קנה מה שאין אל תקנה מה שיש

מאת: יונית שוורצמן, דיאטנית קלינית (B.Sc) ומבעלי משק שוורצמן לחקלאות אורגנית

מילים רבות נכתבו על התועלות שבירקות ופירות אורגנים, אז בואו נעזוב רגע את מה שיש בהם ונתמקד במה שאין. הנה שמונה דברים שלא ידעת על ירקות ופירות אורגנים

image_3_2014-08-07_10-27-22

חומרי הדברה? לא תודה – בחקלאות האורגנית לא נעשה שימוש כלל בחומרי הדברה כימיים. חלקכם בוודאי שמע על תוצאות בדיקות שאריות חומרי הדברה שבוצעו בסופרים. כמות חומרי ההדברה שנמצאו עברו משמעותית את התקן המותר, ולא עמדו בסטנדרטים הדרושים של משרד החקלאות ומשרד הבריאות. המשמעות היא שהתוצרת החקלאית הישראלית היא מהמסוכנות ביותר למאכל מבין מדינות המערב. לדוגמא, מתיל ברומיד (חומר מזיק הנמצא בשימוש לחיטוי קרקע) נאסר לשימוש באירופה לפני שנים רבות, ורק אצלנו בישראל הוא עדיין מככב בסלט שלכם.

הורמונים? יש לי מספיק בעצמי – בחקלאות האורגנית לא נעשה כל שימוש בהורמונים או בחומרי הדברה כימיים (המחקים את פעולת ההורמונים). חלק נכבד מחומרי ההדברה בחקלאות ה’רגילה’, מכילים חומרים כימיים דמויי הורמון העלולים לשנות את האיזון ההורמונלי הטבעי של הגוף, מה שיכול להוביל לפגיעה בפעילותם התקינה של מערכות המין והרבייה, ועלול להתבטא בשלל תסמינים כמו בעיות פוריות אצל נשים וגברים, אשכים מוגדלים אצל תינוקות, והתפתחות מינית מוקדמת אצל בנות, המתבטאת במחזור בגיל צעיר העלול לפגוע בין השאר גם בצמיחתן לגובה (האם שמתם לב שגיל המחזור הולך ויורד?).

תנו לגדול בשקט, בערוגה בכפר – ההורמונים הנמצאים בפירות ‘הרגילים’ אסורים לחלוטין לשימוש בחקלאות האורגנית. בגידול הפירות הרגילים, מרססים את הפירות (בעיקר הנשירים) בהורמונים להגדלת נפח הפרי, מה שאסור בחקלאות האורגנית. ואם זה לא מספיק, בגידול בעלי החיים, בתערובת של העופות, העגלים והכבשים המיועדים לפיטום, מכניסים זרזי גדילה כדי שיגדלו בקצב מואץ. כל זה מגיע בסוף לצלחת שלנו…

אנחנו כבר לא “מקווצ’צ’ים” – בעבר, הירקות והפירות האורגנים נראו מעוותים ומקומטים. כיום, תוכלו לראות שהירקות והפירות האורגנים נראים מצוין, בעקבות עליית הביקוש לחקלאות אורגנית בארץ ובעולם, שהובילה להסבת שטחי גידול קונבנציונאליים לגידולים אורגנים, ולתחילת השימוש בהדברה ביולוגית בחקלאות האורגנית. אז מה זאת הדברה ביולוגית?

שולחים את החתול שיגרש את העכבר – הדברה ביולוגית היא שיטה המותרת לשימוש בחקלאות האורגנית, ובתנאי שאינה פוגעת בשום צורה באדמה, בצמחים, במים, בבעלי החיים וכמובן בבני האדם. מדובר למשל על שימוש בחרקים ה”טורפים” חרקים אחרים (קצת כמו לשלוח חתול שיגרש את העכברים…), ושימוש  בחיידקים פרוביוטים המפוזרים באדמה ואינם מזיקים לבני אדם, אך מחסלים מיני מזיקים. שיטה נוספת היא  שימוש  בשמנים אתריים, המופקים ממינים שונים של עצים וצמחים, וריחם מסייע להרחקת מזיקים . ולבסוף, שימוש בחומרים מונעי הצמדות, שהם חומרים דמויי סבון המרוססים על העלים, ומזמינים את החרקים לגליצ’ה על העלה בלי אפשרות להיאחז בו ולאכול אותו.

‘זבל של אדמה’ זאת בעצם מחמאה –  בשטחי הגידול האורגנים דואגים לטייב ולשפר את האדמה על ידי שימוש בקומפוסט, שהוא למעשה דשן טבעי. הקומפוסט ממחזר את הפסולת הביתית ואת הפסולת של המשק החי, ומזין את האדמה במינרלים בצורה המיטבית, ללא זיהום מי התהום. בחקלאות האורגנית אסור לקחת זבל עופות ולפזר באדמה, אלא אם כן מעבירים אותו תהליך של קומפוסטציה בטמפרטורה גבוהה ביותר שמחסלת את כל המזיקים היכולים להיות בזבל המקורי.

אוהבת לקבל כל פעם זרע אחר – בחקלאות האורגנית  לא זורעים אף פעם את אותו הגידול ואת אותם הזרעים באותו השטח, אלא דואגים למחזור זרעים,  כלומר לזריעה ושתילה של ערוגות קטנות ובמגוון מינים וזנים המתחלפים כל הזמן. לכל זרע וצמח איכויות שונות מבחינת טיוב הקרקע, וכך הצמח מעשיר את האדמה במינרלים לטובת הגידול הבא אחריו.

צבע טרי, צבע בריא – עד עכשיו הדגשנו את מה שאין, אז בואו נסיים בשירת הלל, על ‘כוח הצבע’ שבירקות ובפירות האורגנים. את יתרונותיהם של הפיטוכימיקלים ניתן לחלק לצבעים. בירקות ובפירות האדומים קיים חומר בשם ליקופן שהוא אחד מנוגדי החמצון החזקים ביותר, התומך בפעילות אנטי סרטנית. פיגמנט אדום נוסף שנקרא פרואנטוציאנין נמצא במגוון פירות יער ומהווה נוגד חמצון רב עוצמה המגן על הלב וכלי הדם. בעלים הירוקים קיים חומר שנקרא כלורופיל, שבין שאר מעלותיו מטהר את הדם והכבד. בפירות וירקות צהובים קיימים פיגמנטים הנקראים לוטאין וזאהקסנטין, המגנים על העין, ובירקות הלבנים קיימות תרכובות גופרית אנטי סרטניות.

לסיכום, החקלאות האורגנית מייצגת תפיסת עולם רחבה הכוללת שמירה על הבריאות, מודעות לאיכות הסביבה, הוגנות ואחריות חברתית, כערכים המנחים אותה בכל שלבי הגידול והיצירה, משתילתו ונביטתו של הזרע הראשון ועד לסלט שבצלחת שלכם.  

 

*יונית שוורצמן, דיאטנית קלינית (B.Sc)  ומבעלי משק שוורצמן, המשלב חקלאות אורגנית עם ידע עשיר ומומחיות בתחומי בריאות , תזונה ומודעות האדם והאדמה.

 

http://www.shvarzman.co.il/

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר