מגזין לוטן לתרבות ולאומנות – גיליון 88 – תערוכה חדשה בבית האמנים בתל אביב

 

 

בית האמנים תל אביב מציג: תערוכה מהחוץ פנימה: מפנים החוצה

התערוכה מציגה את עבודותיהם של דניאל ריינולד ופלויד צ’אנס, שני אמנים בעלי מוגבלויות שיכליות שחברויחד לעבודה משותפת במסגרת פרויקט ייחודי של שנה וחצי.

שני היוצרים, שכל אחד מהם הציג בעבר בתערוכות קבוצתיות, זכו להזדמנות לעבוד יחד עם אמן אחר, החי ויוצר בארץ אחרת. 
במשך תקופה זו הם פיתחו מערכת יחסים כשהם מתקשרים בעיקר ויזואלית. התערוכה תוצג בין התאריכים 17.5.2012 ועד 9.6.2012 בבית האמנים בתל אביב ותהיה פתוחה לקהל הרחב.

אוצרת התערוכה: אביגיל הירש

פרויקט זה מציע בפעם הראשונה להנחות דיאלוג מקצועי ותרבותי בין אמנים בעלי מוגבלויות מישראל ומבריטניה. מטרת הפרויקט היא לפתח ולקדם את עבודתם 

של ריינולד וצ’אנס כיוצרים ולאתגר את השקפת הציבור כלפי אמנים עם מוגבלויות, מתוך רצון להעלות את המודעות לעבודתם גם בתוך קהילת האמנים ומוסדות התרבות. השאיפה היא ליצור בישראל מודל עבודה והזדמנויות בעתיד עבור אמנים בעלי מוגבלויות שכליות. היוצרים דניאל ריינולד ופלויד צ’אנס חווים בצורה שונה את העולם שלנו ומבטאים את הנופים הפנימיים שלהם באופן שיוצר את הייחוד שלהם. בתערוכה זו מוצגות עבודות שהן סיכום של שנתיים עבודה מאומצת תחת הנחייתם של האמנית הישראלית אסנת בן שלום וקית’ סימונדס האנגלי. במהלך השנתיים האחרונות עבדו צ’אנס וריינולד לקראת תערוכה משותפת, כל אחד בסביבה המוכרת לו ובמשך תקופה זו הם פיתחו מערכת יחסים כאשר הם מתקשרים בעיקר בצורה ויזואלית. ריינולד לא מצלם וכל העבודה מתבססת על זיכרון. הוא משתמש בדימויים חזקים שאינם תוצאה של הסתכלות על תמונה, אלא דרך זיכרונות וחוויות. צ’אנס עוסק המון שנים באמנות. הוא מפסל ועובד עם חומרים אורגנים שהוא מוצא בסביבתו. לצבע אין חשיבות מבחינתו ורוב עבודותיו הן בעלות צבע אחיד.

יש לו סדר ומבנה ביצירות שלו הכוללים חזרות מרובות. הוא עובד הרבה עם ליפוף של חבלים וחוטי ברזל ויש לו עניין לחבר דברים. העבודות הן מאוד חזקות ויש בהן משהו מאוד סגור.שני האמנים באים מעולמות דומים, אך הם מאוד שונים. יחד עם זאת, מטרת התערוכה היא לגרום לאנשים לראות את החיבור של שניהם.

במבט ראשון נראה כי עבודותיהם נטולות כל קשר או דמיון, אך במבט קרוב יותר ניתן להבחין ששני האמנים מתייחסים בצורה אינטימית למציאות בה הם חיים. 

התערוכה היא יוזמה של האוצרת אביגיל הירש ופרי עבודתם של האמנים בפרויקט אשר עמלו על היצירות במהלך השנה וחצי האחרונות, מאז שנת 2010.

פתיחת התערוכה תתקיים בחודש מאי בבית האמנים בתל אביב, התערוכה צפויה להציג בהמשך גם בלונדון. במסגרת התערוכה יתקיים שיח גלריה בין הקהל והאמנים על הפרויקט והעבודה המשותפת.דניאל הוא יליד שנת 1967 ובמשך חמש עשרה שנה הוא חי ויוצר בכפר עידוד, נתניה. דניאל עובד באופן עצמאי כגנן.

לפני כ13 שנה הוא החל לקחת חלק באופן קבוע בחוג לאמנות בכפר עידוד ובארבע שנים האחרונות זכה ללמוד תחת הנחייתה של האמנית אוסנת בן שלום. התכונה הבולטת אצלו היא הזיכרון הוויזואלי וההשראה לעבודותיו הן הסביבה הקרובה או מקומות בהן ביקר כמו הכפרים בדרום צרפת ובבריטניה ולאחרונה תאילנד, ויאטנאם וקמבודיה. הוא הציג במספר תערוכות קבוצתיות יחד עם יוצרים מכפר עידוד ויוצרים מחוץ לכפר וחלק מעבודותיו נמכרו. התערוכות בהן השתתף כוללת את “תמונה שלמה” בקריית הממשלה, תל אביב. “רגישות צבעונית” בסלונה בר, תל אביב. “מחוץ למסגרת”, גלריה עירונית בנתניה ותערוכת אמנות ישראלית של

בנק הפועלים פברואר 2012. פלויד צ’אנס יליד 1962 חי ויוצר בלונדון, בריטניה. מעל 10 שנים הוא יוצר בסטודיו של artscope תחת הנחייתו של קית’ סימונד ועובד עם מגוון רחב של מדיות כולל הדפס וציור ובשנים האחרונות בחר להתרכז בפיסול. עבודתו מאוד מבוקרת, הוא מטפל ובודק את התכונות הפיזיות של חומרים אורגניים איתם הוא עובד כמו עץ או שעווה והגישה שלו בעשיית האמנות היא ריטואליסטית – רפטיטיבית. עבודותיו, שחלקן נמכרו, הוצגו בתערוכות קבוצתיות בגלריות כולל The Old Truman Brewery, London;

The Diorama Gallery, London; The Candid Gallery, London; Cockpit Arts, London; and OurSpace Gallery, London. בנוסף, הוא לקח חלק במספר

שיתופי פעולה ייחודים עם אמנים פעילים כולל עבודה לצד אמנית public art סם היינס והצלמת ג’ו היל. 

אביגיל הירש – אוצרת התערוכה הירש היא אמנית רב תחומית, מנחה ואוצרת. הירש נולדה בלונדון ולמדה צילום בקמרה אובסקורה. היא סיימה בהצטיינות את לימודי האמנות המעשית ותיאורטית בגולדסמית’ס קולג’, לונדון, והשתלמה במחקר ואומנות בנציבות האירופאית. ניסיונה המקצועי כולל שותפות בהפעלת Sparwasser HQ חלל תערוכה ופרויקט שנוסד ומנוהל על ידי האמנית והאוצרת הדנית ליזה נלמן בברלין ואצירת ‘ההשלכות של הקיץ’ – תוכנית דיאלוגים על הפקה אמנותית ותרבויות בת זמננו ועיצוב. בנוסף, הירש התנסתה בהנחייה של פרויקט במרכז תרבויות העולם בברלין לתלמידי בית ספר שהתבסס על עבודותיו של האמן האיראני Siah Armajani וכיום ממשיכה בפיתוח והנחייה של פרויקט ייחודי לבתי ספר מיוחדים ברויאל אקדמי של האמנויות בלונדון. פועלה הרב של הירש כאמנית מנחה ואוצרת של פרויקטים רבים ותערוכות כולל עבודה עם אוכלוסיות מגוונות בקהילה עם דגש בעבודה עם אמנים בעלי מוגבלויות – הנחייה בסטודיו; אצירת תערוכות ויצירת עבודות בשותפות אמנים אלו ואחרים של מייצבים שהוזמנו והוצגו במרחב הציבורי (ביניהם under glass – עבודה שנעשתה עפ”י הזמנה מביה”ח אוניברסיטאי במרכז לונדון (2008) UCL Hospital). משנת 2011 הירש פועלת על קו תל אביב לונדון. האני המאמין שלה הוא לקדם אפליה מתקנת של דעות קדומות, לעודד למודעות והבנה בין אנשים עם יכולות שונות, תרבות ורקעים שונים ולתת תמיכה ועידוד בכדי לאפשר לכל אחד בקהילה לבחור ולקחת חלק מלא ביצירה.

פרטים על התערוכה

התערוכה תתקיים בבית האמנים בתל אביב, רחוב אלחריזי 9, תל אביב.

פתיחה: 17/5/2012

נעילה: 09/06/2012

שעות הפתיחה של הגלריה: ימים ב’-ה’: 10:00 – 13:00 ו- 17:00 – 19:00 ימי ו’: 10:00 – 13:00 ימי ש’: 14:00 – 11:00

בית האמנים בתל אביב הוא גלריה עירונית של תערוכות המתחלפות מדי חודש. במקום 6 גלריות המציגות אומנות בת זמננו, וכן סדנאות יצירה בתחומי ההדפס והציור.

לפרטים נוספים: 03-5246685 artassoc@012.net.il

חזרה לחדשות ועדכונים