מגזין לוטן לעסקים ולייף סטייל, אוגוסט 2012, ביקור מלכותי

אוטומפו – מלך כס הזהב
מלך האשנטי מגאנה, המלך אוטומפו אוסיי טוטו ה-2, הגיע לביקור רשמי ראשון בישראל במהלך חודש יולי, כאורח הרשמי של הגלריה ללימודי אפריקה וקרן ויטל. במהלך הביקור סייר המלך במקומות ובאתרים המקודשים לשלושת הדתות ונפגש עם אישי מפתח ישראליים

המלך אוטומפו אוסיי טוטו ה-2 הוא שליטה של ממלכת האשנטי אשר בליבה של מדינת גאנה המודרנית, המונה למעלה מ- 12 מיליון נתינים. הממלכה היוותה את האימפריה הגדולה ביותר בהיסטוריה של גאנה ושלטה באזור מתחילת המאה ה-18 ועד סוף המאה ה-19, אז נכבשה בידי הבריטים. עם הכרזת העצמאות של גאנה, בשנת 1957, הוכרה ממלכת האשנטי כתת-מדינה מסורתית שמעמדה מוגן ע”י החוקה של הרפובליקה הגנאית. בני האשנטי הם הקבוצה האתנית הגדולה ביותר בגאנה ומלכם הוא אמנם בעל מעמד טקסי בלבד, אך השפעתו בהלכי המדינה מרובה.

אוטומפו אוסיי טוטו ה-II הוא האשנטנה ה-16 השולט בממלכה משנת 1999. מלך האשנטי הוא בוגר אוניברסיטת קיימברידג’ בניהול משאבי אנוש ועבד בעבר באנגליה ובקנדה, עד שהחליט לשוב לגאנה ולהקים חברת תחבורה פרטית. לאחר פטירתו של קודמו על כס המלכות, נבחר מתוך תשעה מתמודדים אחרים לתפקיד ובחר לעצמו את השם אוסיי טוטו ה-2, על מנת לסמל את נחישותו להפוך לממשיך דרכו של האשנטנה הראשון –  Osei Tutu . המלך מכונה גם “מלך כס הזהב” (THE GOLDEN STOOL), בשל היותה של גאנה אחת מיצרניות הזהב הגדולות בעולם. מאז המלכתו, מתגורר המלך בעיר קומאסי. הוא חובב ספורט נלהב המבלה שעות רבות במגרשי הגולף בעיר ומתעניין גם במחשבים, תוך ניסיון להגביר את שימושם במערכת החינוך ברחבי הממלכה.

לישראל הגיע המלך בפעם הראשונה כאורח הקרן להשקעות חברתיות באפריקה, ויטל-קפיטל, בראשות איתן סטיבה והגלריה ללימודי אפריקה. המלך זכה לקבל את הויזה הראשונה שהונפקה ע”י שגרירות ישראל בגאנה שנפתחה בשנה שעברה, לאחר 38 שנים בהן לא הייתה כלל שגרירות ישראלית במדינה.

__________________________________________________________________________________________

הגלריה ללימודי אפריקה הינה גלריית אמנות חדשה אשר שמה לה למטרה לקדם את האמנות האפריקאית בישראל ולחשוף את הציבור לתרבויות השונות ביבשת  אפריקה. הגלריה שוכנת במשרדי חברת ‘סטב אחזקות’, משרדו של איתן סטיבה, טייס במיל’ ואיש עסקים אשר החל לפעול לפני כשלושה עשורים ביבשת אפריקה ומאז נשבה בקסמה.

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר