מגזין לוטן לתרבות ואמנות, יולי 2012, בכורה מוזיקלית

בעיקר ביאליק 
במסגרת פסטיבל קול המוסיקה בגליל העליון, יופיעו המלחין מיכאל וולפה והזמר עפר כלף במופע שירי חיים נחמן ביאליק שנקרא “בעיקר ביאליק”. בין השירים שבמופע: הכניסיני תחת כנפך, אל הציפור ועוד

הזמר עפר כלף והמלחין והמעבד מיכאל וולפה עובדים יחדיו מזה למעלה מעשרים שנה, כאשר וולפה חיבר עבור כלף מספר יצירות, ביניהן מחזורי השירים ‘אהבת שמשון’ למילים של לאה גולדברג, ‘אהבת סתיו’ למילים של עלי אלון ואת האורטוריה ‘צלילים של אור וחושך’ על פי טקסטים מן המגילות הגנוזות. לצד היצירה האמנותית הופיעו השניים באירועים רבים מאד, ביניהם ערבי זמר עברי בליווי מיטב התזמורות בארץ. יחד גם יצרו מספר מופעים, ביניהם מופע משירי חיבת ציון, מופע של שירי טבע ונוף, ומופע משירי משה וילנסקי ואלכסנדר ארגוב.

כעת, הם מציגים מופע בכורה אותו יצרו יחד סביב שיריו של חיים נחמן ביאליק, כאשר חלק מהלחנים חדשים ממש וחלק מוכרים וזוכים לאינטרפרטציה מחודשת, התרה אחר רבדים סמויים במילותיו של המשורר הנודע. שפתו הייחודית של ביאליק וההיגוי השונה, האשכנזי בשיריו, היוו אתגר משמעותי הן בהלחנה והן בעיבוד. הומור, עצב עמוק, אהבת הארץ, תום של ילדות ורצינות תהומית – כל אלה התקיימו אלו לצד אלו בנשמתו של המשורר עוד מראשית נעוריו.  

בין השירים שיועלו במופע ניתן למצוא את: אל הציפור (לחן עממי), יש לי גן (לחן עממי בעריכת ברכה צפירה ונחום נרדי), בין נהר פרת (לחן עממי בעריכת ברכה צפירה ונחום נרדי), מעבר לים (לחן של מיכאל וולפה), ים הדממה (לחן של ג’וני האלידיי בעריכת מיכאל וולפה), עיניה (לחן של דני אור סתיו), תרזה יפה (לחן של מיכאל וולפה), היא יושבה לחלון (לחן של מיקי גבריאלוב), הכניסיני תחת כנפך (לחן של מיקי גבריאלוב), לא ידע איש מי היא (לחן של משה וילנסקי), לא זכיתי באור מן ההפקר (לחן של מיכאל וולפה), קומי צאי (לחן של נעמי שמר) ועוד שירים נוספים אשר הולחנו ממש לאחרונה במיוחד עבור מופע זה.

מיכאל וולפה הוא מוזיקאי יוצר, חבר קיבוץ שדה-בוקר שבנגב ומורה ומחנך בבית-הספר למדעים ולאמנויות בירושלים ובאקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים, בה הוא מכהן מזה מספר שנים כראש החוג לתורת המוזיקה, קומפוזיציה וניצוח. וולפה הוא יוצר פורה של יצירות בז’אנרים מגוונים, ביניהן יצירות סימפוניות, קאמריות וווקאליות העוסק גם בהפקה מוזיקאלית של פסטיבל ‘צלילים במדבר’, אותו ייסד לפני כחמש-עשרה שנה יחד עם כמה מחבריו במועצה האזורית רמת הנגב.

עפר כלף, זמר רב-תחומי ובוגר האקדמיה למוסיקה ולמחול ירושלים הופיע עם הרכבים ותזמורות שונות וחובר למיטב המשוררים ואנשי הרוח במגוון ערבי תרבות המועלים ברחבי הארץ ובפסטיבלים שונים. כלף גם מעלה רסיטלים ומופעים יחד עם חתן פרס ישראל נחום היימן, דן אלמגור, לאה שבת, מיכאל וולפה כאמור ועוד.

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר