מאה שנה לכרכור

מקום שמור
ב-3.5 ייערך אירוע מיוחד לציון 100 שנה להקמתה של כרכור, המושבה בה הישן והחדש מתערבבים יחד לכדי פנינה היסטורית, הממשיכה להמציא את עצמה מחדש עד היום. האירוע יכלול סיורים רגליים וכנס מומחים. מארגנת האירוע, אילנה פלדה, מספרת על היום המיוחד

צילום: 1928, חתונתם של אליהו דוד ובתיה בדש בבית אחוזה (הבניין מאחור), צילום: כנראה של סוניה קולדוני *ארכיון בית הראשונים

לפני כשני עשורים, החליפו אילנה פלדה, בעלה הנס וילדיהם את שכונת שינקין התל אביבית בפרדס חנה-כרכור. פלדה מספרת כי הבחירה במקום נבעה מהיותו “בעל יופי פשוט, עדיין בתולי, לא עשוי מדי, עם אדריכלות של פעם מבצבצת, דרכים מאובקות, הרבה טבע… בקיצור- מושבה לא אפויה ונסתרת מן העין”.

יחד עם זאת, גם כרכור משתנה ללא הרף, כפי שקורה לישובים רבים בארץ, אך כ”תמימה אופטימיסטית ומאוהבת בשכונה שלי”, כך לפי הגדרתה של פלדה, החליטה לפני כ- 4 שנים לחלום על אירוע בהשראת בתים מבפנים בארץ ובעולם ופתחה בלוג בשם “מקום שמור“. בעקבות הבלוג, מגיעים כעת גם אירועים מיוחד, לרגל חגיגות 100 השנה למקום. 

אחד האירועים המתוכננים במסגרת החגיגות הוא “מקום שמור: מאה לכרכור” – אשר יציע למבקרים במקום חוויה מיוחדת, שלדבריה של פלדה, אשר יזמה את האירוע יחד עם עוד חברים ושותפים לדרך, “יגרום לכם לנער את עצמכם, לחלץ עצמות ולהגיע עד אלינו, לתיור בכרכור, שיש בה מן הישן והחדש, אולי רגע לפני שהכול משתנה. אני רוצה להשוויץ במה שיש כאן – פיסת היסטוריה של התיישבות שהתחילה לפני 100 שנה ונמשכת עד היום”.

במסגרת האירוע יערכו שלושה סיורים רגליים, באורך של כשעה וחצי, כל אחד בעל אופי אחר, אך כולם יציגו לראווה את הקסם של כרכור – ההיסטוריה, הטבע, הארכיטקטורה, המרקמים, הסיפורים וכל מה שיש לכרכור להציע.

בנוסף, לאחר הסיורים יתקיים גם כנס מומחים- כל אחד בתחומו, אשר יכלול מספר הרצאות קצרות ואתנחתות, בנושאים הנוגעים לאדריכלות, שימור, וקצת להיסטוריה המקומית.

“אני רוצה להציג אפשרות, חזון” מספרת פלדה, “שכל עיירה, כפר, מושב ומושבה יכולים להיות הפנינה הזו בה חולמים לבקר בטיול בארצות אחרות. במרחק שעת נסיעה ממרכז הארץ, ישנה טעימה מישראל ההיא שגדלנו עליה; שבילים מאובקים, בתים ישנים בהשראות ארכיטקטוניות שונות וסיפורי ראשונים, חלוצים, חקלאים, אלה שבנו אותה ואלה שהצטרפו אליהם, כמונו וכמו אחרים”.

לפרטים נוספים: רות צור – ruttsur@gmail.com

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר