מגזין לוטן לתרבות ואמנות, מאי 2012, מוזיקה ואמנות פלסטית

חיוך מתוך הבכי 
אורי רז, אמן אקלקטי ופוסט מודרני הוציא דיסק חדש בו הוא ממיר את שירתו הכתובה ואת ציוריו ליצירות מוזיקליות

צילום: עידן זליקוביץ’ 

אורי רז מצייר מאז שהוא זוכר את עצמו. עוד בתחילת דרכו כצייר, החל לחוש צורך עז להשתמש במילה הכתובה בתור זרם תת הכרתי וכחלק בלתי נפרד בתהליכי הגיבוש של ציוריו. למעשה החל לכתוב שירה כבר בהיותו כבן 16, כחלק מהתהליך הראשוני של יצירת ציוריו ואלו כוסו בשכבות של צבע על גבי בדי הציור. מאוחר יותר, מצא רז טעם לייצר הפרדה בין ציוריו לשירה פרי עטו והחל להעתיק למחברות את השירה שנבעה על הבדים. מנקודה זו ואילך החל רז לכתוב שירה ולפתחה כערוץ הבעה נפרד לחלוטין מציוריו.

רז החל ללמוד באופן עצמאי את רזי השירה הכתובה. במהלך שירותו הצבאי כתב שיר בעמדת השמירה ולעת ערב באוהל שמע את חברו, אשר הספיק להלחין את השיר, שר ומנגן אותו. רז, שלא האמין מעולם שניתן להלחין את שיריו, נוכח אחרת והקליט את השירה והלחן.

לימים, חברו יונתן שפירא, הכיר לרז את המוסיקאי יובל חבקי. רז ויובל הקליטו אלבום משותף בשם “חלום שבור”, בו דקלם אורי את שירתו על רקע העיבודים המוזיקליים של חבקין. לקראת תערוכת יחיד של רז, האוצרת דורית ראשוני מנדל הציעה לתת למוזיקאית גליה לוי שגיא להלחין משיריו ולשיר אותם באירוע הפתיחה. כך נוצרו חמישה שירים נוספים, אשר היוו את תחילת הדרך של האלבום הנוכחי, “חיוך מתוך הבכי”.

אורי החל ליצור קומפוזיציות על סקלת התדרים בה מתקיימים צבעים וצלילים ולהמיר את שירתו הכתובה ואת ציוריו ליצירות מוזיקליות. חבקין הכיר לרז את אחיו ליאור, שהיה חבר בלהקת רוקנרול ישראלית בשם Bedtime Story””, עליה נמנו אורפז אגרנוב ואלון לאון הלל. יחד רז, אורפז ואלון נכנסו לתהליך הפקה ויצירה שנמשך על פני 6 שנים, כאשר הקונספט שגובש בדיסק נותן דגש על הטקסטים ועל השירה. 

לאתר האינטרנט של הדיסק ולהאזנה למספר שירים לחצו כאן>>

“חיוך מתוך הבכי”

אורי רז (פליי רקורדס)

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר