קידום

איך יוצרים תוצאות משיווק בדיגיטל – קידום אתרים
והפעם, על הקשר בין קידום אתרים ו- SEO ועל עיקרי הדברים שבעלי אתרים צריכים לעשות בכדי לקדם בגוגל 

מאת: אופיר סלע, סמנכ”ל לקוחות בחברת  Wave Digital
דימוי באדיבות:  Rushtips.com

 

קידום אתרים הוא מונח רחב היקף, שכולל בתוכו את מגוון הפעולות הנדרשות והניתנות לביצוע, על מנת לקדם תנועה אפקטיבית לאתר כלשהו. אך כאשר רוב האנשים בישראל מדברים על קידום אתרים, לרוב הם מתייחסים רק לפן אחד שלו: קידומו בתוצאות החיפוש האורגניות בגוגל, או בשמו המוכר: SEO (Search Engine Optimization).

אז מה זה בעצם קידום אתרים מלבד SEO?
ישנן כל מיני דרכים לקדם אתר אינטרנט ובחלקן אף נגעתי במאמרים קודמים (ובאלה שלא-עוד ניגע):  SEO כאמור, SEM, SMO, קמפיינים, יחסי ציבור דיגיטליים, אזכורים חברתיים, מייל-מרקטינג, SMS, פורומים ועוד, לצד, כמובן, כל השיטות הישנות יותר, כמו פרסום בעיתונות, בטלוויזיה, ברדיו, חלוקת עלונים, מוצרי קד”מ והרשימה עוד ארוכה. למעשה, כל פעולה שאנו עושים ושמייצרת תנועה לאתר האינטרנט שלנו, היא פעולת קידום אתרים. 

אז למה כולם מדברים רק על SEO?
התשובה היא שאיכשהו לאורך הדרך, התערבבו המושגים וכיום, 9 מתוך 10 אנשים שהמונח קידום אתרים אומר להם משהו , מניחים שהכוונה היא ל- SEO. הסיבה לכך היא ששיפור מיקומי האתר בתוצאות החיפוש האורגניות בגוגל, בביטויים רלוונטיים, הוא אכן מרכיב מנצח ביצירת תמהיל תנועה נכון לאתר אינטרנט שיווקי או מכירתי. במיוחד בטווח הארוך.

מה זה בדיוק SEO?
SEO בפשטות מתייחס למיטוב של אתר אינטרנט מסוים, באופן כזה שיתברג גבוה ככל שניתן בתוצאות החיפוש האורגניות, בביטויי חיפוש מסוימים. מיטוב זה מתבסס על 3 תחומים עיקריים וניתנים לשליטה ולכן לקידום: תוכן האתר, קוד האתר וחשיבות האתר ברשת. בהמשך אמנה כמה פעולות קלות לביצוע עבור תחומים אלו, אשר יסייעו לכל אחד מכם למטב את אתר האינטרנט שלו ולעזור לו להתברג גבוה יותר בביטויי החיפוש הרלוונטיים.

לחשוב SEO = לחשוב שיווקי
זה לפחות מה שגוגל מתיימרים לומר. במילים אחרות, טענתם היא שמנוע החיפוש שלהם מבין את הצרכים של הגולש ולכן ככל שהאתר עונה בצורה מדויקת יותר על צרכי הגולשים/לקוחות, כך האתר יתוגמל ויקבל מיקום גבוה יותר בתוצאות החיפוש. אם אתם שואלים אותי – יש בזה משהו. גוגל באמת עושים עבודה לא רעה ונראה לי שסה”כ כולנו משתמשים בגוגל מתוך בחירה וחוויה חיובית ולא מתוך הכרח (בכל זאת קיימים אמצעי חיפוש נוספים כמו.. אה… וגם… אההה.. טוב נו, נשכח מאלטרנטיבות כרגע).

אבל ברצינות – אם אני מחפש עכשיו בגוגל “טיסה לאמסטרדם” (בדיוק חזרתי), אני מקבל 10 תוצאות אורגניות, שכולן מעולות ועונות בדיוק על מה שחיפשתי. בלחיצה אחת אני מגיע לעמוד שמאפשר לי להזמין טיסה לאמסטרדם. וזו בדיוק המהות של SEO – לתת לגולש למצוא את מה שחיפש, בצורה המהירה והנגישה ביותר.

כמה פעולות קלות לביצוע, למיטוב אתר עבור מנוע החיפוש של גוגל: 

1. מיקוד דפי האתר – ככל שתוכן הדפים השונים באתר יהיה ממוקד יותר, כך יהיה המידע בהם רלוונטי יותר לגולש (ולכן גם לדירוג שלהם בגוגל). למשל, במקום להחזיק בדף אחד באתר, שעוסק בהזמנת טיסות לכל היעדים עדיף לבנות דף ייעודי עבור כל יעד נבחר, כמו טיסה לאמסטרדם לעומת טיסה לפריז. פשוט זכרו לפתוח דף לכל סוג שירות או מוצר אותו אתם משווקים ולא לרכז הכול תחת דף אחד של שירותים או מוצרים.

2. הגדרת תגיות מטה (Meta Tags) ייחודיות ורלוונטיות עבור כל עמוד באתר – שתי תגיות שיש להגדיר לכל עמוד הינן תגית הכותרת (Title) ותגית התיאור (Description). תגיות אלו הן שקובעות איזה טקסט יראה הגולש כאשר הוא נחשף לתוצאות האתר שלכם בגוגל והן מהוות פרסומת לכל דבר ועניין. הרבה פעמים גולשים נכנסים או מדלגים על תוצאה בחיפוש בזכות (או בגלל) הטקסטים הללו. זה נראה בתוצאות החיפוש כך: 

לפיכך חשוב להקפיד בהגדרות תגיות אלה על טקסט שמדבר על הצורך או על הפתרון לצורך אותו העלה הגולש בחיפוש שלו, בשפה אנושית, ברורה ושיווקית – ולא בחזרתיות חסרת משמעות על ביטויי חיפוש כאלו ואחרים.

3. ריענון תוכן באתר – אחת לשבוע העלו תוכן חדש לאתר. תוכן זה יכול להיות קשור לכל אחד מהמוצרים או השירותים שאתם מוכרים: טור דעה על חידושים בתחום, סיקור של מוצר, המלצה של לקוח, שאלות ותשובות נפוצות שנאספו, מאמר מקצועי בתחום העיסוק של האתר וכו’. ככל שהתכנים באתרכם רבים יותר וממוקדים יותר סביב אותו נושא בנגיעות שונות, כך האתר ייתפס כמקצועי ואמין יותר בעיני הגולשים ובעיניי גוגל. 

4. אזכורים חברתיים – השתמשו בחשבון ה-gmail שלכם על מנת להעלות פוסט בשבוע בעמוד ה-Google+ שלכם ושל אחרים. הפוסט הזה יכול להיות פשוט תקציר וקישור לתוכן האחרון שהוספתם לאתר באותו שבוע. את אותו הדבר עשו גם עם פרופיל הפייסבוק שלכם והעלו אליו פוסט בשבוע שמקשר לתוכן ספציפי באתר שלכם.

5. הוספת תיאור מילולי לתמונות – כל תמונה באתר אינטרנט יכולה (באופן עקרוני) לקבל תיאור מילולי (תגית ALT) וכותרת (תגית TITLE של תמונה). שתי תגיות אלו עוזרות למנוע החיפוש לתייג את התמונות לעולם תוכן ולהבין טוב יותר מה הקשר של התמונות לעמוד. אפקט נוסף הוא אפשרות הצגת התמונות במנוע חיפוש התמונות של גוגל – אפיק אשר מייצר תנועה רלוונטית לאתרים רבים. התגיות עצמן צריכות להכיל מידע קצר (2-6 מילים) שמתארות את מהות התמונה.

זה אמנם רק קצה הקרחון בכל הקשור ב- SEO ובטח ובטח בקידום אתרים בכלל, אך יחד עם זאת, אם תקפידו על 5 עקרונות אלו במשמעת גבוהה, בעוד 3 חודשים תהיו במקום טוב יותר מרוב המתחרים שלכם. ואלו מכם ששואפים לכבוש את צמרות תוצאות החיפוש – פשוט היעזרו בחברת הדיגיטל שלכם (כמו WaveDigital).

אם יש נושא מסויים שמעניין אתכם שאדבר עליו במאמרים הבאים, אתם מוזמנים לכתוב לי בעמוד הפייסבוק של WaveDigital 

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר