עושים נפשות – מובילים שינוי בבריאות הנפש / יוזמה דרך הלב – ‘תכנית יוזמה’

מאת: עמרי מרידור – רכז הנגב המזרחי בתכנית ‘יוזמה’,
ומנהל קהילת ‘עושים נפשות’.

 

בשבוע שעבר, כהמשך ישיר לפעילות בקהילת הפייסבוק “עושים נפשות – מובילים שינוי בבריאות הנפש” וכעמית מומחה של תכנית ‘יוזמה’ עלתה כתבה ב – ynet. היו שעתיים של שקט ואז הטלפון החל להגיב בצליל לכל תגובה שעלתה בפייסבוק. זו הפעם הראשונה שאני שם עצמי חשוף בכזה סדר גדול, ומודה שלא ידעתי למה לצפות. עוד מבלי להציץ בסלולרי, תגובתי הראשונה הייתה סחרחורת, והחלטתי לארוז את עבודתי ולקחתה אל ביתי, מתוך הבנה כי שם אוכל עוד להתרכז מעט ולסיים את משימות היום. כשהתפניתי ופתחתי את הפייסבוק לראות את התגובות שעולות (ושלא הפסיקו לעלות לאורכו של כל אותו יום) עלתה בי התרגשות גדולה ופרצתי בבכי. אין זה מובן מאליו לקבל כל כך הרבה אהבה וחיזוקים מקרובים ורחוקים, ממכרים ומזרים. נדמה כי קהילתיות חיונית לי יותר משחשבתי, ומשתי סיבות עיקריות: כמות השיתוף, האהבה, הפרגון והחיזוקים שמתקיימים בקהילה זו, מזכירים לי ומנכיחים לי שוב ושוב את הפער שביני לבין עצמי, ובכל פעם כזו עוזרים לי להתקרב אליי עוד טיפה. ואוסיף לכך כי לתת אהבה ולעזורזוהי דרכי העיקרית להעניק מעט חמלה ללב, שמתקשה ללמוד לאהוב את עצמו.

קהילות אינטרנטיות (אונליין) הינן תוצר של תקופתנו, ויתרונן הגדול הוא בביטול הגיאוגרפיה כמכשלה ליצירת קשרים אנושיים. בבסיסה של הקהילה עומדים עניין משותף ומטרות משותפות, שיתופיות, שוויוניות ואכפתיות. קהילות אונליין מתקיימות לרוב ברשתות חברתיות, שהמובילות ביניהן הן פייסבוק, וואטס-אפ וטלגרם. פייסבוק שינתה את מטרתה והצהירה על כוונתה לעודד קהילתיות. חשוב כי כל קהילת אונליין תשאף לקיים מפגשים קהילתיים פרונטליים. נדמה כי עדיין דבר לא מחליף את הקשר האנושי הישיר, ויחד עם זאת קהילת האונליין מאפשרת מרחב בו השוויון נוכח, ומתוך כך בטוח יותר לאנשים להביא את עצמם בפתיחות, וכך לייצר שיח ושיתופי פעולה מחוללי שינוי של ממש.

כך קרה שמיד בהקמת הקהילה, החלו לפנות אליי אנשים להתייעצות, לעזרה, להכוונה, לשיתוף, להזדהות, וסתם לשאול מה נשמע. הדבר הראשון שנכח מאד בשיחות רבות היה אי הבנה של אופי השירותים הניתנים. גיליתי כי רבים, מדירים את רגליהם מסל שיקום בגלל פרשנות מוטעית. למשל, השירות שנקרא “דיור מוגן”, בשל שמו מקבל פרשנות שחוטאת לדבר עצמו. היו לפחות עשרה אנשים עמם שוחחתי שהיו בטוחים שבשביל לקבל “דיור מוגן” וסל שיקום הם חייבים לעזוב את ביתם למסגרת אחרת. בעקבות כך העליתי פוסט בעניין, שהוביל לקיום אירוע הקהילה הראשון אונליין ובמרכזו, בחירת שם חילופי לשירות “דיור מוגן”. האירוע היה פתוח לכולם, ולכל אחד היתה דעה בו. בסופו הועלה סקר ואף בו לכל קול ובחירה, יש את אותה מידת חשיבות של האחר, ואותו משקל בחוללות השינוי.

אופייה של הקהילה, שנבנה מתוך תנאי הבסיס שלה, מאפשר שיתופי פעולה ממשיים. אציין כי כרגע שיתוף הפעולה המשמעותי ביותר מגיע בדמותם של “מגשרים”, שנענו לקריאה להתנדב למען קהילת “עושים נפשות”, ולקחת על עצמם תפקידים שונים בתוך ניהול הקהילה. בין ה”מגשרים” אנשי מקצוע, מתמודדים ובני משפחה, ונדמה כי סגל הובלת הקהילה מדמה במדויק את אופייה וייחודה. אלה, מאפשרים לי את הפנאי לפנות לשיתופי פעולה חיצוניים שעולים בקהילה מרגע הקמתה.

שיתוף הידע בדרך הזו, הנגישות, האכפתיות והשוויון הנוכחים, הביאו לא פעם למצב בו אנשים פונים לקבל שירותי סל שיקום בפעם הראשונה, ונדמה שזה כשלעצמו מחולל שינוי של ממש, לפחות בחייהם שלהם. הקהילה בעת כתיבת חיבור זה מונה 599 חברים בפחות מארבעה חודשים, וככל שמוקד הקהילה נמשך, אופי השיח בו מתעצב ומועלה על ידי החברים עצמם, בדרך המבקשת לשתף בידע ולזכות בידע. כולי תקווה שעניין זה ילך ויעמיק, ויחולל שינוי של ממש בכל הקשור באופי השיח המתנהל מול נושאים שונים בבריאות הנפש ושיקום.


תכניות הקהילה הקרובות יכללו את “שאלת מומחה”. פרוייקט המאפשר שיח ישיר ופתוח, בו אנשי מקצוע ומתמודדים עונים לשאלות חברי הקהילה, סביב נושאים ספציפיים. האירוע הראשון ייצא לדרך בשבוע של פסח, ואף זה יהיה נושאו, מתוך הכרה כי תקופת החג מביאה לא פעם להחרפה במצב. תוכלו לשאול מה ניתן לעשות ממקומכם כמתמודדים, אנשי מקצוע ובני משפחה, ולשתף בידע. אנו מתכננים לאסוף קטעי שירה מחברי הקהילה באופן מסודר ומוסדר, כדי שהדבר יוביל למפגשי אופליין סביב כתיבה ושירה. ישנן תכניות נוספות שמטרתן שיתוף בידע, חוללות שינוי, וחשוב לא פחות, העלאת המעורבות של חברי הקהילה בתוכה. אך מוקדם מלשתף, הקהילה צעירה מאד ויש דרך לעשות. כדי שדרך זו תצלח, אני קורא לכם להצטרף לקהילת “עושים נפשות – מובילים שינוי בבריאות הנפש”. הקהילה מנוהלת, בטוחה, מפרגנת, ומאפשרת שיח של ממש סביב שיתוף ידע באשר הוא, הקשור בבריאות הנפש ושיקום. לכל אחד יש מקום בקהילה. כל אחד חשוב בקהילה וכל אחד שנוסף אליה מאפשר הגשמת חלומות וחוללות שינוי ולטובה.

ואם עוד לא הצטרפתם לקהילה זה הזמן: 
https://bit.ly/2IuUp2F
ברוכים הבאים!

 

לפרטים נוספים על תכנית ‘יוזמה’ הנכם מוזמנים להיכנס לאתר >> https://bit.ly/2DJMOKW

ולדף הפייסבוק >>  https://bit.ly/2EdoCQT

חזרה לחדשות ועדכונים