תערוכה אפריקנית

המסכה שבינינו
צילום: ארנן רותם

באפריקה קיים קורפוס עצום של מסכות, שיחד עם המופעים המלווים אותן מהוות אחד מביטויי האמנות הבולטים והמרשימים ביותר ביבשת.

את המסכות ניתן למצוא במגוון רחב של נסיבות; בזמן הקציר, בעת הכנה למלחמה או סתם לשם שעשוע (תפקיד שהלך והתחזק עם חדירת הדתות המונותאיסטיות), אך ברוב המקרים מדובר בטכסי מעבר ובמיוחד בכאלו הקשורים לתהליך החניכה לגבריות ובטכסי קבורה, כמו גם בטכסי נישואין, קבלת תפקיד חשוב (לדוגמא המלכת מלך) ובכמה חברות אף כחלק מהליך חניכת נערות לנשים.

תערוכת “המסכה שבינינו” בגלריה ללימודי אפריקה, תפתח ב-29 בספטמבר ותציג מגוון עצום של מסכות, המייצגות אינספור טכסים המשתייכים לתת התרבויות השונות המרכיבות את יבשת אפריקה. מטרת התערוכה היא לנסות ולהבין מהו סוד עוצמתה של המסכה, שהפך אותה לתופעה אוניברסלית ומדוע היא מהווה סוכן חברתי כל כך חיוני, בשלבים מהותיים בקרב חברות רבות?

זוהי הזדמנות למפגש עם מאסה עצומה של מסכות, היוצר חוויה אימפרסיוניסטית. אופן תליית המסכות בחלל, מזמין את המבקר לחוות את תחושת העוצמה המוענקת לאדם המוסתר מאחוריהן ויחד עם זאת, מאפשר גם לנסות לדמיין את החוויה העוברת על הקהל הניצב אל מול אדם העוטה על עצמו מסכה ועוד יותר – בנוכחות מסכות רבות.

המסכה שביננו אוצרת: עידית טולידאנו פתיחה: 29 בספטמבר

הגלריה של המרכז ללימודי אפריקה ע”ש ד”ר תמר גולן כתובת: מגדלי אלרוב, שדרות רוטשילד 46, קומה 22 שעות פתיחה: א-ה: 9-18 הכניסה לתערוכה בתיאום מראש טלפון לבירורים: 054-9393217

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר