מגזין לוטן לעסקים ולייף סטייל, אוגוסט 2012, מסעות בעולם

מסע יוצר לברלין
אבי וינוגרד, איש אקדמיה, יוצר ומומחה לתקשורת המונים, עורך מסעות ייחודיים בני 5 ימים לקבוצות קטנות של שוחרי תרבות לברלין, שהפכה ליעד מועדף על ישראלים רבים בשנים אחרונות

מאת: יעל לוטן

העיר ברלין שונה משמעותית מבירות אירופיות אחרות דוגמת לונדון, פאריס או רומא, שלא ניזוקו באופן משמעותי כמותה במלחמת העולם השנייה, אז נחרבה כמעט עד היסוד וחולקה בין מערב ומזרח. אבי וינוגרד, איש אקדמיה, יוצר ומומחה לתקשורת המונים, עורך מסעות מיוחדים של 5 ימים לעיר המרתקת הזו. לפי וינוגרד “תנאים אלו ונפילת החומה בשנת 1990 יצרו את האופי הכאוטי, המרגש והבועט של ברלין, הניזון בין היתר משילוב כמעט בלתי אפשרי בין מזרח ומערב, ישן וחדש, מתנאי מחייה זולים יחסית, ומסובלנות, שקיפות וסוציאליזם כערכים מובילים”. 

מה הפך את ברלין ליעד כל כך פופולרי בשנים האחרונות? 
“הגורמים אותם ציינתי עוררו נהירה חסרת תקדים של יוצרים צעירים מכל העולם, הנהנים מתנאי המחייה הנוחים, כאשר מאידך, נכנסו גם כוחות כלכליים ענקים ששינו את פני העיר במהלך של פחות מ-15 שנים. בשל כך ובסיוע הרוח הגבית של הגלובליזציה, הפכה ברלין בשנים האחרונות לאחד ממוקדי האמנות העכשווית המרכזיים בעולם”.

“כמי שעוסק בצדדים הקריאטיביים של  תרבות עכשווית, אני מבין מדוע הפכה ברלין אבן שואבת לשוחרי תרבות ויצירה עכשווית; יותר מ-4500 גלריות, אין סוף מוזיאונים הנחשבים לכמה מן הטובים בעולם, ושפע של אירועי מוסיקה, מחול ואופרה, מזמינים את המבקר בעיר לחוויה חד פעמית ומרגשת. זאת לצד אירועים רב-תרבותיים המשקפים את 70 התרבויות השונות של תושבי העיר, בעידוד  אידיאולוגי-ממשלתי ברוח ה’מולטי קולטי'”.

איך התחילו המסעות המודרכים שלך לעיר?
“הרומן שלי עם העיר החל כאשר סטודנטים שלי שמעו ממני סיפורים וראו תמונות שצילמתי במהלך ביקורי הרבים בעיר לרגל עבודה וביקשו ממני להראות להם את העיר כפי שאני חווה אותה. מספר מסעות לאחר מכן (אותם תיארו הסטודנטים כחוויית חיים חד פעמית) 
פתחתי את אפשרות היציאה למסע גם לקבוצות קטנות של ישראלים שוחרי תרבות”.

“במהלך המסע, אני מחבר בין קצוות העיר השונים באופן חדש ובלתי צפוי ומראה למשתתפים כיצד מתודות אותן פיתחתי בחשיבה יצירתית, הופכות בדרך זו ליישומיות, לא רק עבור יוצרים אלא עבור כל אחד. השיחות שמתעוררות בבית הקפה לאחר סיור בתערוכה שנויה במחלוקת או באתר אחר, ממחישות עבורי שאכן הצלחתי להעניק למשתתפים כלים חדשים וזמינים בהבנת אמנות בת-זמננו והאפשרות לקשור אותה עם חיי היום-יום”. 

מה הופך את המסע למיוחד על רקע טיולים מאורגנים אחרים לעיר?
“במסע, אנו מגיעים למקומות רבים שאינם נמצאים על מפת התיירות הצפויה; גלריות נסתרות בחצרות אחוריות של בניינים בעיר המזרחית, סקוואטים ומתחמי יצירה מדהימים, מבנים ארכיטקטוניים ייחודיים, חנויות עיצוב וסגנון חיים, חנויות מזון אורגני שונות ממה שאנו מכירים, חנויות לאופנת ויטאג’ ורטרו ואפילו חנויות סקס, שנראות כחנות גאג’אטים. כשרעבים, מסעדות יוקרה אינן היעד, אלא דווקא בתי אוכל מקומיים או מסעדות פועלים אקזוטיות. בערבים ניתן ליהנות מבילוי כיפי בגן בירה ברלינאי, במועדון ג’אז מקומי במזרח העיר או אפילו בבריכת מים מוסיקלית המציפה יותר מאשר ים המלח”.

“המסע הייחודי לברלין מהנה, מעורר לחשיבה חדשה, חוויתי ואינו מיועד בהכרח לבעלי רקע קודם באמנות. ייחודו טמון בכך שהוא חושף כיצד משתקף סגנון החיים בברלין במלאכת היצירה ועוסק בהבנת הקשר בין אמנות עכשווית לגרפיטי ולאמנות רחוב ולטרנדים של עיצוב רב תחומי ומוצרי צריכה יומיומיים. כך, הופכת האמנות נגישה יותר, ברורה וידידותית”.

המסע הבא לברלין ייערך ב- 30/8-3/9 ונותרו מקומות אחרונים!

לפרטים אבי וינוגרד: 050-5517581

 avi.vinograd2@gmail.com

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר