שיווק אלקטרוני

אסטרטגיית השיווק האלקטרוני – בניית ניוזלטר מנצח

מאת: אסף שטרן, בעלי חברת קומסטאר ויזם “שלח מסר” לדיוור אלקטרוני
דימוי באדיבות: FontShop

בפעם הקודמת הצגתי בפניכם כ- 20 רעיונות שונים לשימוש יצירתי במערכת דיוור ואני מקווה מאוד שיישמתם ושיפרתם את מועדון הלקוחות שלכם עם הטיפים שקיבלתם. לקוחות רבים שואלים את השאלה המתבקשת, “איך אני בונה ניוזלטר בצורה נכונה”? לכן, הפעם תלמדו על שלבי בניית ניוזלטר מתאים לעסק שלכם

ראשית, כאשר מתכננים ניוזלטר, יש לספק מראש תשובות למספר שאלות עקרוניות. לעיתים התשובה נראית לגיטימית, אך אם מתאמצים קצת יותר, לומדים קצת יותר על הנרשמים/לקוחות שלנו.

כמו למשל השאלה: מי קהל היעד? ברור לכל, שרבים בקרב רשימת הדיוור הם מצטרפים טריים ועדיין לא ממש מכירים אתכם ואת השירותים שלכם, לכן, כדאי מאוד לדעת מה לשלוח אליהם, באמצעות הבנה של מי הם אותם אנשים ומה הם מחפשים.

האם מדובר באימהות טריות? ילדים? צעירים אחרי צבא? מבוגרים? או אולי בכלל מדובר בקהל מעורב ברמת הגילאים, אך מאזור מסוים? כמו תל אביביים, צפוניים וכדומה או בקהל אשר חולק תום עניין משותף או תחביב?

אמנם כולנו בני אדם, אך כל סוג של קהל יעד חושב ופועל אחרת, לפי המצב בו הוא נמצא.
אם קהל היעד הוא אימהות טריות למשל, אזי כל דבר שקשור לתינוקות ולא חשוב מה הוא, יתפוס את תשומת ליבם, במידה והוא מלווה בוויז’ואל שקשור לתינוקות: בקבוק, עגלה, תמונה של תינוק, מוצץ וכו’.

לאחר שאנו יודעים לתת תשובה לשאלה הראשונה הנוגעת לסימון קהל היעד, כעת כדאי לחשוב מה אנו יכולים להציע להם ומה המטרות שאנו רוצים להשיג באמצעות הניוזלטר. אתן מספר דוגמאות: עדכונים שוטפים על התחום פעם בחודש/שבוע; מבזקי עדכון שאינם באופן מסודר ועל פי מצב נתון; הצגת מוצרי החברה ומבצעים; טור קבוע עם מאמר או תוכן בעל ערך; רשימת אירועים שונים של החברה ו/או של התחום; השקה או קידום של מוצר שאנו משווקים ועוד.

כעת, לאחר שבחרנו מה התכנים אותם נשלח ואנו יודעים מי הקהל שלנו, אנו צריכים לתכנן את מבנה הניוזלטר, אשר מתבסס על המידע שאספנו.

נושא הדיוור צריך להיות מושך וכזה שיגרום לנמען להסתקרן, לרצות לקרוא את תוכנו ולפתוח את המייל. ישנם רעיונות רבים באמצעותם אפשר לגרום למישהו לפתוח את המייל, כמו למשל: “שמעון, אתה חייב לראות את זה” או “נטע, יש לי הפתעה מיוחדת בשבילך” וגם “דקלה, איזה שבוע מדהים הולך להיות!”, “20% הנחה על כל החנות”, “לינוי ואני מארחים” ועוד…
אם הכותרת טובה דיה, אנו נדע זאת באחוזי הפתיחה של הניוזלטר בהם נעיין לאחר השליחה, כך שתמיד ניתן לשפר.

המבנה של הניוזלטר עצמו מאוד תלוי בסוג הדיוור אותו אנו שולחים, כך שאם מדובר בניוזלטר חודשי, כדאי לרשום את החודש שבו הוא נשלח ותמיד לעצבו על פי אותו מבנה/תבנית.

בכל מקרה, בכל סוג של דיוור, חשוב לא להגזים עם כמות הטקסט. המטרה שלנו היא הרי לגרום לנמען לקרוא תקציר של התוכן, אשר יגרום לו בתורו לבצע פעולה, כמו להתקשר או ללחוץ על קישור. אם אנו רוצים לפרסם בניוזלטר מאמר, לא כדאי לשים את כולו, אלא לתת תקציר שלו עם קישור “להמשך המאמר”. כנ”ל לגבי עדכונים, פרטים על מבצעים או מוצרים חדשים.

את הטקסט חשוב להגביל ברוחב ולהכניסו לתוך טבלה, כך שלא יהיה קשה לקרוא את הטקסט.
שילוב של תמונות גם כן מאוד חשוב ולא הייתי ממעיט בערכן. עם זאת, לא כדאי להגזים עם תמונות גדולות מידי וחשוב שיהיו מסודרות ומיושרות זו לזו ולטקסט. כמו כן, הקפידו תמיד שהתמונות שאתם עושים בהן שימוש בניוזלטר הן חוקיות ולמי שאין אפשרות להשתמש בכאלו, אני ממליץ לרכוש תמונות מאתרים כמו istockphoto, dreamstime, potolia וכדומה. אפשר לרכוש תמונה ב2-3$ וזה שווה את האיכות והמבחר הגדול שמקבלים, עם ראש שקט.

לאחר שסידרתם בטבלה את הטקסט, מיקמתם את התמונות והכל נראה מסודר, חשוב להגדיר בכל הפסקאות פונט ARIAL, מכיוון שכל דפדפן/תוכנת מיילים, מגדירים פונט ברירת מחדל אחר. למשל Outlook כברירת מחדל מציג פונט Times New Roman ולכן אם לא תגדירו פונט Arial, שהינו הכי קריא באינטרנט, יהיה קשה לקרוא את הניוזלטר שלכם.

עוד בעניין הפונטים: הגדירו צבע אחיד לכל הניוזלטר ואל תשחקו עם צבעים יותר מידי. נתקלתי לא פעם בניוזלטרים עם צבע פונט כחול, הדגשות במספר שורות בצבע אדום, כמה הדגשות של רקע צהוב ובנוסף לזה חלק מהמילים הובלטו בהדגשה. נשמע נורא נכון? התוצאה נראתה ממש כמו פאזל של מילים…

גם את גודל הפונט תקבעו על גודל אחיד, כאשר הכותרת גדולה יותר, למשל 18 מודגש, התקציר מעט פחות, גודל 16 והטקסט עצמו יהיה 14 או 12. אם תשמרו על אחידות לאורך כל הניוזלטר באופן זה, יהיה נעים יותר לקרוא אותו ואחוזי ההמרה/קריאה של הניוזלטר שלכם יעלה.

זכרו גם תמיד לבצע חלוקה מסודרת – שכן מבנה של ניוזלטר צריך להיות אחיד. סדרו אותו לפסקאות וארגנו את הטקסט בבולטים (נקודות) אשר עושים סדר בקריאה ומשפרים את ההבנה, בזכות החלוקה המסודרת.

ובכן מה למדנו ועל מה לשים דגש?

  • קהל יעד, תכנון ומטרת הניוזלטר
  • חשיבות טקסט הנושא
  • סידור הטקסטים והתוכן בטבלה
  • טקסט קצר וממוקד
  • שילוב תמונות חוקיות ובאיכות טובה
  • הגדרת פונט, צבע פונט, גודל אחיד
  • חלוקת הטקסטים לפסקאות ובולטים

אני מזמין כל מי שיש לו רעיון לניוזלטר שהוא מתכנן ליצור, לשלוח אלי את הרעיון שלו ואני אתן ייעוץ ראשוני ודוגמאות לפי הסגנון שמתאים לו, כך שהתוצאה תהיה אופטימאלית ואחוזי ההמרה שלו יצמחו.

נתראה בטור הבא!

לפרטים נוספים לחצו כאן>>

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר