מגזין לוטן לעסקים ולייף סטייל, יוני 2012, עסק משפחתי

שוטחים את סיפור חייהם

שלושה דורות, ניסיון עשיר ואהבה אינסופית למקצוע מרכיבים את חברת ‘האחים עיני’, אחת החברות הוותיקות בארץ לתיקון, שחזור וניקוי שטיחים, וילונות וריפודים. שימוש בטכנולוגיה המתקדמת בעולם, לצד סודות מקצוע עתיקים אשר עוברים במשפחה מדור לדור, משמשים את עובדי החברה עד היום ויוצרים שילוב ייחודי בין חדש לישן

סיפורה של חברת ‘האחים עיני’ הוותיקה התחיל לפני למעלה מ-70 שנה כאשר ב-1936 עלה מנשה עיני ז”ל לארץ מעירק. זמן קצר לאחר העלייה לארץ גורש עיני לסוריה על ידי האנגלים ששלטו בארץ, שם החל לסייע בהברחת יהודים לישראל מתוך אידיאולוגיה ציונית, במקביל לניקוי ותיקון שטיחים, מלאכה שבוצעה באותם ימים על מדרכות הערים והכפרים.

לאחר מספר שנים בסוריה, חזר עיני לארץ ובשנת 1950 פתח חנות תל אביבית לתיקון ושחזור שטיחים ומכבסה, כך התמקצע ברזי המקצוע ולמד כיצד לצבוע בדים, מאילו חומרים לרקוח גוונים שונים, באילו חוטים להשתמש ועוד. לימים, העביר עיני לארבעת בניו את כל הידע העשיר אותו צבר וב- 1978 החלו האחים עיני את דרכם כשותפים פעילים בעסק המשפחתי.

אחד התחומים בהם מתמחה החברה הוא טיפול בשטיחים עתיקים ויקרי ערך מירושות או מאספנים. לעומת שטיחים מודרניים הנצבעים בצבעים סינתטיים, בעבר הוכנו הפיגמנטים מפרחים, מינרלים או תבלינים שהיו בנמצא, כך שכאשר מגיע שטיח לשחזור, יש להתאים את הצבע החדש לזה של האריגה המקורית, מלאכה הדורשת מיומנות וניסיון רב.

אלמנט חשוב נוסף בכל הנוגע לשחזור שטיחים עתיקים הוא בחירת חוטי הצמר כך שיהיו זהים למקור. בכל שטיח משתמשים בצמר הנלקח מחלקים שונים בבעל החיים (בדרך כלל בצמר כבשים). באזור הבטן למשל הצמר עדין יותר, היות והוא לא נחשף לשמש ואילו באזורי הגב החשופים, הצמר עבה יותר. חשוב מאד לשחזר גם את החוט

המקורי, גם את הצביעה וגם את סוג הקשר הנכון. גם עובי האצבע של מי שארג את השטיח עלול להשפיע על הצפיפות שלו – ככל שהאצבע עבה יותר, כך הצפיפות נמוכה יותר.

במהלך השנים הרבות בהן קיימת החברה, שחזרו מנשה עיני ובניו מאות שטיחים עתיקים מהארץ ומהעולם וצברו אינספור סיפורים. את חלקם הסכים לחשוף לראשונה רוני עיני, אחד מהאחים המובילים כיום את העסק.

הדגל של הרצל

“לפני כשנתיים הגיע אלינו מאספן דגל אותו נתנו להרצל בקונגרס הציוני העשוי ממשי שזור עם חוטים מוזהבים, למטרת שחזור. הוא היה מלוכלך ומלא כתמים ומסתבר שסחרו בו סוחרי עתיקות במחיר נמוך מאד בגלל מצבו. בסוף התהליך הצלחנו להחזיר את הדגל למצבו המקורי”.

ההיסטוריה של ‘בצלאל’

“שטיחים יכולים להיות לעיתים גם כלי להעברת מסרים, כמו למשל במקרה של בית הספר לעיצוב ‘בצלאל’. כאשר הוקם לפני 100 שנים, אחת הדרכים לממן את פעילותו הייתה מכירת שטיחים עליהם היו ארוגים מוטיבים יהודיים, לקהילות יהודיות בחו”ל. בשנים האחרונות שחזרנו מעל ל-20 שטיחים כאלו”.

שטיח פרסי

“קיבלנו גם שטיחים שנארגו באירן והגיעו אלינו לשחזור על ידי סמי שאול. יהודי אירן דאגו לשלב מוטיבים יהודיים על השטיחים כמו ‘אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני’ ובמקרים אחרים השתמשו בכתב עברי הפוך על מנת להעביר מסרים מוצפנים בין חברי הקהילה”.

מאיטליה באהבה

“אחת הלקוחות הביאה לנו שטיחים מאירופה מהתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה שהיו מונחים על ההיכל בבית כנסת באיטליה. היות והייתה בעיה לשחזר את הצבע המקורי, מעין גוון מיוחד של סגול, הציע אבי להשתמש בפרי הסברס שגדל באזור מסוים בארץ ויש לו גוון סגלגל המזכיר את זה של השטיח המקורי. על השטיח היו מוטיבים של בית המקדש וחווית שחזורו הייתה מרגשת מאוד”.

טיפים לשחזור מוצלח

– שחזור עושים רק אצל מומחים לתחום. לא כל חנות שטיחים יודעת לשחזר פריטים עתיקים.

– במהלך השחזור יש לבקש מבעל העסק לבקר ולראות את העבודה. אם מדובר על משחזר מקצועי ואיכותי, נוכחות הלקוח לא תאיים עליו.

– מלאכת השחזור דורשת צביעה ואריגה כפי שנעשתה בשטיח המקורי. כמו כן, יש להשתמש בצמר הדומה לזה המקורי מבחינת סוג בעל החיים  והאזור ממנו נלקח. חשוב לציין כי בחירה לא נכונה של צמר, צבע או שיטת אריגה עלולה לפגוע בשטיח העתיק ולהוביל לנזק בלתי הפיך.

__________________________________________________________________________________

חברת “אחים עיני” נוסדה בשנת 1950 ע”י מנשה עיני (ז”ל),  כעסק לניקוי ותיקון שטיחים עם ידע וניסיון שרכש בחו”ל. בשנת 1978 עם התרחבות הפעילות העסקית צורפו בניו כשותפים פעילים בעסק המשפחתי ואלו השכילו להתעדכן בכל הטכניקות המודרניות והחדשניות ביותר בתחום. יחד טיפחו את ההיבט הטכנולוגי של העבודה לצד השימוש בידע המקצועי-מסורתי הרב שנרכש במהלך השנים.

כיום מחזיקה החברה את המיכון המתקדם ביותר בארץ ובעולם בתחום הניקוי, הטיפול והשחזור של שטיחים, וילונות , בדי עור, יריעות עור, טקסטיל ובדי ריפוד למערכות ישיבה. בראש החברה יושב ארז עיני המשמש כמנכ”ל.

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר