2 בית האמנים מציג

חלל פנימי / זמן חיצוני
ארבעים שנה ויותר חלפו מאז יצא מתי גרינברג (
Grunberg) למסעו בעולם האמנות והיצירה של ניו יורק ולונדון. כעת, כחמש שנים לאחר ששב לישראל, מוצגות לראשונה בארץ עבודות הנייר הפיסוליות שלו בבית האמנים בתל אביב

עם שובו לארץ הקים גרינברג סטודיו רחב ידיים באזור התעשייה של בת-ים, העיר בה גדל. השפה הוויזואלית שלו היא עכשווית ובת-זמננו, מפתיעה ומרעננת.

לגרינברג הפסל, קשת יצירות רחבה; מפסלי ברונזה ענקיים ועד למעלה מעשרים ספרי אמן, החובקים נושאים שונים וחוברים לטקסטים של טובי הכותבים כמו נתן זך, יהודה עמיחי ועמוס עוז. כעת, לראשונה בארץ, מוצגות עבודות הנייר הפיסוליות שלו: “הסתחפויות בנייר” (paper erosions) בבית האמנים בתל אביב.

חגי שגב כותב במבוא לקטלוג התערוכה כי “יצירותיו של גרינברג עוסקות בספיגת העולם, ספיגת המראות, הצורות והתחושות שעולות, מתוך ההתנסות האישית על פני האדמה ומתחת לפני המים, כצוללן נלהב. צורת ההתנסות הזו מיוחדת ומושכת את העין במספר רב של רבדים ו’הסתחפויות,’ השם בו בחר לסדרת העבודות המוצגות. עבודות אלו, שנוצרו לאורך השנים, החל משנות השבעים ועד היום, מרחיבות את התפישה המקובלת של עבודות על נייר”.

“…ניתן למצוא הקבלה בין חקר המסתורין של עולם המים או העולם מתחת לפני האדמה, לבין המורכבות והמסתורין שמעוררות עבודות ההסתחפות הללו. לרוב, מציירים או רושמים על פני הנייר, לעיתים גוזרים וחותכים את הניירות כדי ליצור צורות מצורות שונות, בדו או בתלת-מימד, במה שמכונה מגזרות נייר. גרינברג, לעומת זאת, חוקר את המימד הנסתר והפנימי של הנייר, הוא חופר למעמקיו הדקים-דקיקים של הדף השטוח ומגלה בו את השכבות, הנסתרות בדרך כלל, מעיני הצופה.”

 

 

עבודות ההסתחפויות הוצגו בגלריות שונות באירופה ובארצות הברית ונרכשו על ידי אספנים פרטיים, משרדי עורכי דין ומוסדות וחברות המשקיעות באמנות. ספרי האמן של גרינברג מוצגים, בין השאר, בספריה הלאומית ניו-יורק, מוזיאון ויקטוריה ואלברט, הספרייה הלאומית בלונדון, ספריית ליאו בק קולג’ בלונדון; מוזיאון ישראל בירושלים ועוד.

בימים אלו, עובד גרינברג על הקמת פסל שעון שמש העשוי אבן וברונזה, שיוצב בפארק לזכרו של טדי קולק בירושלים. פסל נוסף של שעון שמש גדול שלו, מוצג בחזיתו של מוזיאון המדע בניו-יורק.

לאתר האמן לחצו כאן>>

חלל פנימי / זמן חיצוני – הסתחפויות בנייר
מיקום: בית האמנים
כתובת: רחוב אלחריזי 9, תל-אביב
תאריכים: 4-28 לאוקטובר

חזרה לחדשות ועדכונים