מגזין לוטן לעסקים ולייף סטייל, אוגוסט 2012, אסתטיקה

אקנה – דרכים להתמודדות
כבני אדם אנו חשופים לשינויים רבים בימי חיינו הניכרים פעמים רבות בפנים ובעור. אקנה הוא אחד הסממנים הבולטים ביותר לשינוי הורמונאלי, כמו גם לשינוי באורח החיים הסדיר. התופעה מתבטאת בנגעים דלקתיים והיא נפוצה ורחבת היקף, בעיקר בקרב בני נוער. כיום ניתן למזער ולרפא אקנה באמצעות טיפול המשלב רפואה וקוסמטיקה. על הטיפולים השונים בכתבה הבאה

מאת: עידית גור, מייסדת ובעלים של רשת של “איב סנטר, בית הספר למקצועות הקוסמטיקה”

האקנה הינה מחלת עור של זקיק השערה ושל רקמת בלוטות החלב שמצדדיו ומקורה בייצור עודף של קרטין, אשר סותם כפקק את פתח המוצא של זקיק השערה ובהתאם גם את צינור הניקוז של בלוטות החלב.

כ – 60% עד 80% ממקרי האקנה מופיעים במהלך גיל ההתבגרות, מגיל 13 לערך ונעלמים בהדרגה עד גיל 30. זו תופעה הנחשבת שכיחה יותר בארצות חמות ובקרב גברים.

שלושה שלבים עיקרים בהתפתחות האקנה:

1. פגיעה בהתקרנות הנורמלית של זקיק השערה הגורמת לסתימתו.

2. הפרשה מוגברת  של בלוטות החלב המצטברת בזקיק השערה.

3. היווצרות נגעים:

א. ראשים שחורים המעידים על חסימתו של פתח זקיק השערה

ב. ראשים לבנים (מופיעים במידה ופתח הזקיק נשאר חסום), כאשר אלה חודרים לעומק הרקמה ומתקבלים כגוף זר המעורר את תגובת המערכת החיסונית. התגובה מתבטאת בהתרחבות כלי הדם והסננה של תאים לבנים הגורמים להופעת – פפולה. הפפולה אינה חודרת לעומק הרקמה ויכולה להעלם מבלי להשאיר צלקות.

ג. ישנם מקרים בהם הפפולה יכולה להזדהם ע”י חיידקים המצויים בעור ולהפוך לתא דלקת חיידקי המכיל נוזל מוגלתי. כאשר התאים הדלקתים אינם חודרים את שכבת האפידרמיס, הם יכולים להירפא ללא סימנים או צלקות . במידה והם אכן חודרים את שכבת הדרמיס, יהפכו תאי הדלקת לציסטות וישאירו סימן על העור, עד היעלמותם לאחר מספר שבועות.

בתקופות כגון :גיל ההתבגרות, גיל המעבר, היריון, ימי המחזור החודשי ומחלות הורמונליות אחרות בהן חלים שינויים בפעילות ההורמונלית, תתכן התפרצות או החמרה של תופעת האקנה. בנוסף לשינויים הורמונליים ישנם גורמים נוספים המחמירים או גורמים להתפרצות של מחלת האקנה : חיידקים , תורשה , מתח נפשי ,הפרעות בדרכי העיכול, פגעי מזג האוויר (בעיקר בחודשי החורף), ורגישות יתר לחומרי מזון או חומרים כימיים, ביניהם רגישות למוצרי קוסמטיקה שומניים במיוחד .

כיצד מטפלים באקנה
בכדי להתאים לאדם את הטיפול היעיל ביותר, יש צורך בסקירת אורך החיים, מיפוי סדירות ואיכות התזונה, בדיקת רגישות למזונות מסוימים או לחומרים כימיים  ואבחון גורמים תורשתיים.

כיום ישנן מספר דרכים בהן ניתן לטפל ואף לרפא אקנה. יש לזכור מספר כללי יסוד בכדי למנוע החמרה של התופעה ולשפר את איכות הטיפול: הקפדה על תזונה סדירה ואיכותית והימנעות ממאכלים שמנים ולא מזינים, שמירה על היגיינת האזור הנגוע באמצעות שטיפה תדירה של האזור, החלפת מצעים ומגבות, שטיפת הידיים והימנעות מחיטוט בנגעים.

טיפולים דיאטטיים:
הקפדה על ארוחות סדירות לייעול המטבוליזם והימנעות ממאכלים הגורמים לרגישות כגון: שוקולד, מטוגנים ומאכלים המעילים יוד (פירות ים).

טיפול תרופתי – בכל סוגי הטיפול התרופתי יש להיוועץ ברופא טרם תחילת הטיפול!
טיפול תרופתי יכול להתבצע במגוון דרכים ועוצמות שונות. נשים הסובלות מאקנה יכולות למשל ליטול גלולות למניעת הריון המסייעות באיזון ההורמונאלי. כמו כן סטרואידים במינון נמוך ולתקופה קצרה יכולים לסייע בריפוי, אולם חסרונם טמון בתופעות הלוואי הקשות.

אנטיביוטיקה מסוגים שונים גם היא מסייעת בהפחתת הדלקת התת-עורית ומינונה נקבע ע”י רופא ובהתאם לחומרת האקנה. הטיפול התרופתי הנפוץ היותר כיום הינו באמצעות תרופת מרשם בשם רקוטן, המשפיעה ישירות על גורמי האקנה ופועלת לאורך כל שלבי המחלה. חשוב לדעת כי לטיפול התרופתי באמצעות רקוטן תופעות לווי רבות ויש לקבל ייעוץ מרופא או קוסמטיקאית כיצד להתגונן מפני תופעות אלו.

טיפולים כירורגיים:
טיפולים אלה מתחילים עם דעיכת המחלה ומטרתם לטפל בנגעים ובצלקות שנותרו על העור.

טיפולים קוסמטיים:
טיפולים קוסמטיים עבור הלוקים באקנה משלימים את הטיפול הרפואי ומסייעים בשמירה על היגיינת הפנים, חיטוי העור, ניקוז הנגעים, המרצת זרימת הדם והרגעת העור.

לסיכום נאמר כי לתופעת האקנה הלא נעימה גורמים אפשריים רבים ומגוונים, אולם כיום מוצעות מספר שיטות לטיפול והתמודדות עם המחלה, כפי שפורט כאן. הטיפול הטוב ביותר הנו כזה המשלב בין קוסמטיקה ורפואה, כשני טיפולים המשלימים זה את זה. חשוב לזכור כי שמירה על תזונה נכונה והיגיינה ברמה גבוהה הינם אקוטיים גם כן להצלחת הטיפול.

_______________________________________________________________________________________

הכותבת היא עידית גור המייסדת והבעלים של רשת בתי הספר “איב סנטר-בית הספר למקצועות הקוסמטיקה ” הממוקמים ברעננה וברחובות. עידית גור היא בוגרת מדעי הבריאות מטעם אוניברסיטת בר אילן, בעלת תעודת קוסמטיקאית בכירה ותעודת הוראה מטעם CIDESCO העולמי. בית הספר “איב סנטר” הוא  היחידי בארץ המעניק תואר בינלאומי בתחום הקוסמטיקה, תחת התקן העולמי המחמיר ביותר של סידסקו (CIDESCO) המקפיד על הכשרת הקוסמטיקאיות המקצועיות ביותר.

חזרה לחדשות ועדכונים