מגזין לוטן לתרבות ואמנות, יוני 2012, תחרות צרצר פיס

כתובת אינה ידועה 

תחרות “צרצר פיס” של מפעל הפיס לכתיבת סיפורים ב-140 תווים בפייסבוק תתמקד השנה בכתיבת המכתב הקצר בהנחייתם של הסופרים אלכס אפשטיין ודורית רביניאן. הפרס הראשון לגולש המצטיין: 15,000 ₪. אז מה קורה כשמחברים מכתבים עם רשתות חברתיות?

מכתבים היו מראשית ההיסטוריה אמצעי תיווך עיקרי בין בני אדם אך בעידן הסלולארי, האינטרנט והרשתות החברתיות נדמה כי תם עידן המכתבים. מה קורה כשבכל זאת מנסים לחבר אותם יחד?

מפעל הפיס משיק זו השנה הרביעית ברציפות תחרות לכתיבת סיפורים קצרצרים ב- 140 תווים, תחת השם “צרצר פיס”, במטרה לעודד שימוש מקורי ויצירתי בשפה העברית. זו השנה השנייה בה תתקיים התחרות בפייסבוק, לאחר שהתבססה בשנתיים הראשונות על הודעות SMS. השנה התחרות תעסוק בכתיבת מכתב, במסגרתה גולשים בפייסבוק יכתבו מכתב קצר בשפה העברית שאורכו לא יעלה עד 140 תווים. ניתן יהיה לשלוח צרצורים לאתר גם באמצעות סמארטפונים וטאבלטים. צוות שופטי התחרות יורכב מפרופסור מוקי רון, יונתן יבין ונועה בן ארצי.

אחד השינויים המהותיים השנה הוא הדגש הגדול המושם על הפן האיכותי, לעומת הצד הכמותי הנמדד בכמות הלייקים לכל סיפור. ברוח השינוי, נוסף לתחרות גם חידוש מרענן בדמות המנטורים, אלכס אפשטיין ודורית רביניאן, אשר יתנו דוגמאות של צרצורים/מכתבים מהעולם, יתייחסו ויציפו צרצורים מעניינים שנכתבו, טיפים לכתיבה קצרה והגיגים נוספים, לכל אורך התחרות. המנטורים יהיו זמינים במהלך היום לגולשים אשר ירצו לפנות אליהם לקבלת פידבק.

במסגרת התחרות שתחל ביום שני, 25.6 ותסתיים ביום ראשון 8.7 בחצות, יתקיימו 2 מסלולים, כאשר הגולשים יוכלו לבחור אם להשתתף רק באחד מן המסלולים או בשניהם ולהעלות סה”כ 10 צרצורים בשני המסלולים גם יחד.

המסלול המרכזי של התחרות מכונה “מסלול השופטים” ובו תיערך תחרות המכתב הקצר ב-140 תווים. במסלול זה ידורגו המכתבים על ידי חבר השופטים בלבד, ללא השפעת הגולשים ולבסוף יבחרו שלושת המכתבים הקצרים שיזכו לדירוג השופטים הגבוה ביותר על פי התאמה לפורמט, מקוריות ואיכות.

הזוכים בשלושת המקומות הראשונים במסלול השופטים יקבלו פרסים יקרי ערך: פרס ראשון 15,000 ₪, פרס שני 10,000 ₪, פרס שלישי 5,000 ₪

במסלול השני, הנקרא “מסלול הגולשים”, יוזמנו הגולשים באתר התחרות, בין אם העלו מכתבים שכתבו בעצמם ובין אם לאו, לדרג את המכתבים שהועלו על ידי המשתתפים במסלול זה על ידי לחיצת “LIKE”. כל גולש יהיה רשאי לסמן “לייק” מדי יום למספר צרצורים בלתי מוגבל, לא יותר מ”לייק” אחד לכל צרצור. כמו כן, הגולש לא יוכל לדרג את הצרצור שלו עצמו באתר התחרות.

בסיום מסלול הגולשים יבחרו 10 צרצורים שזכו למספר ה”לייקים” הגדול ביותר אשר יזכו בשוברים בשווי 500 ₪ לכל זוכה למימוש לקניית ספרים.

השנה גם יקיים מפעל הפיס שיתוף פעולה עם “הגלויה של שלי”, במסגרתו יודפסו למעלה מ- 30,000 גלויות שיופצו בפריסה ארצית בבתי קפה, מוסדות אקדמיים ועוד.

אין ספק כי ההחלטה של מפעל הפיס להתמקד ברשת החברתית פייסבוק ולהתאים את אתר התחרות לסמארטפונים וטאבלטים, תאפשר ליותר אנשים לקחת חלק באתגר כתיבת הסיפורים, בדירוג שלהם ובהחייאת השפה העברית.

חזרה לחדשות ועדכונים