מגזין לוטן לעסקים ולייף סטייל, יולי 2012, עיצוב

צדקה מתחילה בבית
מה קורה כשחכמת הרמב”ם נפגשת עם פרשנות אומנותית? קופות הצדקה של האמן יוסי מתתיהו מדגישות את חשיבות מתן הצדקה מתוך בחירה ושמחה הנותנים

“ישנן שמונה דרגות של נתינה, האחת גבוהה מהשנייה”
רמב”ם, זרעים, חוקי צדקה, פרק 9-10

 שמונה קופות צדקה נוצרו בהשראת אמירה זו על ידי האומן היודאיקה יוסי מתתיהו מתוך הבנה כי מצוות הצדקה מסמלת פשטות וענווה ומהווה את התשתית לאורח חיים יהודי. צורת הקופות גאומטרית ובסיסית במתכוון, על מנת לשמור על פשטות וניקיון העיצוב, יחד עם מוטיב אחד חזק במיוחד של היד המושטת לצדקה.

הבחירה להשתמש בצבעים עליזים שמה דגש על התנועתיות והאינטראקציה בין האדם לאובייקט ועוזרים להדגיש את חשיבות מתן הצדקה מתוך שימחה ובחירה. הקופות מעוצבות כפסלים, כאשר כל פריט מקבל מימד נוסף של עומק מאחר ומכל זווית מתגלה מראה אחר.

גם כאן, בדומה למרבית עיצוביו של מתתיהו, בוחר האומן לשלב בין כתב רש’י לבין עיצוב מודרני וחדשני וליצור חיבור בין הישן לחדש, על מנת להדגיש את המשכיות הגישה היהודית לצדקה וחשיבות העזרה ההדדית בקהילה. חשיבה זו מקבלת דגש מיוחד באמרה העתיקה: “על שלושה דברים העולם עומד: על התורה ועל העבודה ועל גמילות חסדים”.

_____________________________________________________________________________________________

יוסי מתתיהו (40) הוא אמן יודאיקה עכשווית, יליד ירושלים ובוגר בצלאל (1999) במגמת צורפות ועיצוב. מתתיהו עוסק בתחום עיצוב מוצרי יודאיקה עכשווית מתוך מטרה להפוך את סממני היהדות לנגישים, חדשניים ומודרניים. לאחרונה נבחר יוסי לעצב את אות נשיא המדינה וכמו כן נבחר פריט מעיצוביו לשכון באופן קבע במוזאון ישראל, כחלק מתערוכת היודאיקה הקבועה במקום.

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר