרקוס וסרמן

עו”ד מרקוס וסרמן נולד ב-1932 בסאו פאולו שבברזיל.  למד בפקולטה למשפטים באוניברסיטה היוקרתית ביותר בסאו פאולו, ופעל כעורך דין בעיר הולדתו עד לשנת 1967, אז עלה, ביחד עם אשתו ושני ילדיו לישראל, “מכיוון שנדבקתי ב’חיידק הציוני'”, שלושה חודשים לפני מלחמת ששת הימים. בישראל הוא משמש כעורך דין בכיר ומוביל, המתמחה בחוק הבינלאומי הפרטי, בעיקר בארצות דוברות פורטוגזית וספרדית.  במשך שנים רבות פעל להפצת התרבות, המוסיקה והספרות הברזילאית בישראל, ואף יזם את הוצאתה לאור של האנתולוגיה “גן עדן אבוד” ובה מבחר סיפורים של מיטב הסופרים הברזילאים אשר ראתה אור בהוצאת “עם עובד”. מרקוס תרם רבות להידוק יחסי התרבות בין ישראל לברזיל, ובשנת 1998 אף הוענק לו עיטור “מסדר ריו ברנקו” על ידי נשיא ברזיל. בשנת 2010 ראה אור בברזיל ספרו ‘הנביא המטורלל’ שקיבץ אוסף סיפורים שכתב, ביניהם סיפורו של משה רבנו שכתב את עשרת הדיברות בהשפעת צמח מעורר הזיות. ספרו ‘האיש בלבן’ יצא לאור בישראל בשנת 2013 בהוצאת ‘כנרת זמורה ביתן’. ספר אוטוביוגרפי למחצה, העוסק בהרפתקאותיו של עורך דין שנשלח לסייע לבחורים ישראלים שהסתבכו בהודו ובחוויותיו שם (גם עו”ד וסרמן עצמו שהה תקופה ממושכת באשראמים בהודו). ספרו הנוכחי ‘ניאו ציוניות וישראליות – המהפך הנדרש’ הוא פרי חוויותיו, פעילותיו ומחשבותיו, הנפרסות על פני יותר מ-50 שנות חיים בישראל.

צילום: יח”צ

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר