מגזין לוטן לתרבות ואמנות, מאי 2012, מוזאון ישראל מציג

הבהלה לזהב הלבן 

מוזיאון ישראל גאה להציג את התערוכה “זהב לבן” המציגה 500 מטבעות מהקדומים ביותר בעולם בפעם הראשונה, באגף לארכיאולוגיה

התערוכה תציג עד ה- 30 במרץ 2013

אוצר: דר’ חיים גיטלר

המטבעות הראשונים בעולם היו מטבעות שמקורם במושבות מסחר יווניות באזור מערב טורקיה של היום, החל במאה ה–7 לפני הספירה. הם היו עשויים סגסוגת של זהב וכסף וזכו בימי קדם לכינוי “זהב לבן”. איכותם האמנותית אינה נופלת כהוא זה ממטבעות מאוחרים יותר, וסיפור היווצרותם חושף רובד נוסף מתרבות יוון הקדומה, אשר נודעה באיכויות הפיסול והציור שלה.

הודות לנדיבותם של שני אספנים פרטיים, ניתנה למוזיאון ישראל ההזדמנות להציג לראשונה לציבור הרחב קבוצה של חמש מאות יצירות מופת זעירות, המופיעות במטבעות אלקטרוּם קדומים (סגסוגת של זהב וכסף), הדומים לגושי מתכת גולמיים.

התערוכה זהב לבן: המטבעות הקדומים בעולם הקטלוג שלה וחוברת ההפעלה לילדים הנלווים אליה, מעניקים לצופה אפשרות להתבונן מקרוב בשחר ימיו של ייצור המטבעות וזורים אור על סיפורו של אחד החידושים החשובים ביותר בתולדות האנושות. למטבעות האלקטרום הקדומים נודעת חשיבות לא רק מן הבחינה ההיסטורית, כי אם גם על שום יופייָם המופלא. מגוון הנושאים העשיר המוצג בהם משקף היטב את התפתחותה של אמנות יוון הקדומה למן המאה השישית ועד למאה הרביעית לפני הספירה, וחושפים אותנו אל עולם איקונוגרפי עתיק.

הקדומים במטבעות נטבעו כאמור בסופה של המאה השביעית לפני הספירה במערב אסיה הקטנה (כיום טורקיה), אזור בו שגשגו ערים יווניות רבות. עד מהרה התפשט העיסוק בייצור מטבעות ממערב אסיה הקטנה אל יוון ואל אייה, אף ששם העדיפו מטבעות עשויים כסף.

בין המוטיבים המופיעים במטבעות הראשונים ניתן למצוא אריות, גריפונים, שוורים, ספינקסים, דמויות אלים וכן סצינות שנלקחו מן המיתולוגיה היוונית ודמויות אלים הלובשות דמות אדם.

אוצר התערוכה דר’ חיים גיטלר, אוצר למטבעות במוזיאון ישראל, ירושלים.

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר