מגזין לוטן לתרבות ואמנות, יולי 2012, אלבום

נופי ילדות 
על פרויקט מוסיקלי ייחודי של שלישיית עתר, אשר מוקדש כולו לשירי ילדים באינטרפרטציה ובלחנים חדשים המובילים את המאזין מן הנאיבי אל הנאיבי פחות ומן הפשוט אל המתוחכם

מאת: עפר שלי

האלבום החדש של שלישיית עתר בשם ‘נופי ילדות’ מסכם כחצי שנה של עבודה על פרויקט מוזיקלי המוקדש לנושא הילדות. אין זה תקליטור ילדים במובן המקובל אף כי רובו אכן מכוון לטעמם של ילדים. האלבום מקפל בתוכו אסופה של שירי ילדים שגדלו עליהם שני דורות של מבוגרים בארץ; משנות החמישים ואילך לצד שירים עכשוויים שהוזמנו ממלחינים ישראליים צעירים והולחנו בעבור השלישייה הקאמרית. הקהל הבוגר ימצא באלבום התייחסות מרובת פנים לנושא הילדות ,מן הצד הנאיבי אל הנאיבי פחות ומן הפשוט אל המתוחכם.

העיבודים לקלאסיקות הידועות מהווים תמיד אתגר מיוחד: כיצד מגישים שירים שעובדו אין-ספור פעמים בעבר בגרסה רעננה? כיצד הופכים מנגינה נשכחת ליצירה חדשה? מאחר שלשאלה: מהי בדיוק מוזיקה לילדים? אין תשובה אחת, תקוות השלישייה היא כי האלבום יתנגן להנאתם של ילדים ומבוגרים כאחד.

בעבור שלישיית עתר, הייתה הדרך ליצירת האלבום מרתקת ומהנה: איסוף החומרים, בחירת השירים, עיבודם וליטוש הביצוע. התרגשות מיוחדת ליוותה את התהליך עם גילוין של כמה פנינים אבודות, כמו מחזור השירים הנפלא “אורית מספרת” שהלחין מרק לברי למילותיו של מיכאל דשא.

מלבד השירים, משובצים לאורך התקליטור גם קטעי מוזיקה קמרית מרפרטואר הספרות הקלסית. את האלבום מסיים ביצוע מקורי ליצירתו של יחזקאל בראון “דירה להשכיר” על פי סיפורה של לאה גולדברג בהקראתו של בני הנדל. קולו של הנדל מוכר לקהל משידורי הרדיו ומן הדיבוב שתרם לסדרת הטלוויזיה המצליחה “היה היה” שרבים מהילדים גדלו עליה.

בדומה לאלבום “כשאור דולק בחלונך”,המוקדש לקלסיקות עבריות, גם “נופי ילדות” הוא פרי שיתוף פעולה של שלישיית עתר עם זמרת הסופרן יעלה אביטל – אף שכאן נשמר הקונספט של עיבודים קאמריים ברוח המוזיקה האומנותית ועל הקלטה במכלול אחד – ממש כמו בקונצרט ,ללא הפרדת ערוצים או שימוש באפקטים ובכלי נגינה נוספים. הפרויקט “נופי ילדות” מצטרף לתכניות הוותיקות של השלישייה, המגישים לקהל המאזינים יצירות מופת של מוזיקה ישראלית, מוזיקה יהודית ופולקלור בין־לאומי.

תקוותם של המוזיקאים אשר לקחו חלק בפרויקט היא כי גם בעידן שבו מושלת בכיפה תרבות הרייטינג ושבו ההיצע המוזיקלי האין-סופי נגיש וזמין לכול יותר מאי פעם, יעורר האלבום “נופי ילדות” סקרנות, מתוך הזוית הבלתי שגרתית שהוא מציע לז’אנר שירי הילדים וכתוצאה, יפרוט על מיתרי הלב.

חזרה לחדשות ועדכונים