קול קורא

מעבדתרבות 2013 – גם למוסיקאים שביניכם
כבר חמש שנים פועלות בארץ מעבדות תרבות איכותיות בפריפריה. המדובר באלטרנטיבה תרבותית ואיכותית שמטרתה להוביל לשינוי תרבותי ואמנותי בישובים באזור הפריפריה. אם זה נשמע לכם מוזר, אתם מוזמנים לבקר בדימונה, נצרת, פרדס חנה-כרכור, מטה יהודה ועכו

לפני חמש שנים יצאה לדרך תכנית שאפתנית ויוצאת דופן ביוזמת מועצת מפעל הפיס לתרבות ואמנות, בשם “מעבדותרבות”. מטרת התוכנית היא להקים גופים אמנותיים יוצרים ואיכותיים ביישובי הפריפריה, אשר יפעלו בתחומי האמנויות השונים: תיאטרון, מחול ואמנות פלסטית. מפעל הפיס תומך תמיכה כספית, מעניק כלים ליצירת זהות אמנותית ואף עוזר בתפעול אדמיניסטרטיבי וזאת מתוך כוונה להכשיר את האמנים לפעילות עצמאית עתידית.

וכך הוקמו להן 5 המעבדות הראשונות:
מעבדתרבות דימונה – אשר מתמקדת ביצירה תיאטרונית מקורית ובמגוון יוזמות תרבותיות הקשורות לאמנויות הבמה.
מעבדתרבות נצרת – המתמקדת בתחום תיאטרון הפרינג’ במגזר הערבי.
מעבדתרבות עכו – המתמקדת בתחום המחול
מעבדתרבות פרדס חנה-כרכור – אשר מתמקדת בתחום אמנויות הבמה.

מעבדתרבות ורטיגו-מטה יהודה – הכוללת קבוצת אמנים מתחומים שונים: תיאטרון, מחול, מוסיקה ואמנות פלסטית. המפגש ביניהם יוצר שפה המשלבת את האמנויות השונות ומתוכם נוצרים אימג’ים הנבנים בחללים השונים של הכפר האקולוגי.

השנה, מועצת הפיס מעוניינת לפתוח מעבדות פיס לתרבות נוספות, שלפחות אחת מהן תכלול מעבדה למוסיקה ואילו האחרתות יהיו מעבדות בתחומי האמנות בכללותן, בהתחשב בבקשות שיוגשו ובהתאם לשיקול דעתה של מועצת הפיס.

הקבוצות שיבחרו ע”י מועצת הפיס לשמש כמעבדת פיס לתרבות, יזכו לתמיכה כספית שתיפרס על פני תקופה של כשלוש שנים או למשך תקופה שונה, על פי שיקול דעתה הבלעדי של מועצת הפיס ובהתאם לנתוניה של כל קבוצה.

המעבדות החדשות אותן יבחרו במפעל הפיס, תהיינה מעבדות שלצדן פועל גוף מלווה, כמפורט בלינק >>

________________________________________________________________________________________________

מועצת הפיס לתרבות ולאמנות הוקמה לפני למעלה מעשור ומאז הפכה בעקבות פעילותה לאחד הגופים העיקריים לקידום התרבות והאמנות בישראל. מועצת הפיס לתרבות ולאמנות, כגוף דינאמי ומתעדכן, קשובה לצרכי החברה בישראל, בוחנת את דרכי פעילותה ונענית לצרכים חדשים, העולים מתוך כלל העוסקים בתחום התרבות והאמנות. גוף תרבותי זה, מייסודו של מפעל הפיס, מקצה משאבים נכבדים ומאפשר לאלפי אמנים ולמאות פרויקטים ויוזמות תרבותיות להתממש, להיחשף ולהגיע לקהל רחב ומגוון בכל רחבי הארץ. מועצת הפיס לתרבות ולאמנות פועלת באמצעות חמש ועדות משנה: אמנויות הבמה, אמנות חזותית, ספרות – פרוזה ושירה, קולנוע, טלוויזיה וניו-מדיה וועדה בין-תחומית. מליאת מועצת הפיס לתרבות ואמנות מתכנסת מדי שנה בשנה להקצות את תקציביה לוועדות. הוועדות מתכנסות כדי לגבש את תכנית עבודתן לאותה שנה ולהמליץ בפני המועצה על הקריטריונים והניקוד להקצאת התקציבים.

חזרה לחדשות ועדכונים