מגזין לוטן לתרבות ואמנות, יולי 2012, סיפורת

שבט השומן 
ניר שמעיה תמיד אהב לשאול שאלות. החל מגיל ההתבגרות, העסיקו אותו במיוחד שאלות הקשורות למראה חיצוני וכיצד הוא משפיע על חיינו. כתוצאה מכך ומהכרות אישית עם חברה קרובה אשר סבלה מבולמיה, נולד הספר “שבט השומן” העוסק באידיאל היופי בעולם דמיוני ושמן
מאת: ניר שמעיה

לפני כשנתיים, כחלק ממחשבות מתמידות על אידאל היופי, ניסיתי לערוך מעין ניסוי מחשבתי. כך דמיינתי עולם אחר בו כולם שמנים ונהנים ממנהגים שמנים, ספורט שמן, יופי שמן ועוד. בעולם הזה כל דיון במהות היופי מקבל ממד אחר ושאלות שונות החלו לעלות, למשל מה היתה עושה דוגמנית בעולם של שמנים? האם בעולם כזה, בו היינו כולנו גדלים על פי העיקרון “שמן זה יפה” היינו כולנו מאמינים כי זהו אכן אידאל היופי? במהרה, הוביל אותי הדמיון לכתיבת ספר בשם “שבט השומן” ומכאן החלו להתגלות בפני שפע של תובנות.

אידיאל היופי הוא נושא הקרוב אליי במיוחד, בעיקר משום שליוויתי בעבר חברה קרובה אשר סבלה מבולימיה. יחד עם זאת, אני מאמין כי כל אחד כמעט שב ומתעסק בנושא בדרך זו או אחרת במהלך חייו. בספר למשל, אני מציין כיצד אידאל היופי השפיע אליי בנעוריי בבחירת בת זוגי, כאשר חשתי שאני מחפש ספר בחנות בגדים, או במילים אחרות, בחורה שאוכל להשוויץ בה בפני הוריי וחבריי אך לאו דווקא בחורה אותה אני באמת רוצה.

אומנם מעולם לא סבלתי מדחייה חברתית קשה כתוצאה מהמראה החיצוני שלי, אך גם אני, כמו כל אדם בעולם, אינו מושלם. לאחר בחינה מדוקדקת של הנושא והתפקיד שהוא נושא בחיי ובחיי רבים אחרים, אני חייב לומר שאני מתקשה לציין ולהגדיר מהו אידאל היופי בעייני. ככל שננסה למזער את ההשפעה של הסביבה על בחירתו וננסה לבחון אותו בעצמנו, נתקשה לעשות זאת מבלי לתת חשיבות להשפעה החברתית והתרבותית עלינו.

עד כמה שזה ישמע אוטופי ואולי אף תמים, על אידאל היופי חובה להבחן בראי הפנימיות בעיני; על פי מכלול הנפש, ההתנהגות והאישיות. עלינו לשפוט אדם על פי מי שבחר להיות ו”לתגמל” את אלו הבוחרים לזכות בהוקרה ואהבת הזולת באמצעות נקיטת דרך ארץ.

הספר עוסק כאמור בעולם בו התרבות השמנה היא התרבות השלטת, כאשר אל תוך עולם זה מגיעה בטעות דוגמנית, אשר צריכה לפתע להתמודד עם מציאות שונה מאוד מזו המוכרת לה. מתוך המפגש הדמיוני ויוצא הדופן הזה עולה המסר המרכזי של הספר והוא שעל אנשים להרהר מחדש באידיאל היופי, אך לא רק. מטרתי היא לעורר מודעות לנושא בקרב הקוראים ולגרום להם להרהר גם בחייהם ככלל ולשאול שאלות.

הנה וידאו קצר המסביר על הספר ועל העומד מאחוריו:


לרכישת הספר ולפרטים נוספים הכנסו לאתר הרשמי>>
 או לעמוד הפייסבוק

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר