פרופיל אמן

שושנה (שוש) לויסון

“צבע וקו הם שני כוחות ובמשחק של הכוחות האלו, באיזון שביניהם, מונח סוד היצירה… פרטי פרטים הורסים את הקו הנקי, הטהור ומחלישים את הרגש”, כך כתב בשעתו הצייר הנפלא אנרי מאטיס.

“בין אם עבדה בצבע או בעיפרון, אמא הניחה יצירה שלמה באמצעות כמה קווים וכתמי צבע”, כך מספרת בתה, אורנה אייזנשטדט. “היא הותירה אחריה כ- 600 ציורים, בכל הטכניקות; ערימות ציורים מלאי חיים, בצבעים בהירים, חמים ומתמשכים של ירוק, צהוב, כחול, לבן בוהק… ידה הייתה תמיד קלה, עיניה סקרניות, מתבוננות, מבחינות בכל, מובילות מכחול לכתם אוורירי ומקורי המתמלא כוח וחיים”.

“אימי עסקה בציור במסגרת קבוצה שכונתה “קבוצת ה-10″ מבית מדרשם של הציירים שטרייכמן וסטימצקי, אותה עזבה לאחר תקופת מה”, ממשיכה אורנה, “היא המשיכה לצייר לאורך עוד שנים רבות: מודלים, נופים, טבע דומם, פורטרטים ועוד והכל בדרכה הייחודית”.

מבקר האמנות חגי פורשנר: “אמנות הציור מעבירה לנו את המציאות דרך הפריזמה של האמן, ולויסון עושה זאת בצורה ששומרת על איזון מרשים בין הרצון לבטא את עצמה לבין המחויבות לתת לצופה מראה מובן, אבל הפשטות הזאת אינה פשוטה כל עיקר. לויסון הצליחה ליצור תופעה, שאולי ניתן לכנותה בשם הימצאותו הכמו משנית של המופשט. המופשט קיים בכל יצירתה של לויסון, אך אינו אוכף עצמו תוך הסתרת העולם מפני הצופה” .

לויסון ציירה במשך שנים באופן עצמאי, אך גם בחברת ציירות אחרות: “אהבתי את התעוזה שלה, את הנחת הצבע ואת האקווארל הנפלא שלה”. מספרת הציירת מרים אלון ז”ל, “היא תמיד חיפשה, ניסתה ולמדה… נסענו בכל הארץ, טיפסנו על הרים והסתובבנו בסימטאות הערים ובנופים. ירושלים הייתה אהובה עליה במיוחד. ציירנו מודלים רבים עם קבוצות ציירים, קבועות ומשתנות… הנחת צבע נפלאה! קומפוזיציה בדף מושלמת”.

במהלך השנים הציגה לויסון במסגרת תערוכות של “קבוצת ה- 10″ (כולל הרטרוספקטיבה הגדולה שנערכה לקבוצה ב-1992 במוזיאון רמת גן וזכתה להדים רבים), היא השתתפה בתערוכות קבוצתיות שונות ואף זכתה שתמונותיה יוצגו בתערוכות יחיד נוספות בארץ ובלונדון, לאחר פטירתה.

כעת, תעלה תערוכה נוספת של עבודותיה ב”בית הירוק” ברמת אביב, שתפתח ב- 4 במרץ, בשעה 19:00.

לאתר אודות הציירת לחצו כאן>> (עדיף להשתמש באקספלורר וכרום)

אוצרת: רחל זיו

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר