מגזין לוטן לעסקים ולייף סטייל, אוגוסט 2012, שיווק באינטרנט

קידום אתרים 3.0תומר_קנול
עולם הפרסום של המחר ובמידה רבה גם זה של היום כבר לא מתנהל כפי שהכרנו בעבר: אינטראקטיביות ותפוצה רחבה ואיכותית הם שם המשחק הנוכחי. על קידום 
אתרים אורגני לעומת ממומן

מאת: תומר קנול מנהל מחלקת השיווק EKDESIGN

בשנים האחרונות, הביאה איתה מהפכת האינטרנט שיטות פרסום ושיווק חדשות ואינטראקטיביות, המתנהלות רובן ככולן ברשת. כשהיה עוד בחיתוליו, כללו שיטות פרסום אלו שתילת באנרים באתרים פופולריים, כשכל הקלקה עליהם הובילה לאתר של העסק אותו הבאנר פרסם, שם יכול היה המשתמש להזמין את המוצר/שירות המדוברים. כיום, מדובר כבר בעולם מסועף ומורכב הרבה יותר, המתחיל כבר בעת בניית אתר האינטרנט ועיצובו, כך שיהיה מותאם אישית לאופי העסק אותו האתר מתעתד לייצג.

אחד התחומים הנחשבים לחמים ביותר כיום הוא קידום אתרים, תחום שהחל להתפתח לאחר שהתגבשה ההבנה כי בכדי להתמודד עם גודש המידע שקיים ברשת האינטרנט, הגולשים שמים את מבטחם, כמעט באופן מוחלט, במנועי החיפוש השונים. התנהגות זו הובילה לכך שבכדי שאתר כלשהו יהיה מוכר ויזכה לתנועת גולשים, יהיה עליו לעמוד בקריטריונים השונים שמנועי חיפוש אלו פועלים על-פיהם, על מנת לדרג את תוצאות החיפוש או לחלופין לפנות אליהם ישירות בתשלום. בהתאם לכך, קידום אתרים מתחלק לשני סוגים מרכזיים: קידום אורגני וקידום ממומן.

קידום אתרים אורגני

המושג קידום אתרים אורגני מתייחס למאמץ של מקדם האתרים (איש מקצוע המתמחה בשיווק מקוון) לשפר את איכותו של האתר על פי הקריטריונים של מנועי החיפוש השונים, אשר משתנים תדיר. במילים פשוטות יותר, ניתן להגדיר זאת כניסיון לבנות/לשנות אתר מסוים, כך שימצא חן בעיני הגולשים ויציע להם מידע רלוונטי ואיכותי וכפועל יוצא, יהיה ראוי להופיע במיקום גבוה בתוצאות החיפוש האורגניות. מדובר במשימה מורכבת בפני עצמה, שכן לא רק שלכל מנוע חיפוש קריטריונים משלו, אלא שבכל מדינה ומדינה ישנם מנועי חיפוש פופולריים יותר, עליהם יש לשים דגש, מה שהופך את השיווק הגלובאלי למסובך מאוד לעיתים. קידום מסוג זה הינו יחסית ארוך טווח (מספר חודשים), אך ניתן ליצור בזכותו נוכחות חזקה לאתר ברשת ומיתוג תדמיתי מוצלח.

למעשה קידום אורגני משול לאנלוגיה הבאה: אם רשת האינטרנט היא הקניון הגדול בעולם, אליו ניתן להגיע בכל יום ובכל שעה, אזי לקניון זה מספר כניסות. השימוש בקידום אורגני ימקם את אתר האינטרנט בדיוק בכניסה לקניון ובכך למעשה ימצב את עצמו כעסק הראשון אותו הלקוחות יראו, כך שהסבירות היא גבוהה שהם יבקרו באתר הרבה לפני שיספיקו לראות את המבצעים וההנחות של המתחרים בתוך הקניון. לפיכך, קידום אורגני מתאים במיוחד לאתרים המספקים שירותים מסוימים או כאלו המוכרים מוצרי דגל ספציפיים.

קידום ממומן בגוגל

קידום ממומן, להבדיל מקידום אורגני, הינו ישיר יותר באופיו וכולל פנייה למנועי החיפוש בבקשה לקדם את האתר שלנו בכסף. תמורת תשלום מסוים, מנועי החיפוש מציבים מודעות קצרות על האתר בחלק העליון של תוצאות החיפוש, המודגשות בצבע מיוחד ובפורמט שונה ובולט יותר, המיועד למפרסמים המנהלים מסע פרסום מקצועי. בנוסף, ישנה גם אפשרות פרסום בצד שמאל של המסך, המיועדת עבור מפרסמים רגילים לפי שיטת מכרז; דהיינו מי שמשלם יותר מופיע גבוה יותר.

ישנן שתי שיטות תשלום שונות עבור מודעות אלו: תשלום על-פי הקלקה/כניסה של משתמש מהמודעה לאתר ותשלום לפי כמות הופעתן של המודעות עצמן. כל אפשרות נבחנת לפי מידת התאמתה לאופי הפרסום ולסוג המודעות המפורסמות, כשהמטרה היא לנצל בצורה נכונה את תקציב הקידום הממומן.

קידום מסוג זה מתאים יותר לאתרים המוכרים קשת רחבה של מוצרים, המעוניינים לפזר מגוון רחב של מודעות הפונות למגוון רחב של מילות מפתח. בניגוד לקידום אורגני, קידום ממומן הוא מהיר ומיידי ומביא מיד לתחילתן של תוצאות החיפוש.

_______________________________________________________________________________________________

חברת EKDESIGN מתמחה בבניית אתרים שיווקים ומפעילה מחלקת שיווק אונליין, המעניקה קשת פתרונות רחבה לכל סוגי הפרסום באינטרנט. בין לקוחות החברה תוכלו למצוא את:TOSHIBA, INDESIT , PHILIPS, WHIRLPOOL, אלקטרה, מ.ח.א., ביצורית, המי”ל מרכז הדרכה מטריקס, מסקלופדיה ורבים נוספים.

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר