מגזין לוטן לעסקים ולייף סטייל, אפריל 2012, אלטרנטיבי

נפלאות החלום

לפעמים אנחנו מתעוררים שטופים בזיעה קרה, לפעמים עם אור בעיניים. זה לא בן/בת הזוג, אלו החלומות. לפעמים כמו שהגיעו כך נגוזו, לעתים אינם מרפים. ואז עולה התהייה, מדוע בכלל צריך אותם? איך הם עוזרים לנו בחיי היום יום?

יעל תורג’מן מאמינה שבידיה הפתרון לדילמה. שנים הקדישה לחקר הנושא והעלאתו בכתובים. התוצאה הינה ספר מהודר בהפקה עצמית, “נפלאות החלום – דרך מעשית לפתרון חלומות”, 350 עמוד.

יעל היא תושבת רמת הגולן, ילידת 1962, נשואה ואם לשניים. בעלת תעודת הוראה ורקע בלימודי פסיכולוגיה, חוקרת את החלומות מאז שנת 2006.

“הגעתי לחלומות מתוך התעניינות אישית”, פותחת יעל סיפור מרתק.
“באחד האתרים ברשת האינטרנט חיפשו מנהלת לפורום חלומות. הצעתי את עצמי וקפצתי למים. תוך ניהול האתר, אנשים הפנו אלי חלומות והיה עליי לפרש אותם. לצורך העניין קראתי ספרי חלומות שונים, ביניהם את כתביהם של פרויד ויונג. ניסיתי באמצעותם לפרש את החלומות וראיתי שזה לא בדיוק זה. מה שהם אמרו על פירוש חלומות לא בדיוק עובד. לכן החלטתי לחקור את הנושא בעצמי. שאלתי את הפונים לפורום מה קרה בחייהם, מה התרחש אצלם לפני שחלמו, מה הם חשבו, מה עבר עליהם וגם שאלות בהתאם לחלום. כאשר התקבלו תשובות, מצאתי קשר בין המתרחש אצלם במציאות לבין חלומותיהם. בדרך הזו הצלחתי להבין מהו הטריגר שיצר אצלם את החלום ולהגיע אל הרגשות שלהם, הבעיות והדברים המטרידים אותם במציאות. דרך פירוש החלום ניתן לעזור לחולם ולתת לו עצות.

כאשר הצטברו כ- 1500 חלומות, ויותר, התחלתי למיין אותם לפי האלמנטים והפריטים המצויים בהם. למשל, חלומות עם בעלי חיים, חלומות על בריחה, חלומות על זוגיות. התחלתי לבדוק אותם ולהשוות ביניהם, על מנת לאתר את המנגנונים הפנימיים של החלום ולהבין את המשמעות הסמלית שלהם, מעבר למה שכבר פירשתי לחולמים. בדרך הזו הצלחתי ללמוד את שפת החלום, המהות שלו, החוקיות שלו ואת הדרך שבה החולם יוצר את החלום מהנפש שלו. פיתחתי תיאוריה מסוימת ודרך לפרש את החלומות”.


מה את אומרת על הסמלים שבחלומות?

“לסמלים אני קוראת תבניות סמליות, כי הסמלים בחלומות שונים במשמעותם מאלה שאנו מכירים במצב ערות. אם ניקח למשל את הדגים, בערות הם מסמלים פריון. בחלום הם מבטאים ויכוח או סכסוך במערכת יחסים. הנפש שלנו היא שיוצרת את הסמלים על פי המטענים הפנימיים שלה. מטענים אלו יכולים להיות משותפים לכלל בני האדם, לכן נוכל למצוא תבניות סמליות שהן אוניברסאליות, לעומת כאלה שהן אישיות. יש לציין שפירושי הסמלים על פי הגישה שלי שונים לגמרי מכל פירוש אחר שישנו בספרים אחרים”.


בשביל מה בכלל לפרש חלומות?

“לא חייבים לפרש חלומות. אפשר לשכוח מהם. למי שמפרש את חלומותיו זה עשוי לעזור לו ללמוד על עצמו, לראות אלו רגשות מנהלים אותו, מה מפריע לו, מה מטריד אותו. פעמים רבות אנחנו מסתירים את הרגשות שלנו, לא נותנים להם ביטוי. החלומות חושפים אותם ומאפשרים לנו לעמוד מולם”.


מה בדיוק מכיל הספר?

“את המחקר שעשיתי, שאינו במסגרת אקדמית, אך איש לא יצר כמוהו עד כה. אני מובילה את הקורא צעד אחר צעד איך לפרש חלומות. בספר יש כ- 120 דוגמאות של חלומות. כל קורא יכול למצוא בו את החלום שלו, ולהבין איך לפרש את חלומותיו. בנוסף אני גם עורכת קורסים דרך האינטרנט, בהם אני מלמדת את נושא החלומות. אשמח להעניק לקוראים מתנה, חוברת סמלים שיצרתי, בהם פירושי הסמלים על פי הגישה שלי”.
לקבלת החוברת לחץ כאן.

לכניסה לאתר נפלאות החלום לחץ כאן.

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר