מגזין לוטן לתרבות ואמנות, יוני 2012, תיאטרון

כפית עם צרכים מיוחדים 
מפעל לאריזת סכו”ם חד פעמי מהווה רקע למחזה הייחודי “כפית של זהב”, בו השחקנים כולם בעלי פיגור שכלי. ההצגה אותה כתבה שירה גפן, תיכלל מעתה בסל התרבות לתיכונים וחטיבות הביניים ותספק מפגש נדיר עם עולמם של הלוקים בפיגור שכלי

“נולדתי עם כפית של פלסטיק, זה זול זה לא יקר.. כפית מפגרת” זועק בנצי ראובן. “תגיד כפית מוגבלת, כפית שונה, כפית עם צרכים מיוחדים” מתקנים חבריו.

משרד החינוך אישר לראשונה להציג בפני תלמידי תיכונים וחטיבות ביניים הצגה של שחקנים עם פיגור שכלי, במסגרת סל התרבות. ההצגה, הנקראת “כפית של זהב” תוביל למעשה לחשיפתם של התלמידים, אולי בפעם הראשונה, לשחקנים בעלי פיגור שכלי, תוך אפשרות להעמיק את ההכרות עמם ואף להתנדב בקבוצות של בעלי פיגור שכלי במוזיאון ישראל, בבית שמש ובתל אביב. השחקנים בהצגה דנים באתגרים השונים המלווים את  חייהם, ביניהם הקושי להתבטא וכבדות הלשון ממנה סובלים רבים מהם; “יש לי לשון נחש צפע, מסתבכת כל פעם שאני רוצה להוציא מילים. הם יוצאים לי חתיכות-חתיכות” אומר השחקן דודו גבאי.

ההצגה בבימוי וניהול אמנותי של רינה פדוה, מבוצעת על ידי כ-20 שחקנים בעלי מוגבלות שכלית. הטקסטים נכתבו מפי השחקנים על ידי שירה גפן ומתארים את מציאות חייהם ואת חלומותיהם. סביבת ההצגה היא גם סביבת העבודה שלהם, מפעל בו הם אורזים סכו”ם חד-פעמי.

ההצגה הופקה במסגרת עמותת “כנפיים” הנוסדה ב-2004 על ידי רינה פדוה, שכאמור גם ביימה את “כפית של זהב” ודלית שרון. מטרתן הייתה להקים תיאטרון ומרכז אמנויות ייחודי וראשון מסוגו שיהיה מיועד לאמנים מוגבלים ופגועי נפש. העמותה מציעה להם הדרכה על ידי אמנים מן השורה הראשונה, בתחומי אמנויות הבמה והאמנות הפלסטית.

יו”ר עמותת כנפיים, יוסי חבס: “כאב לילד עם תסמונת דאון מצאתי לנכון לתרום ככל יכולתי על מנת להגביר מודעות כלפי האחר, חייו, קשיי היומיום שלו ובדרך לייצר חברה פתוחה וסובלנית כלפיהם”.

הצגת “כפית של זהב” תועלה באירוע חגיגי בתיאטרון צוותא ביום שני 25.6.12 בשעה 20:30.  

בתום ההצגה יתקיים מפגש עם היוצרים והשחקנים

לפרטים נוספים: עמותת “כנפיים” אורית אגמי   054-7722238

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר