מגזין לוטן לתרבות ואמנות, יולי 2012, תחרות צרצר פיס

והזוכים הם… 
כ- 6,000 מכתבים, 1950 כותבים ו-24,000 כניסות הפכו את תחרות צרצר פיס השנה למרתקת במיוחד והיא ניצבת כהוכחה כי עידן המכתבים אינו תם

מכתב, פורמט מאתגר במיוחד בעידן בו אנו חיים, היווה את המסגרת עבור המעוניינים לקחת חלק בתחרות צרצר פיס השנה, כאשר אלו הצטרכו לנסח מכתב ב-140 תווים או פחות ולפרסמו ברשת הפייסבוק. לעזרת הכותבים הועמדו המנטורים  דורית רבניאן ואלכס אפשטיין, שנתנו פידבקים ועזרה למבקשי ההשראה.

במסגרת המסלול המרכזי של התחרות “מסלול השופטים”, דורגו המכתבים על ידי חבר השופטים שכלל את פרופ’ מוקי רון מהאוניברסיטה העברית בירושלים, מתרגם ועורך ספרותי, נועה בן ארצי- יוצרת הסדרה ילדי ראש הממשלה ויונתן יבין, סופר ועיתונאי.

שלושת המכתבים הקצרים שזכו לדירוג השופטים הגבוה ביותר על פי התאמה לפורמט, מקוריות ואיכות, קיבלו פרסים יקרי ערך: פרס ראשון 15,000 ₪, פרס שני 10,000 ₪, פרס שלישי 5,000 ₪ וההיענות לאתגר היתה רחבה. בעידן האס-אמ-אסים, האינטרנט והרשתות החברתיות ניתן היה לראות כי אמנות כתיבת המכתבים לא נעלמה מן העולם. לתחרות הוגשו 5,863 מכתבים ונרשמו 21,000 כניסות לאפליקציה של אנשים שקראו, כתבו והגיבו.

לצד הגולשים, כתבו במסגרת התחרות גם מובילי דעה כמו  אודטה שוורץ, נועה קנולר, עופר ללוש ורננה רז, שכתבה:

“היא הביטה במראה וקפאה / זה באמת היה כתוב לה על המצח./ הכתב נגלה הפוך לכן חיברה אות לאות הברה להברה./ תרדהנו איה הפי םנמא / 

תרחא םע ול ךלה הבוהא ךא”

הנה רשימה קצרה של הזוכים בתחרות ומכתביהם:

מקום ראשון- שי אריה מזרחי

לכבוד.שלום.אבקש לדון ב.אציין כי אני. זאת ולפי.ולפי.עבדתי.הכנסותיי היו.עבדתי.הייתי זכאי.בלבד.החישוב נעשה לפי.ולפי.כיום אני.בתודה

מקום שני- חנה קט

פסק.נקד.תרגם אותי לפורטוגזית מטריפה.בצע להברות מדויקות.צלול אל קו המשווה.לחש לי שם פסוקים,סוסים מכושפים.נסוק שירה עתיקה עש שתעלה על גדותיה.

מקום שלישי- אורית סוקר

אני תוהה אם הדשא של השכן עדין ירוק יותר.לפני שעזבתי פיזרתי עליו קצת נפט.אולי גם זרקתי גפרור.תוכל לבדוק ולהודיע לי?כי באמת, כמה אפשר.

מנימוקי השופטים:

מקום ראשון: ביטוי אפקטיבי לחולשתו של היחיד מול המנגנונים החברתיים והממסד.

מקום שני: אמירה לירית, חושנית, קצבית, מנוסחת בלשון פיוטית משכנעת.

מקום שלישי: סיפור אירוני אפקטיבי, שמרמז על משולש קנאה ומפרק בשנינות את הקלישאה של  הדשא של השכן ירוק יותר.

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר