מגזין לוטן לתרבות ולאומנות – גיליון 88 – לב שלם הוא לב שבור

לב שלם הוא לב שבור
עמותת ת.מ.ר, העמותה לתינוקות במצוקה והזנחה רגשית, בשיתוף סותבי’ס ישראל, מזמינים אתכם אל תערוכת מכירה “לב שלם הוא לב שבור” (בשם ר’ מנחם מנדל מקוצק).
ההכנסות מהתערוכה הם תרומה לעמותת ת.מ.ר.
האמנים המציגים הם בני הזוג דניאלה ושי אזולאי.
אוצרת: נורית טל-טנא
בתמונה: “חצי ביצה ומניפות” 

מידי שנה מאובחנים בארץ כ- 400 תינוקות הסובלים ממצוקה נפשית קשה, עקב אלימות במשפחה, הזנחה, התעללות רגשית וכדומה. לחשיפה לחוויות קשות אלה יש השפעה מכרעת ומוכחת על התפתחות המוח בשלוש השנים הראשונות לחיים ועל התפתחות האישיות העתידית. אנו מאמינים שהתקופה שבין הלידה לגיל שלוש, היא חלון ההזדמנויות שלנו להציל תינוקות אלו מחיי סבל רגשי קשה ואת החברה מאדם הפגוע בנפשו ופוגע בילדיו מאוחר יותר.

מערכת הבריאות בארץ אינה ערוכה לתת מענה הולם לתינוקות אלה.

בשנים 1996- 2006 הוקמו בארץ שבע יחידות לבריאות הנפש של התינוק בסיוע משרד הבריאות וקרן רש”י, ובהדרכתם של פרופ’ סם טיאנו וד”ר מירי קרן מהמרכז לבריאות הנפש גהה בפתח תקווה. לכל אחד ממרכזים אלה מופנים כיום בן 200-280 מקרים חדשים בשנה, המרכזים אינם מסוגלים לתת מענה הולם הן מבחינת התנאים הפיזיים והן מבחינת כוח האדם המאייש מרכזים אלה.

עמותת תמר שמה לעצמה למטרה לבנות מענה הולם לאוכלוסיית תינוקות אלו, באמצעות גיוס כספים למימון הקמה ותפעול מרכזי יום טיפוליים המשולבים עם מרפאה, ואשר יטפלו באותם תינוקות והוריהם הנמצאים במצוקה נפשית קשה. במרפאות אלה יטופלו תינוקות שחוו או היו עדים לאירועים חבלתיים (כגון תאונות דרכים או פיגועי טרור), אירועים הפוגעים בתחושת האמון הבסיסי של זולת ובהתפתחות החברתית העתידית. כמו כן יטופלו תינוקות שנולדו עם נכות גופנית או מחלה כרונית המעוררת בהוריהם תחושת דחייה וניכור כלפיהם.

מרכזי יום טיפוליים אלה, הינם בבחינת מודל חדש, המבוסס על תפיסה חברתית קהילתית של בריאות הנפש. מרכז כזה מספק מסגרת טיפולית להורה וילדו למשך חודשים רבים. הטיפול במרכז ניתן חינם לכל דורש ובעיקר לכל אותם תינוקות והוריהם הנמצאים בסיכון.

ההכנסות ממכירת היצירות תאפשר לנו להגשים את משימתנו החברתית, לעזור לתינוקות אלו לחזור ולהשתלב בחברה כבני אדם נורמטיביים, טובים ומועילים. תרומתך תעזור להורים לחזור למסלול של הורות טובה ותתרום לבריאות הנפש שלהם, כל זה בסביבה פיזית מכבדת ובאווירה תומכת, ומגינה.

היצירות בתערוכה מרגשת זו נוצרו במיוחד ע”י זוג האמנים דניאלה ושי אזולאי ונושאן המשותף נוגע בקשר עדין ולעיתים אף מוסווה ביחסי הורות, הולדה ובית, בכך מוצאים חיבור ישיר לעמותת ת.מ.ר ולפעילותה.

לדברי האוצרת: “המפגש הראשון כאוצרת, עם האמנים דניאלה ושי אזולאי, התקיים בסטודיו של דניאלה, הממוקם במבשרת ציון, בחדרו הצדדי של ביתם. בית קרקע הומה ילדים, חמישה פעוטות וריחות תבשילים. בחצר ביתם עגלות, בתי משחקים, שיחי ורדים ועץ לימון אחד, ערבוביה של שמחה בבית שוקק חיים. כל אלו מהווים את הקרקע ליצירה הפרטית והמשותפת של בני הזוג.

מחשבות מתורגמות לחומר, רוחניות מוגשמת ביצירה, שפה סוראליסטית סימבוליסטית הנשענת על מערך אסוציאציות ונרטיב זה  הנקרא לפענוח רגיש  אודות: בית, הריון, לידה והורות. כל אלה נארגים ומתכנסים  לרגעים ראשוניים, אנושיים, שלמים ושבורים”.

 פתיחה חגיגית: יום ה’ 17.05.2012 בשעה 19:00 בסותבי’ס

שיח גלריה בשיתוף האמנים והאוצרת יתקיים ביום שלישי ה- 29 למאי בשעה 18:00.

נעילה: 7.06

סותביס  רחוב יהודה הלוי 11 ,תא, התערוכה פתוחה בימים ב‘-ה 17:30-10:00 טל 03-5601666

ת.מ.ר העמותה לתינוקות במצוקה והזנחה רגשית:  http://www.amotatamar.org.il/

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר