ספרות ילדים

יצירה שאינה תלויה בדבר ומביאה עמה את העיקר
מעולם המחשוב אל עולם היצירה, לסיגל מגן לקח ארבעים שנה להגיע ולמצוא את מקומה בעולם כסופרת ומשוררת ילדים, השואפת ליזום ולקחת חלק בפרויקטים חברתיים-קהילתיים, המתבססים על יצירה שיתופית ופורה עם ילדים, במטרה לחזק את ביטחונם העצמי ומתוך אהבת הספר והספרות כמקור לתקשורת אנושית, סיפוק, הגשמה והעצמה אישית וחברתית

 

“אין אדם שלא יכול ליצור! ויצירה היא מקום של אהבה, הבנה וצמיחה”. אמירה זו לא מלווה בתנאים כגון גיל, מוצא או מקצוע ואף לא בהיות האדם “נורמלי” במובן השכלי, הרגשי והתקשורתי. היצירה טומנת בתוכה יכולות מדהימות בדרך לריפוי עצמי והעלאת הדימוי העצמי, לסיפוק מהנה ולהתגברות על מתחים וטראומות, ליצירת תקשורת בין אדם לחברו ובין אדם לעצמו.

אל האמת הזו הגיעה סיגל מגן לקראת החורף ה-40 לחייה ובעקבות גילויה חשה שהיא אינה יכולה עוד להמשיך בחייה במסלול הקיים, כאשת מחשבים מצליחה, בעלת ניסיון של כ-25 שנה בענף ההיי-טק. היא החליטה לעצור הכל ולפנות למקום הנכון, האמיתי והמספק ביותר עבורה – עולם הכתיבה והיצירה. כיום, מגן היא סופרת ומשוררת לילדים, המכוונת את יצירתה לדיאלוגים חברתיים ולפרויקטים קהילתיים, הדוגלים בשיתוף ויצירה הדדיים.

הפרויקט הראשון ממנו החלה מגן את דרכה החדשה, היה פרויקט משפחתי שהוביל לכתיבת ספר ילדים אותו איירה בתה, תום, בת ה-11, לצד שאר בני המשפחה שהיוו גם כן חלק מהיצירה. הספר זכה לשם “לעוף” והוא עוסק באהבה, בתקווה ובצמיחה עצמית, המתרחשות כחלק מהיותו של יחיד שונה על רקע החברה, אשר שואפת לאחדות.

פרויקט אחר אותו יזמה מגן יחד עם הספרייה העירונית בשוהם, עיר מגוריה, הציע לילדי המקום מבתי הספר השונים להשתתף בתחרות איורים עבור אחד מספריה. הפרויקט נחל הצלחה גדולה ולקחו בו חלק כ-250 ילדים, כעדות לרצון וליכולת היצירתית, אשר רק זקוקה להזדמנות לבוא לידי ביטוי.

 

בפרויקט ייחודי ומקורי נוסף, אשר נעשה בשיתוף עם קבוצת מלם, ספריית רמלה וכ-70 ילדים תושבי רמלה בכיתות ד’-ו’, כתבה מגן יחד עם הילדים סיפורים ובקשה מהם לנסות ולספר אותם מנקודת מבטה של ציפור, כך באו לידי ביטוי רחשי לבם ויחסם הרגיש לחברה הסובבת אותם. ספר זה נקרא “ציפורים סיגל ובכלל”.

עוד פרויקט הנערך בשיתוף עם ספריית רמלה, נקרא “קוראים ומבשלים שלום”. פרוייקט זה  הוליד את הסיפור “נעמה ונעים מבשלים שלום” אשר נוצר מתוך מפגש ייחודי בין גן יהודי וגן ערבי, סביב עולם הבישול וכלל גם שני שפים אמיתיים מכל מגזר. הספר מלווה את תהליך המפגש, מתעדו בתמונות ומפיץ ריחות וטעמים של שלום. פרויקט נוסף ומעניין במיוחד, אשר לווה בתובנות רבות, נערך יחד עם אנשים בעלי מוגבלויות, במטרה לתת אפשרות ליצירת תקשורת ודיאלוג על הנושאים הקרובים לליבם. 

בעקבות ניסיונה העשיר בפרוייקטים מרגשים אלו, מעידה מגן כי החוכמה האמתית בתהליך היצירה היא להיות קשוב לאדם שנמצא מולנו ולנסות להבין את רצונותיהם, יכולותיהם ורגשותיהם, לקרוא את סיפורי הנפש שלהם ואת תפיסת עולמם כפי שהיא ניבטת מבעד לעיניהם, ולהצליח לבטא זאת יחדיו – כך נולדת היצירה המשותפת: זאת שמעלה חיוך ומולידה שמחה אצל כל מי שלוקח בה חלק או בא עימה במגע: “עבורי זאת אהבה גדולה שנולדת מתוך הנשמה ומביאה יחד איתה המון סיפוק וגילויים”, מספרת מגן. “זה הייעוד שלי בעולם, לשתף אנשים מתוך מקום של שמחה והבנה”.

לפרטים נוספים לחצו כאן>>

 

חזרה לחדשות ועדכונים