צילום

בנות עוספיה מצלמות ומציגות
את החופש הגדול הזה הנערות מעוספיה לא תשכחנה במהרה, בעקבות יוזמה של ביה”ס לצילום ‘דרך צילום’ והאגף לקידום מעמד האישה בויצ”ו, שהפגישו בין הנערות מהכפר הצפוני לבין עולם הצילום המרתק. המפגש הייחודי, הוביל לתערוכה מיוחדת בכפר, פרי צילומיהן

צילום: רויטל טופיול


הכל התחיל כשסיגל קולטון, אחת ממנהלות ביה”ס ‘דרך צילום’, קיבלה טלפון ממכרה וותיקה העובדת בויצ”ו, שסיפרה לה כי בכפר עוספיה שבצפון, אין שום הצעות אטרקטיביות לנערות בחופש הגדול, מלבד קורס לבניית ציפורניים. סיגל, שנדהמה לשמע הדברים, החליטה יחד עם אלן צ’פלסקי, המנהל יחד איתה את ביה”ס, להזמין אליהן קבוצה של 25 תלמידות כיתה י”א ולקיים סדנת צילום דו-יומית בהתנדבות מלאה.

המפגש הראשון התקיים ב-26.7 בביה”ס בתל אביב, שם התקיים דיון ראשוני יחד עם הנערות על מהות הצילום ונלמדו מושגים בסיסיים בשימוש במצלמה. לאחר מכן שוטטו הנערות בסביבת ביה”ס על מנת לתרגל יחד את שלמדו בצילום. מדריכים נוספים מטעם ביה”ס הצטרפו גם הם לפעילות, בכדי לסייע לנערות בצילום.

התרגילים עצמם התמקדו בפיתוח ההתבוננות האישית של כל אחת מהנערות בסביבתה. אחד התרגילים למשל, התמקד בדימוי העצמי של הנערות, בו הן התבקשו ליצור דיוקן עצמי, באמצעות אלמנטים המייצגים את הנערות ולאו דווקא באמצעות הופעתן הפיזית בצילום. תרגיל זה נועד לפתח את היכולת המחשבתית ביחס לאלמנטים שאנו מוצאים בשטח או לחילופין, לבחון היכן יש למקם את עצמך בפריים, מה הגודל שלך ביחס לאלמנטים אחרים, באיזה סוג רקע לבחור ועוד.

 

יארא-אבו-רוכןמוניה לאלאאריג’ אסד

 

במפגש שלאחר מכן, הצפינו קולטון וצ’פלסקי לעוספיה והקימו תערוכה שכללה מבחר מצילומי הנערות. בנוסף, התקיים גם שיח גלריה אודות יום הצילומים והרצאה מרתקת בנושא ‘סגנונות צילום’.

בית הספר ‘דרך צילום’ שם לו לדגש יצירת תוכן ונתינה התנדבותית, ובמסגרתו מתקיימים מספר פרויקטים מגוונים העוסקים בתרומה לקהילה, מתוך רצון להביא את האמנות והיצירה לקבוצות אוכלוסיה שונות.    

                                                             

  לכניסה לאתר ביה”ס http://photo-way.co.il

כתובת ביה”ס:  קיבוץ גלויות 45 קומה 4, אולם 215 ת”א-יפו

חזרה לחדשות ועדכונים