תמונת החודש

האמן ברוך אלרון – תמונת החודש מתוך סדרת “סיפורי התנ”ך בראייה חדשה”
התבוננות בציוריו של האמן ברוך אלרון ז”ל היא סוג של הרפתקה. אלרון צייר בסגנון הריאליזם הפנטסטי-בורא-העולם-החדש, המעלה שאלות על עצם קיומנו. היצירה, “משה שובר את לוחות הברית לפני עגל הזהב” (1997), מהווה שער בכיוון האמונה, כך שללבושה המאגי ולהילה אותה נושאת יש את העוצמה לחדור לרגשותיו של הצופה ולעורר בו אמפתיה וחשבון נפש

 

 

ברוך אלרון עסק רבות בנושאים מיתולוגיים ותנ”כיים, המובאים בדרך כלל על רקע אירועים עכשוויים המכילים ערכים וסמלים אוניברסליים. אחדים מהם מושאלים מסיפורי הבריאה – נושאים הקשורים באור וצל, שמים וארץ, אורות שמימיים, זמן, חלל וראשית החיים. כך בעצם, ביצירתו “משה שובר את לוחות הברית לפני עגל הזהב”, קיימת זווית הסתכלות של האמן המודרני המבצע אקטואליזציה לסיפור התנכ”י – עגל הזהב כמשול לכסף ולתפקיד אותו תופסת החומריות בתקופה המודרנית, כאשר התיק האדום על כתפו של משה יוצר אנלוגיה לעולם העסקי-קפיטליסטי בו אנו חיים היום. התבוננות בציוריו של אלרון היא הרפתקה בנבכי סגנון הריאליזם הפנטסטי, אף כי, לרוב שויך לתנועה הסוריאליסטית. הסמליות העשירה ביצירתו, לצד הדיוק הריאליסטי, בוראים עולם חדש המעלה שאלות רבות על קיומו של האדם, ראשיתו וסופיותו.

ברוך אלרון זכה להכרה בחייו במולדתו – רומניה, ברחבי אירופה, בארצות הברית, באפריקה ובישראל. מאז שעלה לארץ בגיל 30, לפני חמישים שנה, ועד מותו לפני שבע שנים, לא הפסיק לצייר ולהציג, לצד עבודה כגרפיקאי מבוקש. תמונותיו הוצגו ועודן מוצגות במוזיאונים בבוסטון, ניו יורק, טורונטו, סולינגן, קובלנץ והרצליה. אלמנתו, לידיה אלרון, המטפלת בעיזבונו, מבקשת להעניק לקהל חובבי האמנות בישראל הזדמנות נוספת להיכרות עם יצירתו.

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר