מגזין לוטן לתרבות ואמנות, מאי 2012, בית האמנים מציג

קשרים והקשרים, תערוכתו של גד אולמן 

תערוכתו האינטימית של האמן גד אולמן מציגה רישומים בפחם על מצע של קרטונים גדולי מידות, ומפגינה את שליטתו הווירטואוזית בטכניקת הרישום, בד בבד עם עומק רגשי רב ואקספרסיביות. התכנים בתערוכה טעונים בדימויים בעלי הקשרים תרבותיים ומיתולוגיים, בהם רקום ההיבט האישי בחייו של האמן. פתיחת התערוכה תתקיים ב- 14.6.2012 בשעה 20:00 בבית האמנים בתל אביב

אוצר: אריה ברקוביץ’

בצילום: אולמן לצד עבודתו “המח”  

לפי אריה ברקוביץ’, אוצר התערוכה, התכנים של אולמן טעונים בדימויים בעלי הקשרים תרבותיים ומיתולוגיים, בהם רקום ההיבט האישי בחייו של האמן. בעבודותיו החדשות המוצגות תערוכתו החדשה והבלתי צפויה, “קשרים והקשרים”, מוותר אולמן על אפקטים מעולם העיצוב לטובת אמת פנימית לא מתחנפת לאופנות וטרנדים חולפים.

בתערוכה “קשרים והקשרים” מציג גד אולמן, אמן בעל וותק רב שנים, רישומים קלאסיים המהווים מעין יומן אישי. ברקוביץ’ מוסיף כי “למרות שהנושא המרכזי שמעסיק אותו זה שנים הוא הים, שאמור לבטא חופש ושחרור, גד אולמן רואה בו סבך אלגורי של קווים מתפתלים לכדי פקעת חובקת (חבלים ומצופים), ספק מגינה ספק חונקת שיש רצון עז לצאת ממנה אל החופש האמתי לפרוש כנפיים ולעוף כמו ציפור דרור.”

טכניקת העבודה של אולמן בתערוכה מציגה רישום קלאסי בפחם ועפרון המתאפיין בקוויות עשירה ועובי משתנה באופן המזכיר את אופי הרישום של גדולי הרנסנס ובו ניתנת חשיבות זהה לקווים אך גם למחיקתם (“עבודת המחק הינה שוות ערך לעבודת העיפרון והפחם” כך לפי אולמן). יחד עם זאת, כותבת ד”ר נאוה שדה בטקסט המלווה את התערוכה “הרישום המיומן אינו העיקר בתערוכה זו, אלא מהווה אמצעי או שפה למסירת תכנים טעונים בדימויים בעלי הקשרים תרבותיים ומיתולוגיים בהם רקום ההיבט האישי בחייו של האמן”.

הרישומים מופיעים על גבי קרטוני אריזה פרושים או על דפנותיהם החיצוניים, המוצבים בחלקם כפסלים של ממש, “דלי חומר” אך עשירי תוכן – כך הם הופכים למייצבים תלת ממדיים בחלל. כמו כן, חתך אולמן בדפנות של אריזות מסכי טלוויזיה והעניק בכך ערך לאריזות הממוחזרות, מתוך התייחסות לתרבות הצרכנית ומתוך התחייבות שאולמן לקח על עצמו להימנע מהשלכת חומרים ולנצלם עד תום. צורך זה נובע בחלקו מההיסטוריה הפרטית של אולמן ולצורך של משפחתו לשמור בקפדנות על חפציהם לאחר עלייתם לארץ, כולל גרוטאות, מסמרים חלודים ובדלי חבלים, בקופסאות קרטון גדולות כקטנות. אולמן מכנה זאת “תרבות הקרטונים”.  בנוסף, מהווה השימוש במצע הקרטון גם חיזוק משמעותי לתחושת חוסר המוצא והכניעה לגורל הבלתי נמנע, מעצם היותו חומר מתכלה וחסר יציבות.

הדמויות המופיעות בתערוכה, מהוות רובן ככולן אלגוריות למצבו של המין האנושי, אך גם ואולי אף בעיקר, לחיפושו המתמיד ולתהיותיו של אולמן עצמו בנושאים כגון הישרדות ואופטימיות. בעבודה “מגלה המתכות” למשל, דמותו של מגלה המתכות מלופפת ברצועות ובחבלים, קשרים על גבי קשרים והיא עוסקת בחיפוש אחר מטמון שאבד. בעוד שהחיפוש הינו סיזיפי וחסר תכלית, עצם קיומו הינו בעל משמעות: החיפוש אחר מקורות והקשרים באשר הם, פיזיים, רוחניים, תרבותיים ומיתולוגיים, אשר יעניקו משמעות לחיים בעולם בו אבד התום ואינו קיים עוד.

“באמצעות דמויות מיתולוגיות כאנדרומדה הקשורה בחבלים לסלע, איקרוס התלוי בין שמים לארץ וטיטאנים הכלואים במצבים סיזיפיים ובלתי אפשריים” כך לפי ד”ר שדה “מכניס אולמן את הצופה למסע מרתק היוצר רבדים עמוקים במערכת של קשרים והקשרים אינטלקטואלית.”

גד אולמן הוא אמן רב תחומי, שיצירתו באמנות הפלסטית הייתה משולבת לאורך כל השנים בעבודה בעיצוב, בתקשורת ובהצבת אמנות במרחב הציבורי . אופן עבודתו של אולמן, בכל אחד מתחומי ההבעה בהם התמקד לאורך השנים, התאפיין תמיד בחקירה, משל היה גאוגרף או אנתרופולוג המעמיק אל תוך הדברים, שולה את חומריו באמצעות כלים כמו צילום או וידאו ומכניס לתוכם לאחר חקר מעמיק את חזיונותיו, דמיונו ורגשותיו. כך למשל, יוצא אולמן מעיסוקו בים ובדמויות של חוף גורדון בת”א אותן חקר משך שנים רבות והופך אותן למוטיב אלגורי. כך למשל מציג האמן את דמותו של אקרוס הנוסק אל על, אלא שבניגוד לקורותיו במיתולוגיה, הוא בוחר להטיס אותו אל עבר החופש, הדמיון וההתפתחות ומציב את גופו השרירי והכבד מעל למים, כשמבטו מופנה כלפי מעלה. בכך נותן האמן ביטוי למוטיב חזק נוסף החוזר בעבודותיו-תעופה.

בעקבות חוויות אישיות ואמוציונליות אותן עבר בעת האחרונה, מציג כאן אולמן דמות אמן שונה מבעבר; ממוקדת יותר, מדויקת ורוחנית. בקבוצת העבודות החדשה, ויתר גד אולמן על רוח השובבות המוכרת שלו. אלמנטים משחקיים ואפקטים מעולם העיצוב נעלמו לטובת אמירה אישית ואמת פנימית לא מתחנפת לאפנות ולטרנדים חולפים.

לקטלוג התערוכה “קשרים והקשרים” לחצו כאן>>

לעבודות נוספות מהתערוכה לחצו כאן>>

פרטים נוספים על התערוכה :

פתיחה: יום ה’ 14/6/2012 שעה 20.00

נעילה חגיגית ומסיבת יום הולדת לאמןמוצאי שבת 7.7.12 בשעה 20.00

שיח גלריה:

שבת, 16.06.12 ב-11.00 לפנה”צ

שישי 22.06.12 ב-11.00 לפנה”צ

שישי 29.06.12 ב-11.00 לפנה”צ

שעות הפתיחה של הגלריה:

ימים ב’-ה’: 10:00 – 13:00 ו- 17:00 – 19:00 

ימי ו’: 10:00 – 13:00

ימי ש’: 14:00 – 11:00

יצירת קשר:

בית האמנים – אלחריזי 9, תל אביב

03-5246685

artassoc@012.net.il

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר