שטיחים

המדריך להערכת שווי השטיח

מאז ומתמיד היוו שטיחים חלק בלתי נפרד מהבית, כאשר צבעם והטקסטורה שלהם משפיעים על האווירה הביתית ומעניקים לבית את האופי הייחודי לו. בשל הריבוי במוקדי המכירות, לא תמיד קל להעריך את טיב המוצר ולעתים אנו משלמים סכומי עתק בעבור סחורה, שספק אם שווה זאת.

אם אתם מעוניינים לרכוש שטיח ללא פרטנר שיודע להבחין בין סוגי השטיחים השונים ולעמוד על יתרונותיהם וחסרונותיהם, רוני עיני מחברת “אחים עיני” המתמחה בשחזור וניקוי של שטיחים, וילונות וריפודים,  אסף במיוחד עבורכם מספר טיפים שיעזרו לכם להעריך את שווי השטיח

רמת מחירו של השטיח נקבע בהתאם לפרמטרים הבאים:

 • החומר ממנו עשוי השטיח –  צמר, משי, כותנה, חוטי זהב, סינתטי, עור ועוד. אם השטיח עשוי מחומר איכותי כמו כותנה, משי או צמר כך מחירו יקר יותר. כמו כן, ככל שהשטיח עתיק יותר, מחירו גבוה יותר. מאבחנים זאת באמצעות בחינת גיל החוט על ידי זכוכית מגדלת. שטיחים יקרים הם כאלו המתאפיינים בחומרי גלם משובחים, התפורים ידנית, תוך מתן תשומת לב לכל פרט. שטיחים אלו מתאפיינים ברמות האריגה הגבוהות ביותר, בחומרי הגלם המשובחים ביותר ובביצוע המוקפד ביותר, שהופך אותם ליצירת אמנות.  
 • החלק ממנו מגיע הצמר – אם הצמר מגיע מאזור הבטן או צוואר החיה, הוא נחשב רך יותר בהשוואה לאזור הגב, שחשוף לשמש. כמו כן, ככל שבעל החיים בריא יותר, כך הצמר שלו רך ומבריק יותר, דבר שמאפשר לשמור על צבעו של השטיח לאורך זמן רב יותר.  
 • גודל השטיח – ככל שהשטיח גדול יותר, מושקעים בו יותר משאבים וכפועל יוצא מכך הוא גם יקר יותר.
 • אופן הייצור (מכונה או עבודת יד) – אבחנה משמעותית נוספת היא בין שטיחים תעשייתיים, המיוצרים באמצעות מכונה, לבין השטיחים האיכותיים יותר, המיוצרים בטכניקות שונות של עבודת יד. כשהשטיח עשוי בעבודת יד, הוא עדין יותר וייחודי יותר, שכן הוא לא מיוצר בפס ייצור, דבר שמשתקף במחירו. 
 • צפיפות האריגה של השטיח – ככל שהצפיפות גבוהה יותר, כך השטיח נחשב ליקר יותר. צפיפות האריגה משפיעה על עמידות השטיח בפני שחיקה ולכלוך, אשר גדלה ככל שסיבי השטיח צפופים ונמוכים.
 • אזור המוצא של השטיח והמוטיבים המוטבעים בו – המוטיבים שנמצאים על השטיח משקפים את מקורו הגאוגרפי. ניתן לזהות בשטיח את הצמחייה של האזור, חיות, איזה צבעים שולטים. כל תרבות מעניקה משמעות שונה לצבעים, למשל ישנן תרבויות בהן צבע לבן משקף רוגע, ירוק מסמל אושר ועוד. כמו כן, באמצעות הטבעת מוטיבים על השטיחים, העמים העבירו את מסורתם הלאה מדור לדור: היהודים למשל הטביעו מנורה, מגן דוד או פסוקים מהתורה, על מנת שמוטיבים אלו יחרטו בתת מודע. למשל, שטיחי בצלאל – ארגו מוטיבים דתיים של ירושלים, רימון, גפן.
 • האמן שארג את השטיח – במידה ומדובר בשטיח אותו ארג במיוחד אמן ידוע, הדבר משתקף באופן ישיר במחיר.
 • כמות העתקים לשטיח – ככל שהשטיח נדיר יותר ואין העתקים הדומים לו, כך הוא יקר יותר. פעם, השימוש בשטיח ליומיום לא היה נפוץ. הכלה הייתה מביאה אותו לחתונה כסמל סטטוס.
 • גיל השטיח – ככל שהשטיח ישן יותר, המוטיבים המוטבעים בו נדירים יותר. בימים עברו, השטיחים לא היו מיוצרים בצורה אחידה ותעשייתית, אלא כל שטיח היה נארג בצורה שונה ומיוחדת. הם היו נארגים בתאומים, במידה ומוציאים לקנייה את שניהם, הרי זה מעלה את מחירם, מאחר ואין דומים להם.
 • צבעו של השטיח –  צביעת השטיחים בצבעים טבעיים, מינראליים, מי פרחים, תבלינים ועוד, הופכים אותם לעמידים וליקרים יותר.
 • מצבו הפיזי של השטיח – במידה והשטיח עבר רסטורציה, יש לבדוק אם התיקון שמר על רוח העיצוב המקורי של השטיח –  שיטת צביעה, צפיפות אריגה, טקסטורה, טכניקת קשירה אותנטית ועוד.
 • טרנדים עכשוויים – יש סוגים מסוימים של שטיחים שנהפכים לטרנד תקופתי. ככל שהשטיח עונה על הטרנד, כך הוא יקר יותר.

*הטיפים לא מחליפים התייעצות עם בעל מקצוע.

למידע נוסף לחצו כאן>>

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר