מוזיקה ואמנות

קצב משיכת המכחול
מגי רום, אמנית עכשווית וייחודית, בונה את עולמה הפנימי בצבע על עץ ומשלבת קומפוזיציות חדשות ומפתיעות השאובות מהרקע שלה כפסנתרנית. למופשט שלה זולג העולם הגשמי של המוזיקה בצורת כלים, תווים ודמויות מרקדות. כעת עולה תערוכה קבוצתית חדשה בהשתתפותה המציגה את החיבור בין אמנות למוזיקה מופשטת

במרכז התערוכה הקבוצתית החדשה “אמנות בדו מז’ור”, עומדת התפיסה שניתן להציג ולהנגיש את הצליל המופשט בצבע ובצורה. הקישור בין יצירת אמנות לבין מוזיקה אינו מקרי, שכן השניים חולקים לא מעט מן המשותף; למרות שהציור והמוזיקה, בנויים מיסודות שונים, הם בונים מכלול חדש ומתפקדים יחד, כדי להניב את התוצר הסופי- יצירה עצמאית חדשה.

יסוד משותף נוסף לשתי האמנויות הוא הטונליות; גם לצליל וגם לגוון ישנן דרגות שונות של עוצמה בהן האמן יכול לשחק ולצלילים, לצבעים ולצורה ישנם סולמות אובייקטיבים המתארים אותם, שפה שניתן ללמדה ולהבינה. שתיהן גם תרות אחר ההרמוניה, במטרה לגרות את הצופה/המאזין לקבל תבנית אמנותית חדשה או חוויה ופרשנות שונה למוכר.

מגי רום, ציירת, פסנתרנית ואמנית עכשווית, משלבת ביצירתה את עולמות המוסיקה והציור, תוך שהיא רואה בכתבי התווים של המלחינים הגדולים את הלכי נפשם ומבטת זאת בציור באמצעות שמירת צורת כתב התווים, נאמנות למהירות מלאכת הציור, בחירת בסיסי עבודה ליצירות ושימת לב לתנועה שיוצרים בהן התווים. רום גם מקפידה להכניס את עולם הקצב ליצירתה, דרך דימויים של שעון חול, מטרונום ושעונים אחרים או השתקפות האור בצבעי הציור.

לדבריו של האוצר אריה ברקוביץ: “הצייר ואסילי קנדינסקי ראה כבר בשנת 1912 את הקשר בין אמנות המופשט, מוסיקה ורוחניות. מגי רום, אמנית בת זמננו, יוצרת מתוך אותה תפיסה על מוחית, כשהיא יודעת לשלב בין חומריות מופשטת עשירה וחושנית,לדימויים מעולם המוסיקה, שמקבלים אצלה תנופה ריתמית מטאפיזית”

“מגי רום משלבת בעבודותיה את הרקע המוסיקאלי שלה עם משיחת מכחול והנחות צבע וחומר. השילוב הייחודי הזה יוצר סימפוניה צבעונית וצורנית בעלת דינאמיקה מדיטטיבית. ציוריה של רום נושקים למופשט עם אלמנטים מזוהים שחלקם מעולם המוסיקה כמו המטרונום, תווים ומפתחות מוסיקליים. הצורות והצבעים מתפרצים על המצע הקשיח בריתמוס חושני וקצבי, כמו צלילי גאז’ מאולתרים שבוקעים ממגוון כלים.”

בתערוכה הנוכחית בה לוקחת רום חלק כאמור, מאפשרת הצצה לעולמם הפנימי של האמנים, המתחברים למוזיקה המופשטת ומנסים לחבר את הצופה לעולמם הפרטי דרך הקו, הצבע והצורה. בתוך כך, בונה מגי רום את עולמה הפנימי בצבע על עץ וכפסנתרנית, הקומפוזיציות שלה חדשות ומפתיעות. למופשט שלה זולג העולם הגשמי של המוזיקה בצורת כלים, תווים ודמויות מרקדות. אמנים נוספים המשתתפים בתערוכה ‘אמנות בדו מז’ור’ הם אלכסנדר קנצ’יק, לסיה ברשוב, אנה זרניצקי, שירלי סיגל, אנדרי ז’ודרו, ורדית בארי ויהודית פסקל.

מוקדם יותר השנה, בחודש יוני, לקחה רום חלק באירוע אמנותי מיוחד במינו בכיכר טיימס שבלב מנהטן, ניו יורק. במסגרת האירוע, נערכה תערוכת ענק, און ליין, לאמנים נבחרים מכל העולם וביניהם גם רום. המדובר באחת מהפקות הענק הקורות פעם בשנה בניו יורק, הכוללת מסיבת ענק המשלבת מוסיקה, מופעי רחוב ואלפי צופים.  תערוכת ההקרנה התקיימה בין מגדל נסדאק לבין פרסומת הענק של סוני בכיכר המפורסמת בעולם.

העבודה של רום, שנחברה ע”י אוצרי התערוכה להיות מוקרנת, היא חלק מסדרה הנקראת “הרבה יותר מקצב”, המשלבת יחד ציור  ומוסיקה. הסדרה כבר הופיעה בעבר במוזיאון ע”ש עוקשי בעכו, בבית האמנים בת”א ועוד. בימים אלו מתוכננות עוד 3 תערוכות קבוצתיות, מחודש אוגוסט בבית מפעל הפיס בר”ג. הארוע סוקר בטלויזיה האמריקאית בהרחבה, כפי שניתן לראות כאן:

 והנה וידאו נוסף המתאר את עבודתה של רום, שהוקרנה די בהתחלה:

לפייסבוק של מגי רום לחצו כאן >>

לאתר לחצו כאן>>

‘אמנות בדו מז’ור’

אוצרות: בן יורם אורה, קניגסברגר חנה

פתיחה: 20.8.2012

שעה: 19:30

כתובת: אשכול הפיס למדעים ואמנויות “אהל שם”, רמת גן

רחוב רוקח 118

אורח: מאסטרו גיל שוחט

שעות ביקור: ימים א’-ה’, 10:00-20:00

נעילה: 12.10.2012

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר