משחקי קלפים

מה בין אולימפיקס והמכביה?
ימי הקיץ כבר כאן ועוד רגע ממש נפתחת המכביה ה-19, אירוע גדול וחשוב שראשיתו עוד ב-1932, מעין מיני-אולימפיאדה משלנו. משחקי הקלפים המעוצבים של חברת “שנבוב” מציינים את המאורע באמצעות משחק ה”אולימפיקס”, שיצא לראשונה בקיץ של 2012 לקראת אולימפיאדת לונדון

בקונגרס הציוני השני שנערך בבאזל ב-1898 נאם מקס נורדאו, רופא וסופר הונגרי,  נאום מרשים שנודע בשם “יהדות השרירים”. בנאומו העלה רעיון של זהות חדשה ליהודי בעל עוצמה נפשית וגופנית, אשר בכוחו להגשים את יעדי הציונות. חוסנו של העם היהודי קשור ותלוי בחוסנם של אנשיו.

המשחקים האולימפיים כבר היו למסורת עולמית גדלה והולכת, עת הועלה הרעיון לקבץ את אגודות הספורט היהודיות בעולם לאירוע ספורטיבי-ציוני גדול ומרהיב. וכך התקיימה המכביה הראשונה בתל אביב בשנת 1932 בתנאים מאולתרים: ראש העיר מאיר דיזינגוף ביקש מהתושבים לארח את הספורטאים, שטח הבריכה האולימפית גודר בים… אבל המסורת יצאה לדרך ומאז בכל 4 שנים מגיעים לביקור בישראל אלפי ספורטאים ציוניים, שממשיכים לייצג אותנו בקהילותיהם בעולם כאנשים מצוינים ונחושים בעלי חוסן נפשי וגופני.

המשחקים של חברת “שנבוב” נוסדו לראשונה ב- 2008 על-ידי אפרת רייס ורמה רפאל, תוך מחויבות למוצרים בעלי תוכן איכותי ומשמעותי. משחקי הדגל של שנבוב, ירושלמיקס, משחק הקלפים של ירושלים ומזא”ה פינת מאפו התל אביבי, זכו לשבחים רבים והצלחה מסחרית.

משחק נוסף שיצא לראשונה בחברה בקיץ 2012 הוא “אולימפיקס”, הכולל 40 קלפים המחולקים לסדרות המוקדשות לעכי האולימפיאדה: מצוינות, דבקות במטרה והתמדה, קלפים המוקדשים לאולימפיאדה ביוון העתיקה, לחידוש המשחקים ב-1896 ולסיפורים האישיים מרגשים ומצחיקים. כעת מקבל המשחק משנה תוקף, לקראת הערכה של המכביה ה-19 באמצע חודש יולי.

במשחקי “שנבוב” מחויבות מוחלטת לאיכות ולכן לא התפשרו ורכשו עבור אולימפיקס את הזכויות על הצילומים המקוריים. הצילומים מנציחים את רגעי העוצמה של הגוף של גדולי הספורטאים בכל הזמנים: מתח השרירים בהמתנה ליריית הזינוק, מאמץ אחרון להשיג את קצה היכולת, העיניים הבוהקות והיד המונפת ברגע הניצחון ודמעת שמחה או אכזבה…. אלו רגעים שבלתי ניתן לשחזר באיור.


בינתיים, חולמות רייס ורפאל על יצירת משחק דומה ל”אולימפיקס” שיוקדש אך ורק לספורטאי המכביה, מתוך אמונה כי “ניתן לחשוף את ילדי 2013 והוריהם לסיפורים הרבים הקשורים קשר עבות עם ההיסטוריה של העם היהודי בארץ ישראל ובגולה. אנו בטוחים שמשחק קלפים יכול ללמד היסטוריה והוא דרך לדיאלוג וכבוד הדדי בין תרבויות ועמים שונים”. אולי חלומן יוגשם במכביה ה-20?

לפרטים נוספים לחצו כאן>>

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר